Pratite nas

Izdvojeno

Dvadeset godina od obnove Starog mosta, Mostar će večeras biti centar regiona

Published

on

Mostar će večeras biti centar Bosne i Hercegovine i regiona.

Naime, od 21 sat bit će održana centralna manifestacija proslave 20. godišnjice završetka obnove Starog mosta i 19. godišnjice upisa Mostara na popis UNESCO-ove kulturne baštine. Ispod Starog mosta postavljena je grandiozna bina, kao i adekvatna prateća oprema koja potvrđuje da će ovo biti praznik za oči i uši.

Simbol zajedništva

Stari most u Mostaru, svjetski spomenik mira i simbol zajedništva, UNESCO-ova svjetska baština, kao briljantna kulturno historijska i graditeljska cjelina ove godine obilježava svoju značajnu 20. godišnjicu od obnove i ponovne izgradnje.

Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara i predsjednik organizacionog odbora manifestacije povodom 20. godišnjice završetka obnove Starog mosta, ponovio je da će ovaj događaj biti nešto za pamćenje.

Sama manifestacija, čiji je režiser Vedad Hodžić, počet će intoniranjem himne Bosne i Hercegovine. Potom će biti prikazan kratki film o obnovi Starog mosta.

Nakon toga planirano je da se prisutnim obrate Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara, Qu Xing, zamjenik generalne direktorice UNESCO-a, te Christopher Sheldon, šef ureda Svjetske banke u BiH i Crnoj Gori.

Muzički dio programa otvorit će ansambl „Mostarske kiše“ koji će izvesti „Pjesmu o Mostaru“, a potom će čelnici Grada Mostara uručiti zahvalnice za izuzetan doprinos obnovi koje će dobiti UNESCO, Svjetska banka, Evropska unija u Bosni i Hercegovini, Kraljevina Nizozemska, Republika Italija, Republika Turska i Republika Francuska. Ansambl „Mostarske kiše“ izvest će i „Kolaž o Mostaru“.

Svečani skokovi sa Starog mosta, uz bakljadu i vatromet, najavit će spektakl Hari Mata Harija, koji je sinoć održao generalnu probu ispod Starog mosta.

Najavljeni su dolasci fanova naše muzičke zvijezde iz velikog broja gradova, kao i iz Hrvatske i Crne Gore.

Harija za Mostar vežu posebne emocije, a ističe se uspomena na 2006. godinu, kada je iz Mostara ispraćen u Atinu na Eurosong, odakle je BiH donio historijski plasman na ovom najvećem muzičkom takmičenju. Tada je na centralnom trgu bilo blizu 50.000 ljudi.

Snimak koncerta

Generalni medijski pokrovitelj događaja je BHRT, a pokrovitelj su i radio RSG i radio Mix. BHRT, čija urednica Maja Miralem je bila voditeljica manifestacije, večeras od 21 sat emitirat će direktan prijenos same centralne ceremonije, a naknadno i snimak koncerta Hari Mata Harija.

Podsjetimo, Stari most sagrađen je davne 1566., a, nakon oštećenja u ratu 1992. i rušenja tokom rata 1993., obnovljen je 23.7.2004. godine. Rekonstrukcija Starog mosta u Mostaru bila je zahtjevan građevinski projekat i trajala je punih šest godina.

 

Izdvojeno

Bila je seks simbol 80-ih: U sedmoj deceniji izgleda fantastično

Published

on

Američka glumica i manekenka Bo Derek, nekada je bila seks simbol, a danas živi mirniji život.

Od mlade djevojke koja je očarala svijet svojom pojavom u filmu “Desetka” do današnje samouvjerene žene, Derek je prošla fascinantan životni put koji je inspirirao milione ljudi širom svijeta.

Derek je rođena kao Mary Cathleen Collins u Long Beachu u Kaliforniji. Njen otac Paul Collins bio je izvršni direktor Hobie Cat, a njena majka Norma bila je šminkerka i frizerka Ann-Margret. Collinsovi roditelji su se razveli, a njena majka se udala za kaskadera Bobbyja Bassa. Odrasla je sa dvije sestre i bratom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bo Derek (@reallyboderek)

Godine 1972. dobila je ulogu u romantičnom dramskom filmu “Once Upon a Love” (1973), koji je režirao njen prvi suprug John Derek i koji je na kraju objavljen kao “Fantazije” 1981. Njen prodorni nastup došao je u romantična komedija “10” (1979), koja je učvrstila njen status seks ikone. Uloga joj je donijela nominaciju za Zlatni globus za novu zvijezdu godine.

Derek je nastavila da glumi u još tri filma u režiji Johna Dereka. “Tarzan, čovjek majmun” (1981), “Bolero” (1984) i “Duhovi to ne mogu” (1989), koji su svi bili kritikovani.

Njene ostale zasluge uključuju dramsko-komediju “A Change of Seasons” (1980), američki prijateljski film “Tommy Boy” (1995) i američku telenovelu seriju “Fashion House” (2006).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bo Derek (@reallyboderek)

Bila je uključena u brojne filantropske poduhvate. Nekoliko godina je služila kao počasni predsjedavajući za posebne događaje nacionalne rehabilitacije za pitanja veterana, koja pomaže veteranima s invaliditetom da prevladaju svoja ograničenja kroz sport i takmičenje.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending