Pratite nas

Zanimljivosti

Dženan i Kemo su prvi vjenčani gej bračni par iz Bosne: Obojica bili oženjeni, i trpili nasilje

Published

on

Dženan i Kemo su prvi vjenčani gej bračni par iz Bosne: Obojica bili oženjeni, i trpili nasilje

Dženan Zeničanin i Kemalemir Frašto iz Bosne i Hercegovine svoju ljubavnu sreću su pronašli u Americi. Obojica su prije istopolne bračne zajednice u kojoj danas žive, bili u braku sa ženama.

Životna priča

U razgovoru sa novinarkom Mirzom Vranj, Dženan i Kemo su ispričali svoju životnu priču – od rodne Bosne, stigmatizacije, razloga zbog čega su stupali u brak sa ženama, sve do odluke da započnu zajednički život u Americi. Ipak, put do sreće nije bio lak, jer, trebalo je preživeti stigmatizaciju u rodnoj Bosni, očekivanja familije. A onda i razočarenja kada su se razveli od zakonskih žena zbog ljubavi ka istom polu. Ipak, na kraju se sve dobro završilo za njih, jedan su od prvih, ako ne i prvi legalno vjenčani istospolni par iz Bosne.

Dok je Dženan u Ameriku došao prije nešto više od deset godina, Kemo je otišao prije dvije decenije preko okeana.

– Dolazi te 2011. ja mislim, zahtjev na Fejsbuku, ja prihvatim, i naravno ko drugi nego moj Kemo. Tad ja nisam ništa naravno ni želio, ni očekivao, i onda smo pisali dvije godine, viđali se preko Skajpa. Zvao me, 2013. prvi oktobar, došao je red za posjetu, da se upoznamo, to je bila ljubav na prvi pogled. I tako da smo tu bili, taj oktobar zajedno, cijeli. Morao je da se vrati za Ameriku, naravno mi smo se uvijek dopisivali tu i sve i čuli. Onda je on meni jedan dan rekao, “A da li ti želiš doći za Ameriku…” (…)

Ne mogu više

Gdje ću, kako, kako da ostavim sve ovo ovdje, ali sam jednu noć, kao što sam rekao, sve ono što mi se dešavalo prije njega, došlo je u moju glavu i rekao sam – dosta više, ja više ovo ne mogu. Radim, neće da dolaze muškarci zbog mene, u lice ti kažu, ja ne želim da dolazim, zato što si pe**r, znači u lice ti kažu i šta da ja očekujem drugo, kako da ja napredujem u Bosni ako mi neće doći obični muškarac, strejt na šišanje – priča Dženan.

– Kemo, radi šta god znaš, vadi me odavde. I tako smo popunili tu aplikaciju onlajn, zakazali intervju u Američkoj ambasadi, dobijem vizu turističku, i Kemo dođe u novembru po mene, 27. smo bili ovde, 13. decembar 2013. ja letim za Ameriku, i moj život počne iz početka bolji milion puta – otkrio je.

Svoj život kao gej osobe u BiH, opisao je i Kemal. Kako je naveo, usljed orijentacije sa jedne i shvatanja okoline sa druge strane, LGBT osobe moraju da vode dvostruki život.

Dvostruki život

-Nismo mi jedini slučaj, nije ni Dženo jedini slučaj. Svi znamo da je gej populacija velika, nećemo govoriti o procentima, velika u Sarajevu, pričamo o Sarajevu. Poenta je da je Dženi dojadilo više da to čuva u sebi. A to je u biti i vrlo bitno u mentalnom zdravlju, da se ne čuva, da ne živiš dva života. Mi dovoljno znamo da su najbolji gej frizeri, ali nažalost oni ne mogu biti ono što jesu za javnost.

Oni moraju živjeti dvostruki život. I upravo to Dženi je dojadilo, da živi dvostruki život, i jednostavno to je puklo. I ako bih mogao poruku poslati, ko ovo sluša, ko ovo bude gledao, najbitnije je da se osjećaš komotno u svojoj koži i da sam sebi kažeš ja sam sasvim normalan i vrijeme je da živim život za sebe, ne život za familiju, ne život za porodicu, ne život za prijatelje, nego život za sebe – priča Kemo.

Dženan je također bio oženjen tokom života u Bosni. Kako kaže, više nije mogao da trpi zlostavljanje. Kada je podnio papire za razvod braka, već je bio u Americi. Na nagovor njegovog oca, žena je odugovlačila razvod. Nakon toga, ubrzo se vjenčao s Kemom u Americi.

Vjenčali se

– Ja sam se oženio godinu prije nego što ću Kemu upoznati. Oženio, više nisam mogao. Psihičko, maltretiranje, zlostavljanje, “ubićemo ga, ovako ćemo ga, onako ćemo ga”. I oženim se da me više niko ne maltretira. To se smiri, valjda je to – to. Ali to nikada se nije smirilo. I onda upoznam Kemu.

Nakon šest mjeseci smo se vjenčali. Jer ja sam dobio vizu na deset godina. Ali kada ulaziš u Ameriku, odlučuju koliko ćeš ti ostati. Mogu dati 15 dana, mogu mjesec, mogu šest. Meni su dali šest mjeseci. To je najviše. I tako da mi je, bilo mi je malo da li ću se razvesti na vrijeme, da li ćemo se vjenčati, da bi ostao tamo. Jer ja sam rekao, ja ću, ako treba raste, ja ne se ne vraćam u onaj pakao od tamo. Ja bih se ubio ovdje ili bilo gdje vani, ali hvala Bogu koji me je pogledao – rekao je Dženan.

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending