Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Dr. Alija Mulaomerović i pčelarski zanesenjak savjetuje: ZAPOČNITE JUTRO ČAŠOM JOGURTA SA KAŠIKOM MEDA

Published

on

Vrlo često možemo čuti kako blagotvorno na naš organizam utječe napitak od mlake vode i meda ili slatkog mlijeka i meda, limuna, vode i meda… Ljekar Alija Mulaomerović preporučuje kiselo mlijeko i med i to najbolje ujutro popiti.

“Kiselo mlijeko i med su eliksir za zdravlje i vitalnost. U medu imate sve što organizmu treba. Najbolje odgovara sastavu ljudske krvi. Više od 360 raznih elemenata, minerala, vitamina i drugih mikroelemenata je u jednoj kapljici meda – govori Mulaomerović.

Dodaje kako je čašu jogurta u kojem stavimo jednu kašiku meda najbolje popiti ujutro. Dobit ćete dozu dobre energije, osjećat ćete se bolje a ujedno ovim ritualom jačate imunitet.
Med je najsavršeniji proizvod prirode u kojem nalazimo gotovo sve sastojke koji grade ljudski organizam.

Med je mješavina različitih tvari. Osim vode (16-20 posto), sadrži šećere fruktozu i glukozu (60-70 posto), a ostatak je saharoza, maltoza, dekstrin. Također sadrži proteine (albumin i globulin), organske kiseline (jabučnu, vinsku, mravlju, limunsku…), vitamin C, kompleks B vitamina, folnu kiselinu, inulin, aminokiseline, enzime, razne derivate klorofila, flavonoide.

Od mineralnih tvari, ovisno o vrsti meda, nalazimo željezo, bakar, fosfor, kalcij, natrij, magnezij i krom koji je neophodan u razgradnji ugljikohidrata što dovodi do smanjenja nepoželjnih učinaka uzimanja većih količina jednostavnih šećera i porasta glukoze u krvi.

Dr. Mulamorenović je dugo vremena bio direktor sarajevske Hitne pomoći, te se hobistički bavio pčelarstvom. Odlaskom u penziju, u cjelosti se posvetio pčelarskom svijetu.

“Za mene je pčelarstvo korisno i ugodno, relaksirajuće. Na pčele, njihovu organizaciju bi trebalo svi da se ugledaju. Kod pčela se tačno zna ko šta radi i svako se miješa samo u svoj posao. Košnice, njih 30, su mi stacionirane u Trnovu. Nekada sam iz jedne dobijao 40 kilograma meda”, kaže Mulaomerović. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending