Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Drjenjine su veliki čuvar zdravlja: LIJEČI GRLO, BUBREGE, JETRU, HEMOROIDE, KRVNU SLIKU…

Published

on

Svaki dio drijena je jestiv i dobar za zdravlje. Bilo da je riječ o plodu, listu, kori, cvijetu, svježim ili osušenim košticama. U Italiji i Francsukoj plod drijena se koristi za proizvodnju vina i želea, a nezreli plodovi konzerviraju se u slanoj vodi poput maslina.

Drijen je vrlo djelotvoran u ublažavanju upale grla, malokrvnosti, bolesti bubrega, dijareje, hemoroida, a pomaže i u zaceljivanju rana.

U značajnim količinama dijelovi drijena sadrže tanin, pektin i brojne organske kiseline, kao i mnoštvo vitamina, a na prvom mjestu vitamin C, kog ima više nego narandža u istoj količini.

Ruski naučnici su ustanovili da kora stabla i listovi drijena djeluju protiv mikroba. Mesnati dio ploda i ulje iz sjemenki mogu se koristiti za regeneraciju kože i sluzokože.

Redovno konzumiranje drjenjina poboljšava rad bubrega i jetre, a normalan rad jetre važan je za eliminisanje toksina iz organizma. Normalan rad bubrega je takođe važan za izbacivanje toksina putem urina.

Drjenjina, plod drijena, obiluje mineralima kao što su cink, kalijum, bakar, magnezijum, natrijum i željezo. Svi ovi minerali veoma su bitni za jačanje imuniteta, te bi zbog toga trebalo da jedete ove plodove kada je sezona prehlada.

S obzirom na to da pomažu boljem radu bubrega, drjenjine sprječavaju zadržavanje vode u organizmu, a samim tim i doprinose smanjenju visokog krvnog pritiska. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending