Pratite nas

zdravlje

Drevne recepture Azijata: SOJA ČUVA ZDRAVLJE PROSTATE, SRCA I MOZGA

Published

on

Sojini proteini po iskoristivosti potpuno su jednaki proteinima životinjskog porijekla. Jedan kilogram ove čudesne biljke sadrži proteina koliko i 8 kg mesa, ili 7 l mlijeka ili 50 jaja… Osim toga, pravi je rudnik minerala, vitamina i vlakana

Soja (lat. Glycine max) je jednogodišnja biljka iz reda Fabales, porodica Fabaceae, koja naraste između 67 cm i 2 metra, ovisno o sorti i uvjetima uspijevanja. Ima uspravnu i razgranatu stabljiku s dosta velikim trodijelnim listovima i bijelim do ljubičastim cvjetovima. Plod soje je mahuna, koja sadrži jednu do pet sjemenki žute, zelene, smeđe ili crne boje, a mogu biti i šarene, crvene ili plave. Za uzgoj soje pogodni su krajevi s toplim i vlažnim ljetima, umjereno toplom i umjereno vlažnom klimom, bez naglih promjena temperature.

Ubraja se u najstarije kultivirane biljke u svijetu, a u istočnoj Aziji uzgajala se još prije 4000 godina. U Evropu je donesena tek u 18. stoljeću. Soja je najpopularnija i jedna od najviše istraživanih mahunarki u svijetu, a njena izvanredna svojstva tek su nedavno otkrivena na Zapadu.

Naučne studije

Jedina je biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline, bez kojih organizam ne može funkcionirati. Sojini proteini po iskoristivosti potpuno su jednaki proteinima životinjskog porijekla. Jedan kilogram ove čudesne biljke sadrži proteina koliko i 8 kg mesa, ili 7 l mlijeka ili 50 jaja… Osim toga, pravi je rudnik minerala, vitamina i vlakana!

Zbog povoljnog djelovanje soja se preporučuje za pravilan razvoj djece, za ishranu sportista i rekreativaca, za ishranu trudnica, za sve one koji imaju pojačane tjelesne napore, ili se oporavljaju od posljedica bolesti. Najnovija istraživanja ne prave razliku između biljnih i životinjskih proteina u pogledu iskoristljivosti u organizmu. Uz to soja je jeftinija, nema holesterola i nijednu od teže svarljivih i štetnih masnih kiselina (zasićenih) koje se nalaze u svim životinjskim namirnicama.

Čak 40 naučnih studija potvrdilo je da soja poboljšava i funkcionisanje prostate. Ispostavilo se, također, da sojin protein inhibira one enzime koji stimulišu uvećavanje ćelija prostate. Rak ove žlijezde se rijetko javlja kod azijskih muškaraca i to se uglavnom pripisuje velikom konzumiranju soje.

Preventivno djelovanje

Statistički podaci iz Azije ukazuju i na to da soja može da posluži ženama da poslije menopauze spriječe smanjivanje gustine koštanog tkiva, odnosno umanje svoje šanse da dobiju osteoporozu. Soja nije preporučljiva samo bolesnim osobama, nego i zdravima. Upotreba proizvoda od soje u ishrani zdravih ljudi ima dijetetsko i veoma bogato preventivno djelovanje. Soja smanjuje rizik od srčanih bolesti: u zemljama u kojima se soja redovno koristi u ishrani, niži je nivo oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti. Istraživači smatraju da soja pomaže u prevenciji srčanih bolesti tako što smanjuje ukupnu količinu holesterola, prevenirajući pojavu zakrečenja krvnih sudova.

Soja je i hipoalergenska, pa se može davati alergičnim osobama, čak i dojenčadi alergičnim na mlijeko. Rezultati preliminarnih istraživanja ukazuju na još jednu potencijalno dobru ulogu soje – sprječavanje gubitka pamćenja u starijem dobu. Na Zapadu je zavladala prava pomama za proizvodima od soje…

RECEPTI

Mlijeko od sojinog brašna

 Potrebno: šolja sojinog brašna i 4 – 5 šolja vode.

U sojino brašno postepeno dolijevati vodu, uz stalno miješanje da se ne bi stvorile grudvice. Ostaviti da stoji dva sata, a poslije toga kuhati 40 minuta. Ako je mlijeko suviše gusto, dolije se još malo vode, prokuha i ostavi da se ohladi. Hladno se procijedi kroz cjediljku. Mlijeko se po želji može malo posoliti ili zasladiti medom.

Napitak sa sojom

Sojino mlijeko se vrlo lako zapjeni, a pritom stvara obilnu pjenu. Ako vam odgovaraju pjenušavi, voćni napitci, ovo će vam mlijeko doći kao naručeno: samo mu, po želji, dodajte nasjeckanoga voća i uživajte!

Priprema: Oguljene i narezane kruške i banane stavite u električnu mješalicu i usitnite. Dodajte sojino mlijeko, prethodno dobro ohlađeno, i miješajte tako dugo dok ne dobijete pjenušavi napitak. Poslužite u visokim čašama.

Capuccino

Potrebno: Kafa, pjena od sojinog mlijeka i malo vode.

Priprema: U šoljicu stavite kafu, zalijte je vrelom vodom, pa promiješajte. Na kraju dodajte umućeno sojino mlijeko

Soja keksići

Sastojci: 1/2 šoljice bio-margarina,  ½ šoljice kukuruznog brašna,  1 šoljica sojinog brašna, 1 šoljica smeđeg šećera od trske,  ½ kašičice cimeta, 2-3 šoljice sojinog mlijeka

Priprema: Promiješati suhe sastojke. Dodati bio-margarina i utrljati ga u brašno da se dobije grubo tijesto (kao mrvice). Dodati mlijeko i umijesiti glatko tijesto, razvaljati i izrezati željenim modelima za kekse. Peći 20-ak minuta. Može se dodati i malo kokosovog brašna u suhe sastojke. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending