Pratite nas

Zdravlje i ljepota

DIJETA DOBROG RASPOLOŽENJA: Za 7 dana pobijedite depresiju i suvišne kilograme

Published

on

Uspjeh ove dijete je u kombiniranju namirnica. U tri glavna obroka su namirnice koje pozitivno utječu na raspoloženje, a uz njih su i manji obroci koji će vam ukloniti osjećaj gladi. Nakon samo jednog dana osjećat ćete se bolje, a u narednih pet izgubiti čak do četiri kilograma

Dijetu, izvorno zvanu ˝The good mood diet˝, osmislila je nutricionistica dr. Susan Kleiner, a rezultat je 25-godišnjeg rada i istraživanja na području nutricionizma, fitnesa i zdravlja. Njome hranite mozak i tijelo, usvajate nov stav prema životu i prehrani, dobivate više mentalne i fizičke energije, poboljšavaju vam se raspoloženje i umne sposobnosti. Uz sve to ćete i mršaviti pa ćete je preporučivati svima oko sebe.

Uspjeh ove dijete je u kombiniranju namirnica. U tri glavna obroka su namirnice koje pozitivno utječu na raspoloženje, a uz njih su i manji obroci koji će vam osigurati stalnu razinu šećera u krvi te vam ukloniti osjećaj gladi. Slijedeći dijetu “dobrog raspoloženja” nakon samo jednog dana osjećat ćete se bolje, nakon sedam dana pobijedit ćete depresiju, a nakon mjesec dana riješit ćete se kilograma.

U ovoj dijeti jedino nema zabrana. Dakle, smije se konzumirati sva hrana, ali se ne smije prijeći limit od 1250 kalorija i 55 g masnoća dnevno.

Tako možete već nakon pet dana izgubiti do četiri kilograma. Možete sami sastaviti dnevni plan prehrane, a ručak i večeru smijete zamjeniti, jer bi vas jednolična prehrana mogla navesti na odustajanje.

JELOVNIK za 2 dana

  1. DAN

Doručak: slatki cornflakes, 50 g kupina, 150 g manga (iz konzerve), 1 čajna kašičica meda. 45 g cornflakesa, 2,5 kašičice mlijeka ili jogurta

Na laganoj vatri zagrijte kupine, mango i med. Stavite u tanjur i dodajte cornflakese. Sve prelijte mlijekom.

Međuobrok: 1 mini salam (130 kcal), 5 keksa petit (107 kcal)

Ručak: tjestenina sa šugom, 75 g tjestenine, 1-2 čehne bijelog luka.1 kašičica koncentrata od paradajza, 1 kašičica ulja. 1 paradajz narezan na kocke, 125 g umaka za pizzu, 3 kašičice vrhnja

Kuhajte tjesteninu prema uputi. Popržite kratko na kašičici ulja bijeli luk i kašičicu koncentrata. Dodajte paradajz, umak od paradajza i vrhnje te kuhajte još pet minuta. Začinite i poslužite s tjesteninom. Možete ukrasiti bosiljkom.

Večera

Ciabatta s piletinom: 1 ciabbata, malo zelene salate, četvrtina paprike, 2 masline, 30 g pilećih prsa

Prerežite ciabbatu na pola i premažite tankim slojem maslaca. Narežite papriku i masline na tanke komade, te zajedno sa zelenom salatom i piletinom stavite u ciabbatu.

  1. DAN

Doručak: Sendvič s jabukom, četvrtina jabuke, 1 čajna kašičica hrena (iz staklenke), 3 kašike namaza sa začinima, 1 deblja šnita integralnog hljeba

Namažite namaz na hljeb. Naribajte jabuku i stavite na hljeb s hrenom.

Međuobrok: 50 g krekera

Ručak: Kotlet sa keljem, 250 g kelja, 1 čajna kašičica luka narezanog na kockice, 1 čajna kašica ulja, 60 ml vrhnja za kuhanje, 1 kotlet (150 g), 200 g kuhanog krompira

Narežite kelj na trake i prokuhajte u slanoj vodi 2-3 minute, zatim ocijedite. Popržite luk na ulju i dodajte kelj i vrhnje. Začinite i kuhajte 20 minuta. Kotlet začinite i pecite 3-4 minute sa svake strane. Poslužite sa keljem i kuhanim krompirom.

Večera: Supa od parajaza, 250 ml vode, pola vrećice instant juhe od rajčice, 25 g jabuke (1 šnita), 1 čajna kašičica sjeckanih badema, 60 g svježeg sira

Kuhajte instant supu prema uputama iz vrećice. Usitnite jabuku i pomiješajte s bademima i sirom. Poslužite uz supu.

 Savjet plus: Obavezno pijte dvije litre vode ili nezaslađenog čaja dnevno. Počnite s mliječnim proizvodima u tri obroka dnevno, a šakom orašastih plodova držat ćete razinu serotonina, hormona dobrog raspoloženja, vrlo visoko. Podnevni pad energije izbjegnite uz šumsko voće i povrće bogato vlaknima. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending