Pratite nas

Razglednice

Fenomen kod Sanskog Mosta: KOGA GLEDA “BABIJAŠKO OKO”?

Published

on

Bobijaško jezero ili “Bobijaško oko”, kako još nazivaju ovaj zanimljiv kraški fenomen koji se ugnijezdio podno brda Bobija na širem području sanskog naselja Lušci Palanke, oduvijek je plijenio pažnju gostiju grada na devet rijeka.

Još jedan zanimljiv fenomen ovog jezerca, udaljenog dvadesetak kilometara od centra grada, je taj što mijenja čud, izgled i veličinu ovisno od godišnjeg doba i kišnih padavina. Kada se jezero posmatra sa jednog od uzvišenja izgleda kao veliko oko, po čemu je dobilo dodatni naziv – Bobijaško oko.

Nakon obilnih kiša jezero poprima karakteristike vrela, znatno mu nivo poraste i voda polavi okoliš, dok u sušnom periodu postaje ponor. Geolozi su otkrili da je riječ o ogromnoj šupljini u kršakom zemljištu koja je povezana s nizom podzemnih vodotoka koji se prostiru kilometrima ispod površine zemlje.

Prema najnovijim istraživanjima vjeruje se da je Bobijaško oko povezano s podzemnom akumulacijom svježe vode, koja se nalazi na prostoru ispod Palanačkog polja i s izvorima rijeka Dabar i Zdena. Neka istraživanja su pokazala kako su u dubinama jezera nastanjene čovječije ribice i endemski vodozemac iz praistorije koji je opstao samo u potpuno čistim i mračnim vodama.

Čudesna vilinska kola
O ovom prostoru, koji u noćnim satima poprima mitski izgled, narodna mašta je isplela brojne priče i predanja. Među najzanimljivijim predajama su one u kojima se pominju vile i vilenjaci koji noću pohode jezero i igraju svoja čudesna kola.

Prema nekim kazivanjima, kada na ovim prostorima nije bilo struje i brzih puteva, slučajni prolaznici su znali zalutati i očarani igrom “upadati” u vilinska kola u kojima su ostajali do svanuća, sve dok ne bi pijevci zapjevali. Neke priče (u)kazuju kako su samo sretnici živi osvanjavali.

Gdje nesto pastir?
Jedna od predaja kazuje kako je ovdašnjem seljaku u ponor upala ovca koja je nekoliko dana poslije pronađena na obližnjem izvorištu gdje ju je izbacila voda. Prema nekim svjedočenjima bilo je i takvih slučajeva da se znalo u selo vratiti cijelo stado, a od pastira nije bilo ni traga ni glasa. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending