Razglednice
Dobre komšije: “OSTRVOM FAZANA” PO POLA GODINE UPRAVLJAJU FRANCUZI I ŠPANCI
Ova praksa između Francuske i Španije traje duže od 350 godina. Komšije su se dogovorile da prvo Francuska preda oko 3,000 kvadratnih metara svoje teritorije Španiji, bez ijednog ispaljenog metka. Potom će, za šest mjeseci, Španija svojevoljno tu teritoriju vratiti Francuskoj.
Francusko baskijsko ljetovalište Endaj posljednje je naselje prije granice sa Španijom. Van sezone, na njegovim predivnim krivudavim pješčanim plažama izležava se stotine foka. Ipak, ako bolje pogledate, vidjet ćete da su to zapravo odvažni surferi u kostimima za ronjenje.
Tik preko vode je španski znameniti grad Ondaribija na koji se nadovezuje moderniji gradić Irun. Prirodna granica ide tokom rijeke Bidasoe koja svojim estuarom – ljevkastim zalivom – čini granicu između dvije države.
Ako krenete rijekom uzvodno, pogled na obale se mijenja. Raznobojne zgrade baskijskog pejsaža smjenjuju industrijska skladišta na francuskoj, i neprivlačni stambeni blokovi na španskoj strani.
Ali ono što je bitno je Ostrvo fazana (na francuskom Ile des Faisans, na španskom Isla de los Faisanes).
Tokom tri mjeseca, Španci i Francuzi su na ostrvu, koje je smatrano ničijom zemljom, pregovarali kraj dugog rata. Na obje strane postavljeni su drveni mostovi. Kada su pregovori počeli, vojske su bile u pripravnosti. Rezultat je bio mirovni sporazum – Pirinejski dogovor. Razmijenjene su teritorije, a granice iscrtane. Sporazum je potvrđen kraljevskim vjenčanjem – francuski kralj Luj Četrnaesti oženio je ćerku španskog kralja Filipa Četvrtog.
Jedna od odredbi sporazuma govori da će samo ostrvo ostati podijeljeno između dvije zemlje, a da će se nadležnost rotirati. Tokom šest mjeseci jedne godine, od 1. februara do 31. jula, biće pod španskom upravom, a narednih šest mjeseci pod francuskom.
Ova vrsta zajedničkog suvereniteta naziva se kondominijum, a Ostrvo fazana jedan je od najstarijih primjera. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON