Dijaspora
Džemat iz Ofenbaha proslavio 30 godina: Donacije preusmjere za nastradala područja u BiH
Džemat iz Ofenbaha proslavio 30 godina: Donacije preusmjere za nastradala područja u BiH
Bosanski kulturni centar (džemat) iz njemačkog grada Ofenbaha proslavio je trideset godina svog postojanja i uspješnog rada.
Druga kuća za Bošnjake
Od 1994. godine pa sve do danas, a tako će biti i ubuduće prostorije tog centra/džemata bile su druga kuća za sve Bošnjake. Ne samo iz BiH već i Sandžaka, Makedonije, Crne Gore, Kosova…
Bila je to noć puna emocija, sjećanja, ali i planova za budućnost. Ono što je na neki način bacilo tužnu sjenu na ovu manifestaciju je nesretni događaj u BiH. Odnosno poplave, odroni, izgubljne kuće, posebno izgubljeni životi.
Mada je tu noć bio besplatan ulaz kao i hrana i piće, a onaj ko je htio mogao je dati novčanu donaciju za džemat.
Organizacini odbor manifestacije, kao i kompletan odbor BKC Offenbach na čelu sa predsjednikom Avdom Omerbegovićem, odlučio je da se kompletne novčane donacije preusmjere za nastradala područja u BiH. A to su mnogobrojni posjetitelji sa zadovoljstvom prihvatili.
Za svaku pohvalu
Gostima se prvi obratio predsjednik džemata Avdo Omerbegović. On je svom obraćanju podsjetio na samo osnivanje džemata, na prve ljude koji su bili dio toga, a neki od njih danas nisu živi. Pričao je Omerbegović i o prošlom, sadašnjem, ali i o budućem radu BKC-a. Kao i o tome kako je ponosan na veliki broj omladine koja je dio džemata.
Prema informacijama koje je dostavio centar broji preko 150 familija, mektebsku školu pohađa više od pedesetoro djece, što je za svaku pohvalu. A, tu večer djeca mektebske škole priredili su i dio njihovog večernjeg programa, a sretni roditelji bili su izuzetno ponosni na ono što su im prezentirali, kao i svi posjetitelji u dvorani.
Među uvaženim gostima manifestacije bili su predstavnici grada Ofenbaha, predstavnici policije za jugoistočnu pokrajinu Hessen, glavni imam Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj. Potom Aldin efendija Kusur, glavni imam medžlisa pokrajine Hessen, Fahdrudin efendija Džinić, doktor Šefik Kurdić. Ali i mnogobrojni predstavnici džemata, udruženja, Frankfurta, Ofenbaha i drugih okolnih mjesta i gradova.
Muški hor
Sa izvođenjemm ilahija i kasida publici u Ofenbahu predstavili su se članovi muškog hora „Preporod“ iz Ilijaša.
– Drage džematlije Ofenbaha vi ste kao džemat dragocjeni dio naše mnogobrojne porodice, koja se zove IZBNJ i, imajte to uvijek na umu i nemojte to zaboraviti. Budite još bolji u budućnosti već što ste to do sada bili. Pred nama je još dosta posla i zadataka koje trebamo završiti, ali zajedno. Ovom prilikom želim uputiti posebnu molbu, molim vas braćo džematlije, braćo džemata Offenbach, budite hrabri. Budite odlučni da što prije omogućite svom džematu stalnog imama, a gdje že vas on voditi ka slijedećem uspjehu i jubileju.
– A, jedan od uspjeha je taj, da zajedno kroz izgradnju zajedničkih odnosa unutar džemata otvorite vrata kupovine i izgradnje Islamskog centra. Moja je iskrena želja da u Ofenbahu bude samo jedan džemat, jedan centar. Od srca vam želim da imate velike zahtjeve i ciljeve da odgovarata na zahtjeve vremena i prostora gdje živite. Uvjeren sam da će vas vlasti grada Ofenbaha u tom projektu podržati.
Ostanite i dalje otvoreni sa dosta ljubavi prema svim ljudima. Vi ste dio tog grada i do tog otvorenog demokratskog društva. Budite dobri Bošnjaci! – rekao je između ostalog u svom govor Fahrudin efendija Džinić, glavni imam medžlisa pokrajine Hessen.
Vrijedne hanume
Rasim Mujanović, Alija Avdić, Avdo Omerbegović, Mirsad Berović, Armin Mešinović, Elvir Muharemović i Amir Šahinović dio su odbora BKC Offenbach, a oni su se zajedno svim ostalim članovima i hanumama potrudili tu večer da se svaki gost osjeća kao u svojoj kući.
A, vrijedne hanume BKC Offenbach ovaj put su prevazišle same sebe u njihovom spremanju kulinarskih specijaliteta, tako da je svaki posjetilac, svaki gost imao samo riječi hvale za njih.
Bato Šišić (Naj portal)
Dijaspora
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.
Izrada statuta
Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.
– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.
– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje, kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.
Saradnja s Bošnjacima
– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.
Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?
– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.
– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.
4000 Bosanaca
Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?
– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON