FEDU počinje 6. maja: Proglašeni autori najboljih bajki, na konkurs stiglo više od 240 radova

Festival dječije umjetnosi (FEDU), koji počinje sutra, 6. maja u Sarajevu, i ove godine nagrađuje najbolje neobjavljene bajke učenika osnovnih škola iz Bosne i Hercegovine. Ali i odraslih autora koji govore i pišu bosanskim, hrvatskim, srpskim ili crnogorskim jezikom.

Čudesne priče

Na konkurs koji je objavljen početkom godine prispjelo je više od 200 “dječijih” bajki. A o najboljim je odlučivao žiri u sastavu Muhidin Šarić predsjednik, te članovi Lidija Sejdinović i Fahrudin Kučuk.

– I ove godine javljali su se i učenici iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske čije radove smo stavili van konkurencije. Ovaj podatak je značajan jer nam govori da je Festival dječije umjetnosti postao prepoznatljiv, privlačan i popularan među mladim bajkopiscima, i razmotrit ćemo ideju da se konkurs u kategoriji dječije neobjavljene bajke proširi na cijeli region – istakao je Šarić.

Prvo mjesto u kategoriji djeca osvojila je “Najljepša bajka” Ajne Hamidović iz OŠ “Hasan Kikić” (Gračanica). Drugo mjesto pripalo je Neli Bošnjaković iz tuzlanske OŠ “Sveti Franjo” za bajku “Tajnovito pismo”, a treće Mariji Krivaja iz OŠ “Dositelj Obradović” iz Prijedora za bajku “Ljubica i Toto”.

– I ove godine pred žirijem se našao veliki broj veoma maštovitih i kvalitetnih učeničkih radova inspirisanih dobropoznatim klasičnim ostvarenjima bajkopisanja. Bilo je čudesnih priča čiji junaci iz biljnog ili životinjskog svijeta progovaraju o dobru i zlu. Posebno treba istaći da među učeničkim radovima sve češće se pojavljuju bajke u čijem su središtu događaji iz svakodnevnog života. Te futurističke bajke koje prizivaju najrazličitija čuda tehnološkog napretka – istakao je žiri.

Na konkurs za odrasle bajkopisce stiglo je oko 40 bajki. Pred žirijem su se našli radovi afirmisanih književnika za djecu, onih manje poznatih, kao i onih koji tek traže svoj put i koji će, možda, podstaknuti ovakvim festivalima, jednoga dana zasijati na književnom nebu.

Nesebična dobrota

Razmatrajući prispjele bajke žiri je odlučio da su najbolji radovi Sedine Brkić, “Dječak koji je izgubio krila” iz Olova, Aleksandre Vujisić, “Bajka o lavu Liru”, iz Podgorice, i Lamije Begagić “ Lanina čarobna terasa” iz Sarajeva.

– Prvonagrađena bajka je bajka o nesebičnoj dobroti dječaka koji dobija pravo na ispunjenje samo jedne želje. On ne traži ništa za sebe nego traži da ozdravi njegova školska drugarica koja boluje od neizlječive bolesti. Bajka je napisana veoma inteligentno, maštovito i pričljivo a napisala ju je Sedina Brkić iz Olova.

Drugonagrađena Aleksandra Vujisić napisala je “Bajku o lavu Liru” u čijem središtu je vječito nadmetanje dobra i zla i koja nas uči kako istrajnošću i ljubavlju, te čistim srcem uvijek možemo prokrčiti put i riješiti najveće životne probleme. Trećenagrađena je Lamija Begagić za bajku “Lanina čarobna terasa” čija je fabula puna obrta i maštovite radnje. I ova bajka, kao i sve druge, završava tako da nas poučava kako je dobro uvijek isplativo i pozitivno – istakao je žiri.

Specijalno priznanje

Ove godine, žiri je dodijelio specijalno priznanje za bajku “Zažmiri! Poželi!” koja zbog dužine nije mogla ući u razmatranje za nagradu, a koju potpisuje Sanja Seferović Drnovšek.

– Bajka je tokom postojanja Festivala zaživjela i našla svoj put u svijet književnosti zahvaljujući, prije svega, mladim i odraslim bajkopiscima. Neka i ubuduće budu dio porodice FEDU, čiji je zadatak poticati, razvijati i podržavati talente, a posebno majmlađe među nama.

Bajka zahvaljujući Festivalu dječije umjetnosti doživljava svoju renesansu i svakodnevno pronalazi svoj put među čitaocima od onih najmlađih do najstarijih. Svjedoci smo da se broj bajkopisaca svakodnevno naglo povećava, što je garancija da će ova književna vrsta koja je bila u opadanju uskoro dostići svoj vrhunac i onaj kvantitativni i onaj kvalitativni – zaključio je predsjednik žirija Muhidin Šarić.

Tri predstave

Podsjetimo, Festival dječije umjetnosti – 11. FEDU, ove godine, uz podršku Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, bit će upriličen od 6. do 12. maja na nekoliko lokacija u Sarajevu, Kaknju, Tuzli i Goraždu, a donosi više od 70 besplatnih programa.

Festival 6. maja počinje izvođenjem tri predstave, u tri različita termina, na dvije lokacije u bh. prijestolnici – Predstava “Kome treba pozorište”, bit će izvedena u Multimedijalnoj sali Općine Novi Grad, a izvest će je Teatar “Left” iz Sarajeva, na sceni Narodnog pozorišta bit će predstava “Priča o Zorku Bistrozorkom i o sreći” a odigrat će je glumci HNK Varaždin iz Hrvatske.

Svečanost otvorenja bit će upriličena u 19 sati u Pozorištu mladih Sarajevo kada će Pozorište lutaka iz Niša (Srbija) izvesti predstavu “Aska i vuk”.

Svi programi su besplatni za publiku.

Pročitajte još:

Rijetki su oni s kojima Čola ne priča: Njoj nije oprostio jednu rečenicu izrečenu prije 40 godina

Aleksandra Radović oduševila Sarajevo: Magična noć uz prekrasne hitove (video)

Iznenadna promjena Eurosonga: Palestinske zastave dozvoljene publici, izvođačima zabranjene dugine boje