Pratite nas

Parapsihologija

Danas je petak 13.: ZAŠTO SE OVAJ DATUM SMATRA „NESRETNIM“?

Published

on

Petak 13 je često povezan s raznim mitovima i vjerovanjima koja su se vremenom razvila. Jedno od tih vjerovanja jeste da se na ovaj dan povećava vjerovatnoća da će se dogoditi nesreće, loše sreće i katastrofe.

Petak 13 je dan koji mnoge osobe doživljavaju kao nesretan i pun strahova, ima dugu istoriju i bogat skup vjerovanja vezanih za ovaj datum. I dok mnogi od nas možda zaziru od petka 13, pozadina i korijeni ovog dana su zapravo prilično zanimljivi. Da bismo razumjeli zašto je petak 13 smatran nesretnim, moramo se vratiti u historiju. Iako nema tačnih podataka o tome kako je ovo vjerovanje nastalo, postoje nekoliko teorija koje nam mogu pomoći da shvatimo njegovo porijeklo.

HISTORIJSKA POZADINA
Jedna od teorija povezuje petak sa kršćanskom tradicijom. Prema Bibliji, Isus je bio razapet upravo na petak. Ovaj dan se stoga smatra nesrećnim i ozloglašenim. Također, u kršćanskoj tradiciji, broj 12 smatra se simbolom potpunosti (12 apostola, 12 sati u danu itd.), dok broj 13 dolazi kao “prekoračenje” i donosi nesreću.

Petak 13 je često povezan s raznim mitovima i vjerovanjima koja su se vremenom razvila. Jedno od tih vjerovanja jeste da se na ovaj dan povećava vjerovatnoća da će se dogoditi nesreće, loše sreće i katastrofe. Ljudi se često trude da izbjegavaju putovanja, zakazivanje važnih sastanaka ili donošenje značajnih odluka upravo na petak 13.

FILM “PETAK 13”
Jedan od najpoznatijih doprinosa negativnoj reputaciji petka 13 dolazi iz svijeta zabave. Horor film “Petak 13,” koji je premijerno prikazan 1980. godine, pratio je misterioznog ubojicu po imenu Jason Voorhees. Film se odvijao upravo na petak 13. i ubistva su bila centralni dio priče. Iako je ovo fikcija, film je postao kultni i dodatno je pojačao negativnu reputaciju datuma.

VARIJACIJE U VJEROVANJIMA
Vrijedno je napomenuti da se vjerovanja o petku 13 razlikuju od kulture do kulture. Dok se u zapadnom svijetu petak 13 doživljava kao nesretan, u nekim drugim dijelovima svijeta taj dan nije ništa posebno. U nekim azijskim kulturama, na primjer, broj 13 se ne doživljava kao nesretan, dok broj 4 nosi negativnu konotaciju.

Iako je petak 13 okružen vjerovanjima i strahovima, važno je napomenuti da je to sve ipak dio folklorne tradicije i mitova. Nema naučnih dokaza koji bi potvrdili da je petak 13 zaista nesretan dan.

U konačnici, vjerovanja o petku 13 su duboko ukorijenjena u kulturi i tradiciji i nastavljaju živjeti kao dio našeg svakodnevnog života. Bez obzira na to koliko iracionalna ova vjerovanja mogu biti, petak 13 i dalje budi strah i fascinaciju širom svijeta. (Naj portal)

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending