Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Da li ste spremni za ljeto: Vodič za zdravu i lijepu kožu!

Published

on

Kako uživamo u suncu i toplom vremenu, kupajući se na rijeci, jezeru, bazenu, moru kakve ko već ima planove, treba da razmišljamo i da nam najveći organ tijela – koža – ostane njegovana i lijepo hidrirana. To je neophodno da bi nam koža bila zdrava, očuvana, da ne bi prijevremeno ostarila, ali i da bišto duže zadržali preplanulu boju.

Prirodna njega kože uvijek je najpoželjniji izbor, jer nepravilna briga o koži može negativno da utječe na naš cjelokupan izgled.Da bi imali blistavu kožu i lijepu i zdravu figuru, njega tijela mora da se zasniva na dnevnoj i nedjeljnoj rutini. Zalud vam najskuplja šminka i garderoba ako ne vodite računa o tijelu. Ono vodi računa o vama cio život, treba da mu pomognete da maksimalno da nas služi što bolje.

Tuširanje mlakom vodom

Ono što nikako ne bi trebalo da preskočite nakon plivanja u slatkoj ili slanoj vodi jeste tuširanje, i to mlakom vodom. Njega tijela počinje tuširanjem. Baš kao prva jutarnja kafa, tako nam i tuširanje daje energiju potrebnu za obavljanje svih zadataka u toku dana, dok je večernja kupka za mnoge jedini način da se opuste.

Kupanje kao pranje ruku

Do sada smo vidjeli razne apele da perete ruke non stop, a niko ne priča o kupanju. Ono je isto toliko bitno kao i pranje ruku. Dakle, sem ruku, morate imati i redovna svakodnevna (i to bar 2 puta dnevno a ljeti po potrebi i češće) kupanja. Iskoristite neki gel na bazi ulja, a s vremena na vrijeme (odnosno 1 do 2 puta nedjeljno) uradite piling.

Pored dnevnih rituala, njega tijela obuhvata i nedjeljni piling. On neće utjecati na to da „skine boju“, kako mnogi misle, nego će ukloniti mrtve ćelije koje sprječavaju da vaša koža dobije što bolju preplanulost i zasija. Potom se možete namazati nekim uljem po vašem izboru. Dobra su jer hrane kožu, utiču na to da se ne peruta i regenerišu je.

Pouljite se!

Njega kože biljnim uljima je najpovoljniji i najprirodniji način da svoju kožu održite mladolikom, hidriranom, čistom i zdravom.

Korisno je i maslinovo ulje, koje daje sjaj tenu, a i ublažava opekotine. Ulje nevena je za svaku preporuku, jer hidrira kožu i čini je mekom i elastičnom.

Kada je riječ o licu, počastite ga nekom maskom i tako dodatno nahranite. Dobra je ona koju ćete napraviti od izgnječenog paradajza i jedne kašike ulja i jedne kašike mlijeka. Nanesite, držite 20 minuta, pa isperite, tako što ćete se umivati toplom, pa potom hladnom vodom.

Koža voli selen

Podjednako važno je i dati podlogu tijelu određenim namirnicama. Prirodna njega kože tako podrazumijeva i korišćenje zdravih namirnica. To su prije svega one bogate B karotenom. On se u našem tijelu pretvara u vitamin A. Nalazi se u svim namirnicima koje su narandžaste boje, kao i onim žutim, crvenim, ali i zelenim. Njega prati vitamin C, koga osim u citrusima ima i u paprici, kupusu. Jezgrasto voće možete iskoristiti kao užinu na plaži, a ono je bogato vitaminom E. Tu možete umiješati i brazilske orahe, koji su bogati selenom.

Naravno, hidratacija je jedna od najvažnijih stvari i zato pijte vodu. Zdrava ishrana, osim što će uticati na zdrav izgled vaše kože, učiniće i da vaš ten bude duže preplanuo.

Uradi sam: maska za čišćenje lica

Med i limun u kombinaciji pružaju prirodnu hidrataciju i imaju antiseptičko dejstvo, što je savršeno za njegu kože lica. Limunska kiselina ubija bakterije koje su uzrok za pojavu akni, dok enzimi iz citrusa pomažu u odstranjivanju mrtvih ćelija na koži. Med je prirodno antibakterijsko sredstvo puno antioksidanasa, koji sprječavaju pojavu akni i usporavaju starenje kože.

Upotreba: Pomiješajte 2 kašičice meda sa kašičicom svježe iscjeđenog limunovog soka. Zagrijte smjesu između prstiju, pa namažite tanak sloj po licu i vratu. Ostavite na licu dok se ne osuši, a zatim isperite toplom vodom. Najportal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending