Pratite nas

Zanimljivosti

Ljekovito cvijeće: BOSILJAK ZA MIRAN SAN, RUŽA POMAŽE KOD MIGRENE

Published

on

Cvijeće daruje ljepotu i mirise koji krijepe dušu i tijelo. Kako od ukrasnog cvijeća pripremiti ljekovite eliksire, meleme, čajeve… za brojne tegobe?

Mnogo biljaka koje uzgajamo u našim cvjetnjacima mnogi smatraju samo ukrasnim cvijećem i misle da je to njihova jedina svrha – da nam krase cvjetnjake svojim bojama, cvjetovima ili mirisom. Međutim, sve biljke koje danas uzgajamo u ukrasne svrhe jednom su rasle u divljini, te ih je čovjek radi određenih svojstava odlučio „pripitomiti” – saditi u svom vrtu, okućnici, cvjetnjacima…

Ljekovito bilje se koristi u narodnoj medicini još od antičkih vremena, a kroz istoriju smo naučili jako mnogo o učincima biljaka na naše tijelo. Naučili smo koje su biljke loše za nas, ali i nas mogu izliječiti.Naravno, samo ljekovito bilje i narodna medicina ne mogu riješiti svjetske zdravstvene probleme, ali čak i danas tretmani ljekovitim biljkama su jako popularni.

Cvijeće nije samo ukras koji odmara pogled i prija duši, već da se od njega spravljaju razni eliksiri, pa i lijekovi za oboljelo tijelo. U ovom tekstu vam poklanjamo najpoznatije recepture za „cvijetnu apoteku“ u kojoj možete jednostavno pripremiti veoma efikasne i ljekovite eliksire, tonike, čajeve, meleme…

Georgina (dalija) protiv steriliteta i bora

Svježi cvjetovi gerogine (dalije) – dva sitnija ili jedan krupniji, potope se u litar vode. Kad odstoji 12 sati, dobijeni sunčani rastvor se procijedi i pije 3-5 puta na dan, po jedna čaša od dva decilitra.

Sunčani rastvor georgine koristi se i protiv bora, za dobar ten – umivanjem, bar jednom dnevno.

Bosiljak za miran san

Protiv nesanice: Kafena kašičica svježeg ili sasušenog domaćeg bosiljka (može i hilandarskog ili jerusalemskog) stavi se u dva decilitra vode “na jedan ključ”, odmah izmakne i poklopi da odstoji pet minuta. Čaj se procijedi i pije pred spavanje za bolji san, ili za smirenje umjesto bensedina, protiv prehlade (kijavice), i upaljenih sinusa.

Protiv klimakteričnih tegoba: Po jedna kafena kašičica domaćeg bosiljka i matičnjaka stavi se u dva decilitra vode, na jedan ključ, odmah izmakne, poklopi i ostavi da odstoji pet minuta. Procijedi se i pije po potrebi.

Za bolju laktaciju: Tri supene kašike bosiljka stavi se u tri decilitra vode, na jedan ključ, odmah potom izmakne i poklopi da odstoji pet minuta. Procijedi se i pije po potrebi.

Za dezinfekciju: Struk bosiljka stavi se u litar vode da odstoji jedan dan. Dobijeni sunčani rastvor koristi se za dezinfekciju – pranje ruku, ili za osvježavanje tijela, kao parfem, rasprskavanjem.

Kaloper

Protiv mladalačkih bubuljica: U 200 grama čiste svinjske masti zagrijane do ključanja, staviti tri supene kašike izgnječenog kalopera s cvijetom, na jedan ključ, i skloniti s vatre da odstoji 12 sati (poklopljeno). Dobijena smjesa potom se ponovo zagrije do ključanja i procijedi. Kad se ohladi, melem koristiti po potrebi.

Za rane: Izgnječeni kaloper stavlja se i na rane, ali ne direktno, već preko gaze ili zavoja.

Muškatla protiv bolova u grudima:

Supenu kašiku usitnjene muškatle (kafenu za djecu), staviti u pola litra vode, na jedan ključ, i skloniti da odstoji 15 minuta. Potom procijediti i piti tri puta dnevno po šolju čaja protiv bolova u grudima (plućne maramice, dijafragme…)

Rozetla

Protiv bakterija: Supenu kašiku usitnjene rozetle staviti u pola litra vode, na jedan ključ, i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procijediti i, protiv bakterija (ešerihije koli, hlamidije…) po potrebi koristiti oralno, kao čaj, ili – za vaginalno ispiranje.

Za snižavanje holesterola: Kao prethodno pripremljeni čaj od rozetle, pije se tri puta dnevno poslije jela.

Ruža

Protiv migrene: Šaku kruničnih listića ruže staviti u litar vinskog sirćeta da stoji na suncu tri nedelje (21 dan), uz povremeno mućkanje. Na kraju se procijedi, a dobijenim ružinim sirćetom glava se, po potrebi, masira protiv migrene.

Protiv peruti: Ružino sirće dobijeno na prethodni način koristi se i protiv peruti, odnosno za jačanje korijena kose, utrljavanjem u u korijen, po potrebi.

Protiv nesanice: Kafenu kašičicu usitnjenih kruničnih listića ruže staviti u dva decilitra vode, na jedan ključ, skloniti da ostoji petnaestak minuta, procijediti i piti prije spavanja.

Hrizantema, jesenka

Protiv benignih tumora: Izgnječi se list hrizanteme (prema potrebi), pomiješa se s medom i premaže željeno mjesto (mladež, bradavica).

Protiv bakterija: U litar ljute rakije staviti tri supene kašike usitnjenog cijelog nadzemnog dijela biljke, da odstoji 15 dana. Pije se po potrebi, a najbolje ujutro i uveče, protiv ešerihije koli, salmonele, šigele…

Losion za brijanje: U četvrt litra ljute rakije, ili 50-procentnog apotekarskog alkohola, staviti supenu kašiku usitnjenih dijelova biljke da odstoji 15 dana uz povremeno mućkanje. Dobijenim losionom premazivati lice poslije brijanja.

 

 

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending