Pratite nas

Sudbine

Dalidina životna priča: SVI LJUBAVNICI SU SE UBILI NA NJENE OČI

Published

on

Dalida (Jolanda Điljoti) je odrasla u Egiptu u imućnoj imigrantskoj porodici. Njen život se drastično mijenja kada pobjeđuje na izboru za Mis Egipta. Tada je imala 19 godina i novostečenu slavu je iskoristila za pokretanje pjevačke karijere. Postigla je ogroman uspjeh s pjesmom “Bambino”.

U toku svoje tridesetogodinje karijere, Dalida je postala ogromna internacionalna zvijezda. Njen glamurozni život i tragična smrt 1987. godine, od Dalide su stvorili kultnu figuru za novije generacije koje nisu bile u mogućnosti da prate ovu divu pedesetih godina kada je bila na vrhuncu slave.

Rođena kao Jolanda Điljoti, Dalida je odrastala u sretnoj porodici. Kao desetomjesečna beba dobija jaku infekciju očiju koja joj uništava vid. Do svoje 8 godine već je imala dvije operacije i nosila je naočare. Zbog toga je imala ozbiljne komplekse, pa je sa 13 godina odlučila da bi radije da svijet vidi kao mrlju nego da joj naočare kvare izgled i prestaje da ih nosi.

Kako je odrastala Jolanda se pretvarala u divnog labuda. Nije željela da joj život prođe u sekretarskim poslovima (roditelji su joj planirali tu karijeru), te počinje da radi kao model u modnoj kući Dona.

Uskoro se prijavljuje na izbor za Mis Egipta i pobjeđuje što joj otvara vrata svih filmskih studija u Egiptu. Međutim, Dalidu primjećuje francuski reditelj Mark de Gastine i mlada diva putuje za Pariz u potrazi za slavom.

Međutim, njen život u prijestonici Francuske bio je daleko od glamuroznog. Zbog manjka novca, Dalida je bila usamljena i izolovana. Zbog toga odlučuje da uzme časove pjevanja. Uskoro počinje da pjeva po klubovima, a nedugo potom njen talenat postaje znatno primjećen.

Prvi singl “Madona”, Dalida je snimila 1955. godine. Pjesma je prošla više nego dobro, međutim njen drugi singl “Bambino” postao je planetarno popularan stvorivši od Dalide divu za sva vremena.

U to vrijeme Dalida ulijeće u strasnu vezu sa svojim menadžerom Lucienom Morisom koji je u to vrijeme bio oženjen.

Tokom narednih godina Dalida ima nekoliko veoma uspješnih turneja, osvaja nagrade, niže uspjehe. Njena slava prelazi granice Francuske…
Nakon velikog uspjeha Dalida odlazi u Egipat i tamo biva dočekana kao kraljica. Ondašnja štampa joj dodjeljuje laskavu titulu “Glasa vijeka”. Poslije velikog uspjeha u domovini, diva se vraća u Fancusku gdje nastavlja svoju aferu sa menadžerom. Dalida već gubi strpljenje, jer Lucien nikako da se razvede od svoje žene. Međutim, do braka će ipak doći aprila 1961. godine.

Cijela njena porodica je doputovala iz Egipta kako bi prisustvovala vjenčanju. Nakon samo par mjeseci od vjenčanja, Dalida odlazi u Kan kako bi nastupala i tamo upoznaje Žana Sobjeskog, u kojeg se ludo zaljubljuje. Ta zaljubljenost dovodi u krizu Dalidin brak. Iako je mnogo dugovala Morisu za svoj uspjeh, Dalida ipak odlučuje da karijeru i život nastavi bez njega.

Dok ljubav cvjeta sa Žanom, pjevačica ne zaboravlja na svoju karijeru koja nevjerovatnom brzinom doseže sve veće visine.

U tom periodu Dalida kupuje veleljepnu vilu Sakre ker koja ima predivan pogled na Pariz. Bajkovita vila postaće njeno utočište do kraja života.
Samo par dana pred useljenje u novu vilu, Dalida raskida vezu sa Žanom iako nije bilo nikakvih prepreka njihovoj ljubavi. Pjevačica je ranije dobila razvod braka od Morisa (koji kasnije izvršava samoubistvo).

Pjevačica se odlučuje na radikalnu promjenu imidža. Od rasne crnke postaje bombastična plavuša. Novu frizuru prati i novi muzički pravac.

Iako joj karijera napreduje sve više, lični život posustaje. Pjevačica očajnički želi brak, ali pouzdanog muškarca nema nigdje na vidiku. Zbog toga se još više predaje poslu. Njen rođeni brat postaje joj menadžer, a njen posao prerasta u porodični biznis.

Uskoro u njen život ulazi Luigo Tenco, mladi muzičar sa kojim Dalida počinje ljubavno putovanje. Par se priprema za muzičko takmičenje u San Remu. Takmičenje je prošlo neslavno za oboje što mladog pjevača uništava. Luigo se opija, svađa sa žirijom takmičenja, odlazi u hotelsku sobu i izvršava samoubistvo.

Dalila je potpuno uništena zbog Luigove smrti pa i sama pokušava samoubistvo nekoliko meseci kasnije.

Nakon ovog tragičnog događaja Dalida se ponovo vraća na scenu u novom stilu – duga bijela haljina podsjeća na Djevicu Mariju. Pjevačica se posvećuje čitanju, strastveno gutajući Frojdove knjige. Meditacija i joga postaju njena preokupacija, a u karijeri nastavlja da napreduje.

Nastaje period duhovnog traganja. Dalida sve češće putuje u Indiju, konsultuje se sa guruom. Karijeru ne zapostavlja ni jednog minuta. Nonovastala opsesija čitanjem i istraživanjem svoje psihe, rezultuje autorskim tekstovima pjesama. Dalidine pjesme dobijaju nevjerovatno duboke misli.

Tadašnji menadžer sa rezervom prihvata promjene u njenoj muzici te propušta zakazivanje koncerata. Međutim, njene nove pjesme postižu još veći uspjeh.

Već 1972. godine Dalida postiže svoj duhovni mir. Karijera napreduje. Uskoro snima legendarnu pjesmu “Parole Parole” sa Alenom Delonom i postaje planetarno popularna.

Njeni hitovi su se pjevali od Japana do Njemačke. Nekoliko pjesama je snimila na turskom jeziku, a u Egiptu je dostigla status boginje. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending