Pratite nas

Zanimljivosti

Da li se smije jesti snijeg: EVO ŠTA KAŽU STRUČNJACI

Published

on

Timsko oba je vrijeme snježnih radosti, iako je bijelog porkivača sve manje. Zasigurno nestašica snijega ponajviše nedostaje mališanima, koji se sanjkaju, grudvaju, grade snješka bijelića ili, možda, grickaju snijeg iz znatiželje.

To samo po sebi zvuči bezopasno, ali nije baš. Doista, konzumiranje snijega može biti povezano s nekim zdravstvenim rizicima. Na oekotest.de stručnjaci objašnjavaju koji su razlozi.

Jedno je jasno, ne govorimo o vidljivo prljavom ili ugaženom snijegu. Podrazumijeva se da nikada ne biste trebali stavljati nečist snijeg u usta ili ga čak progutati. Ali što je sa svježe palim, netaknutim snijegom? Smatra se da je takav snijeg zdrav, ali to nije slučaj.

Ekolog Wolfgang Straff iz Njemačke savezne agencije za okoliš objašnjava: “Kiša i snijeg nisu hrana i nisu bez klica: kontaminacija zračnim putem proizvodima izgaranja, prašinom ili mikrobnim aerosolima je moguća.”

Ali, čak i ako je snijeg bio potpuno bez onečišćujućih tvari – što praktički nikada nije u našim regijama – postoji još jedan problem. Jer nije važno samo šta je u snijegu, nego i šta nije.

Naša pitka voda, koja se uglavnom dobiva iz podzemnih voda, sadrži minerale i elektrolite kao što su magnezij, kalcij, kalij i natrij. Snijeg se, s druge strane, najbolje može usporediti s destiliranom vodom. A ako pijete ili jedete prekomjernu količinu, možda se dovodite u opasnost.

Konzumiranje vode bez elektrolita povećava osmotski pritisak na naše stanice. To se naziva povratna osmoza i opasna stvar u vezi s njom je da se vitalni natrij uklanja iz organizma. To može izazvati takozvanu intoksikaciju vodom, što rezultuje teškim problemima s cirkulacijom, a u ekstremnim slučajevima može biti i smrtonosno. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending