CIJENE LJETOVANJA U ALBANIJI: Najjeftiniji rahatluk na Balkanu, a more najčistije!

Iako su još uvijek glavne ljetne destinacije balkanskih naroda Crna Gora, Hrvatska, BiH ili Turska, čini se da Albanija postaje jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija.

Upravo je Albanija, do skoro potpuna misterija turistima iz balkanske regije, sada jedna od ljetnih želja mladih sa prostora bivše Jugoslavije. Veliko interesovanje za albansko primorje započelo je prije nekoliko godina, nakon čega su počele stizati sjajne vijesti o uživanjima I nezaboravnim ljetoamnjima u Albaniji.

U Albaniji su destinacije različite, baš kao i cijene koje možete očekivati. Ono što gosti iz BiH ili Srbije najčešće biraju su Orikum i mjesto Radhime kod Valone, kao i niz manjih mjesta na potezu između Valone i Sarande poput Himare, plaže Borsh, Lukove ili mjesta Dhermi koje je popularno među mlađim gostima – kaže za Nova.rs Boris Firicki sa sajta Albanija.rs.

U Orikumu, mjestu koje se nalazi na samoj granici Jadranskog i Jonskog mora, u centralnoj Albaniji, za smještaj u apartmanima u julu i avgustu, kada su cijene najviše, potrebno je izdvojiti oko 50 eura za apartman za četiri odrasle osobe, kaže Boris.

“Sa druge strane, hotelski smještaj je za nijansu skuplji i cijene za dvokrevetnu sobu sa uključenim doručkom se kreću od 45 do 60 eura – ističe on.
Međutim, na jugu albanskog primorja cijene su niže – kreću se od 20 do 50 eura za apartmanski smještaj, odnosno oko 40-50 eura za hotelski smještaj, a sve u zavisnosti od udaljenosti od plaže, sadržaja, nivoa opremljenosti hotela ili apartmana.

U poređenju sa 2019. godinom, ipak se može zaključiti da su albanski ugostitelji ove sezone podigli cijene. U posjeku za desetak procenata.

Promjena cijena je bilo uglavnom kada je u pitanju apartmanski smještaj, te je za apartmane u Ksamilu ili Sarandi prošle godine bilo potrebno izdvojiti 30-40 eura dok je ove godine ta cijena oko 50 eura po noći. Kada su u pitanju all inclusive kompleksi na sjeveru Albanije, u odnosu na prošlu godinu, tu nije bilo promjena i cijene se kreću od 50 do 60 eura za all inclusive uslugu po danu po osobi – navodi Boris Firicki.

Nema poskupljenja ležaljki u odnosu na prošlu godinu, kao ni hrane ni pića.

“Kada su u pitanju ležaljke, u samom piku sezone, odnosno u julu i avgustu, za komplet ležaljki sa suncobranom na sjeveru zemlje, u letovalištima poput Drača i Golema, potrebno je izdvojiti od 500 do 700 leka. Sa druge strane, komplet ležaljki je na jugu nešto skuplji pa je u Sarandi za komplet po danu potrebno izdvojiti od 600 do 1.000 leka, u Ksamilu na najpopularnijim plažama i do 1.200 leka – kaže Boris.

Cijene u restoranima na albanskim ljetovalištima su korektne. Na jugu Albanije, u ljetovalištima Ksamil, Saranda, Himara i drugim za ručak za četiri osobe u nekom od restorana na obali potrebno je izdvojiti u prosjeku oko 40 eura i to za obrok koji uključuje piće, salatu, kao i obrok uz morske plodove ili drugo glavno jelo.

Gazirana pića u restoranima koštaju oko 1 euro, kafe do 1.5 euro, domaća piva oko 1.5 do 2 eura, domaća rakija 1 euro, dok je u restoranima za pola litra domaćeg vina potrebno izdvojiti od 4 do 7 eura. Takođe, uvijek su tu i fast food restorani u kojima obrok košta oko 2 eura po osobi.

Na jugu Albanije cijene su više u prosjeku za 20 posto.

Marketi u Albaniji su jeftiniji od srpskih ili bosanskih. Jedino sui m skupa vina, skuplja su za oko 40 posto od cijena kod nas. Ali, I za to ima rješenje. Naime, na pijacama u ljetovalištima uvijek možete kupiti vina lokalnih proizvođača po cijenama od oko 300 do 500 leka za litar. Naravno, neizostavna stvar je sjajno domaće maslinovo ulje koje takođe možete kupiti na pijacama u Albaniji. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

https://najportal.ba/smatra-se-najljepsim-na-balkanu-grad-sa-hiljadu-prozora/