Pratite nas

Razglednice

Čudesna podvodna ljepota: MISTERIJA ZVANA VELIKA PLAVA RUPA

Published

on

Velika plava rupa predstavlja najveći ponor u okeanu širok 300 metara, a dubok oko 125 metara, a ova podvodna rupa nalazi se na oko 100 km od glavne obale Belizea. Ova misteriozna rupa je pod zaštitom Uneska zbog svog naučnog i istirijskog značaja

Velika plava rupa istraživačima je pomogla u razumijevanju nestanka civilizacije Maja, a nova otkrića ukazuju na neobjašnjive nalaze. Ovo mjesto otkrio je Žak Kusto 1971. godine, koji je zabilježio njenu pravu dubinu, proglasviši je jednim od pet najboljih mjesta za ronjenje u cijelom svijetu.

Uprkos tome što je postala hit medu ljubiteljima ronjenja, ovaj greben je i dalje neistražen.

Velika plava rupa udaljena je oko 100 km od Belize grada u Srednjoj Americi, male tropske države na obali Karipskog mora. Graniči se sa Meksikom na sjeveru i Gvatemalom na zapadu i jugu. Jedina je zemlja u Srednjoj Americi gdje je zvanični jezik engleski.

Svake godine, ronilački entuzijasti i profesionalci posjećuju ovaj greben, kako bi istražili njegovo kristalno čisto vodeno okruženje, kao i različite vrste tropskih riba i morskog života koji su tu nastanjeni.

Brojna istraživanja navela su naučnike da počnu sa istraživanjem povezanosti između rupe i nestanka civilizacije Maja, indijanskog naroda domorodačke Amerike. Proučavajući naslage rupe i elemente u tragovima zaključuju kako su velike suše potpuno uništile civilizaciju.

U decembru prije dvije godine ekipa istraživača među kojima je bio i njegov unuk Fabien Kusto, te vlasnik Virgina, milijarder Ričard Branson krenuli su u ekspediciju sa ciljem da otkriju šta se nalazi na dnu.

Sonar je skenirao cijelu rupu kako bi se napravila prva 3D karta unutrašnjosti, a rezultat je fantastičan jer se po prvi put mogu vidjeti mineralne formacije i ostali detalji koje sadrži. Neki od njih još nisu identifikovani, te se još uvijek istražuju, a ono što je okupiralo istraživače jest sloj crnila u kojem nema kiseonika niti ikakvog života.

Pretpostavlja se da je Plava rupa nekada bila pećina, dok je tu i dalje bilo kopno. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending