Pratite nas

Zanimljivosti

Etimologija: KAKO JE I ZAŠTO NASTAO IZRAZ “NEĆE GROM U KOPRIVU”

Published

on

Objašnjenjem ovog izraza lingvistika se nije previše bavila, ali ono što se zna jeste da je njegovo značenje – mala ili nikakva vjerovatnoća da se nešto desi. Oni koji su pokušavali da dosegnu etimogoliju ove uzrečice poslužili su se logikom i narodnim vjerovanjima. Ipak, ni u ovo vrijeme tehnoloških čuda ne preporučuje se prkosti vremenskim neprilikama.

Kada zagrmi, oduvijek je bila nepoznanica gdje će udariti grom. A kad se neko nađe u prirodi, zna se da ne treba da se sklanja ispod krošnje usamljenog drveta.
Međutim, zanimljiva je veza između koprive i groma koja uključuje boga Peruna, malo čuda majke prirode i iskonsku čovjekovu potrebu da objasni pojave koje ne razumije.

Perun je za Slovene bio moćno božanstvo grmljavine A u stara vremena, kada su Sloveni živjeli životom koji ni danas nije do kraja istražen, udar groma je u većini slučajeva ostavljao trag za sobom, a tamo gdje udari grom, najčešće se palila vatra. Vatra se smatrala dragocjenom, vrijednom poštovanja.

Drvo, koje je, po narodnom vjerovanju, najčešće trpilo udar groma je hrast. Hrast je posvećen bogu Perunu i smatralo se da u njemu “živi” posebna sila, energija i zato je hrast najviše privlačio gromove boga Peruna.

Sa druge strane, list koprive ima male “bodlje”, koje u dodiru sa kožom stvaraju bolni nadražaj. Kaže se da kopriva žari, odnosno stvara osjećaj sličan onom koji imamo kada se opečemo.

Pošto je vatra sa neba i dolazi od boga Peruna, vjerovalo se da su Perun i kopriva su u srodstvu, jer svako “proizvodi” vatru na svoj način.

Te po narodnoj izreci – neće svoj na svoga, pa tako ni grom u koprive.

Bog Perun je u germanskoj mitologiji Donar, a u nordijskoj Tor. Predstavljen je sa sjekirom i ima to magično kamenje, koje baca na zemlju od čega, navodno, nastaju gromovi. (Naj portal)

Zanimljivosti

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Published

on

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Brojne prirodne ljepote čine Bosnu i Hercegovinu sve popularnijim turističkim odredištem. A narednih mjeseci na našim planinama očekuju se turisti iz svih krajeva svijeta.

Zimska sezona

– Zvanično otvaranje zimske sezone na Vlašiću planiramo od 13. do 15. decembra zajedno sa „Šankanjem“. Završavamo sve sitnice. Kada su u pitanju skijaški tereni, sve je pregledano, čekamo samo veći snijeg i nadamo se rekordnoj sezoni. Kada će skijaška sezona početi u ovom trenutku zaista ne znam. Vlada veliki interes za zimovanje na Vlašiću i većina kapaciteta je rezervisana.

– Pored Vlašića bilježimo i rast turizma na cijelom kantonu, a posebno se to odnosi na gradsku jezgru Travnika, gdje su u posljednjih nekoliko godina izgrađena četiri hotela, a trenutno se pravi hotel „Plava voda“. To je veliki uspjeh jer znači da smo prepoznati kao omiljena turistička destinacija – kaže Miroslav Matošević, direktor Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona.

Smještajni kapaciteti na Vlašiću rastu iz godine u godinu. Uskoro bi trebao biti otvoren još jedan hotel, a gradi se i veliki broj apartmana i vikendica. Tako vrijedni radnici firme “Limometal” iz Cazina rade na nekoliko objekata.

– Stalne poslove na Vlašiću imamo već godinama. Za razvoj turizma je dobro što se pored hotela i motela grade vikendice i apartmani, tako da je ponuda raznovrsnija. Mi trenutno postavljamo lim na nekoliko objekata, čiji investitor je Josip Babić. Riječ je o kvalitetnim objektima u kojima će se posjetioci moći istinski odmoriti – kaže Mensur Mulalić, vlasnik “Limometala”.

Kada je u pitanju 13. po redu “Šankanje”, i ove godine organizatori su pripremili kvalitetan i raznovrstan program. Tako će 13. decembra nastupiti Saša Matić, Ivana Selakov i DJ Shone, a dan poslije Milica Todorović, Šejla Zonić i DJ Atila.

Prepoznatljiv brend

– “Šankanje” je postao prepoznatljiv brend među mlađom populacijom i trenutno drži status najboljeg zimskog festivala u Bosni i Hercegovini. Prvo “Šankanje” organizovano je 2011. godine. Od tada se tradicionalno održava na planini Vlašić u drugoj polovini decembra, okupljajući sve veći broj posjetilaca.

– I ove godine koncerti će se održavati u sajamsko-festivalskom šatoru dimenzija 60×20 m koji prima više od 3.000 ljudi – ističu organizatori „Šankanja“.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending