Razglednice
Dok se čeka ponovno uspostavljanje saobraćaja: PODSJEĆANJE NA 5 ZANIMLJIVOSTI O SUESKOM KANALU
Uprava Sueckog kanala saopštila je da je privremeno obustavila saobraćaj dok osam remorkera već nekoliko dana pokušava da oslobodi gigantski brod-kontejner “Evergrin” zaglavljen u južnom dijelu kanala.
“Evergrin”, brod dugačak koliko je zgrada Empajer Stejt Bilding visoka, koji pod zastavom Paname prevozi teret između Azije i Evrope, nasukao se u utorak dijagonalno u uskom, vještačkom kanalu koji dijeli kontinentalnu Afriku od Sinajskog poluostrva, nakon što je izgubio sposobnost upravljanja usred jakog vjetra i prašine, saopštila je uprava Sueckog kanala (SCA).
Faraonski kanal
Kanal je dugačak 193 kilometara i prostire se od luke Said na Mediteranu do Crvenog mora. Oko 2.000 godina prije Hrista, uzak kanal je iskopan po naređenju egipatskog faraona Sesostrisa III. Tada je povezivao Crveno more i Nil i ulivao se u Mediteran zapadnije nego što je danas pozicioniran. U to vrijeme, kanalom je ubrzana trgovina između antičke Grčke, Turske i zemalja na Bliskom istoku i Africi. Danas, brodovima se skraćuje vrijeme putovanja između Evrope i Azije za tri dana.
Britanija se protivila gradnji
U 19. vijeku se pojavila ideja o gradnji novog kanala, a projektant je bio francuski inženjer Ferdinand de Leseps. Projekat je finansirala Francuska, ali uz podršku egipatskog kediva. U početku se Velika Britanija protivila gradnji jer je smatrala da će se time umanjiti njena moć u prekomorskoj trgovini.
Gradnja je bila procijenjena na tadašnjih 200 miliona franaka (današnjih 11,6 milijardi eura), a trajala je 10 godina. Svečano je otvoren 1869. godine. 5 godina kasnije, kada su Britanci shvatili da nisu bili u pravu, kupili su 44 odsto akcija kanala od egipatske vlade. Francuzi su i dalje bili većinski vlasnici. Gradnja je odnijela i mnoge žrtve, procjenjuje se da je tokom radova umrlo 120.000 ljudi.
Povezanost sa Kipom slobode
Mali broj Amerikanaca zna da je Kip slobode, koja je danas simbol Njujorka, prvobitno bio predviđen za Egipat. Francuski vajar Frederik-Avgust Bartholdi je želio da veliki kip krasi otvaranje Sueckog kanala. Zamislio je da kip prikazuje ženu obučenu u tradicionalnu egipatsku nošnju koja bi držala baklju u ruci, simbolizujući kako “Egipat donosi svjetlost u Aziju”,što bi bio i naziv statue. Međutim, ideja je odbačena i Bartholdi je sličnu ideju predložio Amerikancima.
Kanalski rat
1956. godine egipatski lider Gamal Abdel Naser je saopštio da će nacionalizovati kanal, što je naljutilo britanskog i francuskog premijera, Entonija Edena i Renea Kotija. Zato su oni skovali plan sa Izraelom, međutim, ta vojna intervencija je propala i arapski svijet je bio bijesan.
Sovjetski savez je ponudio pomoć Egiptu, a SAD koje su se plašile da će se Naser okrenuti Moskvi, vježbale su svoju rastuću političku moć i natjerale Britance i Francuze da se povuku.Egipat je postavio državno tijelo koje je i danas zaduženo za kontrolu saobraćaja u Sueckom kanalu i naplatu prolaza.
1967. godine izraelske trupe su napredovale do istočne obale kanala tokom 6-dnevnog rata, a pošto su Izrael i Egipat i dalje tehnički bili u ratu bilo je opasno prevoziti robu, pa je takva situacija potrajala 8 godina. Tako su brodovi koji su prevozili naftu bili prinuđeni da idu dužim putem oko Rta dobre nade što je dovelo do rasta cijena crnog zlata, odnosno, poskupljenja goriva. Egipat je 1975. godine povratio punu kontrolu nad Sueckim kanalom i tada je ponovo otvoren, prenosi Sputnjik.
Nije dovoljno veliki
Uprkos svemu, Suecki kanal jednostavno nije zadovoljavajućih dimenzija, pa je 2015. godine usvojen program od 8,2 milijarde dolara kojim bi trebalo da se proširi. Iako se radilo na ideji da se premosti oko 35 kilometara, to nije bilo od velike koristi brodu “Ever Given” koji se u utorak nasukao oko 60 kilometara južnije. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON