Pratite nas

zdravlje

Dr. Johanne Budwig: Kako se suprostaviti raku i pobijediti ga?

Published

on

Njemačka biohemičarka dr. Johanna Budwig, sedam puta nominirana za Nobelovu nagradu, u terapiji s hranom je vrlo stroga i dosljedna, zagovara upotrebu lanenog ulja, meda, voćnih sokova i toplih napitaka. Dijelovi teksta su preuzeti iz knjige njemačkog Amerikanca Williama L. Fischera “How to Fight Cancer&Win” (Kako se suprostaviti raku i pobijediti ga), ali ih ne treba shvatiti kao uputstvo za liječenje, već samo kao dodatnu terapiju o kojoj valja porazgovarati sa liječnikom

U terapiji s hranom dr. Budwigova je vrlo stroga i dosljedna. Za ilustraciju navodimo primjer Jane D. koju je konvencionalna medicina proglasila “neizlječivom bolesnicom”. Ona u svome želucu nije mogla zadržati nikakvu hranu. Onda se počela liječiti klistirom od lanenog ulja (120 do 250 ml). Nakon nekoliko dana počela je jesti 250 g svježe mljevenih lanenih sjemenki dnevno, pomiješanih sa sirovim medom. Bila je to prava hrana koju je bolesnica nakon dugo vremena uzela peroralno (na usta). Smjesu je iznenađujuće dobro podnijela.

Prema mišljenju dr. Budwig smjesa mljevenih lanenih sjemenki i meda koristi svakoj teško, ali i umjereno bolesnoj osobi. Jane je smjesu uzimala nekoliko dana, smirio joj se želudac i počela se osjećati bolje. Smjela je piti i nezaslađene svježe sokove od različitog voća i povrća. Dr. Budwig preporučuje prije svega kombinaciju svježeg soka od mrkve ili celera i jabuka. Sok je najbolje pripremiti kod kuće, u vlasittom sokovniku jer ćemo tako tačno znati sastav soka. Ako ga, međutim, kupujemo, neka ne sadrži konzervanse, ni aditive.

Važan dio Janeine dijete bili su topli napitci koje je morala piti tri puta dnevno. Najbolji su biljni čajevi od metvice ili šipka koje po želji zasladimo medom. Šećer je najstrože zabranjen. Vrlo sladak sok od grožđa može se piti sam ili se njime mogu zasladiti drugi sokovi. Dozvoljena je i manja doza  pravog čaja koji se može popiti samo ujutro.

 Alternativa – zobena kaša

Kad se Jane osjećala izrazito slabo, kod kuće bi joj pripremili zobenu kašu po RECEPTU dr. Budwig:

Tri velike kašike sirovih zobenih pahuljica stavimo u 120 do 150 ml hladne vode i zakuhamo. U tu kašu dodamo 3 velike kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki i ostavimo 10 minuta da sve vrlo sporo provrije na niskoj temperaturi. Nakon toga maknemo kašu sa štednjaka i procijedimo. Po želji dodamo malo mlijeka jer to koristi probavi. Tako dobijemo smjesu s vrlo visokom hranidbenom vrijednosti. Okus možemo poboljšati dodajući svježu mrkvu, sok od narandže, grožđa (po ¼ šoljice) ili dvije kašike sitno naribane jabuke. Dodamo li sok od mrkve, kašu moramo odmah pojesti.

Klasična dijeta s lanenim uljem:

Nakon što je nekoliko dana koristila gore opisanu dijetu za čišćenje i jačanje, Jane je započela klasičnu dijetu s lanenim uljem. Zbog dugotrajne bolesti i posvemašnje isrcpljenosti njen raspored obroka je bio vrlo strog.

7,00 h – 60 do 120 ml soka od kiselog kupusa na prazan želudac. Taj sok sadrži puno mliječne kiseline koja poboljšava apsorpciju masti, ubrzava njihov metabolizam i potiče crijevnu peristaltiku. Na taj način čisti organizam, uklanja blokade i ubrzava probavu. Mliječna kiselina iz kiselog kupusa blagotvorno utječe i na osobe s osjetljivim želucem. One nakon toga dobro podnose čak i sirovo povrće.

8,00 h – 120 do 180 ml toplog biljnog (ili pravog) čaja prije doručka koji se priprema po slijedećem recptu:

U duboku posudu slažu se sastojci u slojevima, i to: 3 do 4 velike kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki, svježe sezonsko voće narezano na kocke ili kriške i/ili svježi voćni sok bez šećera i hemijskih aditiva, te po želji sloj mljevenih oraščića (no ne i kikirikija). Mikserom se u homogenu smjesu umiješa 90 do 125 g nemasne skute, 1 čajna kašičica meda (osim u slučaju bolesnika sa šećernom bolesti), 1 do 2 velike kašike lanenog ulja i 3 velike kašike svježeg nekuhanog mlijeka. Ako je smjesa pregusta, dodamo još mlijeka i prelijemo je na vrh ostalih sastojaka u posudi. Skuti možemo dodati i banane, limunov ili narandžin sok u omjeru 2:1, brašno od rogača, kokos, vaniliju i cimet.

Između 10,00 i 11,00 h – drugi prijepodnevni obrok: 120 do 180 ml svježeg soka od mrkve, a nakon pola sata još jedan od slijedećih sokova: sok od koprive s limunom, sok od rotkve, celera ili cvekle s dodatkom soka od jabuke.

12,00 h – 1 velika kašika svježe mljevenih lanenih sjemenki pomiješanih s medom i 120 do 180 ml soka od grožđa.

12,15 h – prvi dio podnevnog obroka: salata od maslačka, potočarke, listova celera, rotkvice, kiselog zelja, svježe nabranog hrena (bez sirćeta) i zelene paprike. Tu ukusnu salatu prelijemo salatnim preljevom pripremljenim od skute, lanenog ulja, mlijeka, svježeg limuna, malo soli, gorušice, kiselih krastavčića, bijelog luka i svježih ili sušenih začina. Sve sastojke za preljev mikserom smješamo u homogenu smjesu.

12,30 h – drugi dio podnevnog obroka: svježe povrće po želji skuhati u malo vode, sa začinima, karijem i malo lanenog ulja. Možemo poboljšati okus dodajući ekstrakt kvasca ili bujon. Kao prilog ponudimo kašu od heljde pripremljenu kao rižu ili pak smeđu rižu, neoguljen kuhani krompir i svjež pire pripremljen s malo mlijeka i lanenog ulja. Ako bolesnikovo stanje to dopušta, možemo mu ponuditi i slasticu, na primjer složenac od skute, lanenog ulja i voća, kao što je gore opisano. Obogatimo ga s malo više meda i prirodnom vanilijom.

15,00 h – popodnevni obrok: 1 velika kašika svježe mljevenih lanenih sjemenki s medom i 120 do 180 ml nezaslađenog soka od grožđa ili svježeg soka od ananasa.

15,30 h – dodatne 1 do 3 kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki s medom i 3 čaše (ukupno 180 do 540 ml) svježeg soka od crnog ribizla ili trešanja.

18,00 h – lagana večera: 1 šoljica (180 ml) supe pripremljene od kaše od heljde kuhane u supi od povrća. Okus možemo popraviti dodatkom lanenog ulja i ekstrakta kvasca.

18,30 h – prije spavanja 120 do 180 ml soka od grožđa zaslađenog jednom velikom kašikom meda.

Već nakon dvije sedmice ove dijete Jane se tako oporavila da je ustala iz kreveta i uspjela obaviti osnovne kućanske poslove. Nakon sedam mjeseci preuzela je potpunu brigu za domaćinstvo, muža i troje djece. Ljudi koji je nisu od ranije poznavali nisu mogli vjerovati da je još prije pola godine, kad je započela dijetu s lanenim uljem, bila krhka i nemoćna osoba.

Možda će se nekome činiti da je dijeta s tako razrađenim rasporedom ishrane pretjerana, no iscrpljeni bolesnici moraju jesti češće da bi ojačali svoje tijelo.

Preporuka

Teško je povjerovati da unos jedne jedine velike kašike sirovog hladnog prešanog nerafiniranog djevičanskog lanenog ulja, pomiješanog s kvalitetnim bjelančevinama sadržanim u pola šoljice nemasne skute, ima tako dramatičan utjecaj na zdravlje. No, pozitivne učinke tog jednostavnog jela potvrdila su brojna naučna istraživanja.

Naučnici po cijelom svijetu hvale Linum usitatissimum ili obični lan: to drevno i ponovo otkriveno ulje sadrži pravu riznicu esencijalnih masnih kiselina (linolnu, linolensku) koje tijelo treba za normalno funkcioniranje i uspješan metabolizam lipida (masti).

Pripazite kod kupovine lanenog ulja! Korisne sastojke sadrži samo sirovo, nerafinirano, hladno prešano, djevičansko laneno ulje. (Najportal)

 

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending