Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Čičak u funkciji našeg zdravlja: KOROV KOJI ČISTI KRV, JETRU I KOŽU

Published

on

Želite li pročistiti jetru i krv te potaknuti probavu, pijte čaj od korijena čička!

Čičak (lat. Arctium lappa) dvogodišnja je zeljasta biljka koja potječe iz Europe i Azije, a može dosegnuti i do 1,5 m visine.

Najljekovitijim se smatra njegov korijen.

I dok ga neki smatraju običnim korovom, drugi, upoznati s njegovim ljekovitim vrijednostima i blagodatima, koriste ga kao prirodni lijek.

Tradicionalna kineska medicina primjenjuje korijen čička u svrhu liječenja već hiljadama godina – preporučuje ga kod artritisa, prehlade, grlobolje i upale krajnika.

Korijen čička prava je riznica flavonoida i antioksidansa, poput fenolne kiseline, kvercetina i luteolina.

Sadrži i visoke koncentracije minerala kalcija, kroma, bakra, željeza, mangana, magnezija, cinka, tiamina i fosfora, kao i vitamine A, B1, B2, B3, B6, B12, C i E.

Od čička možete pripremiti čaj ili ga dodavati u juhe, variva i druga jela, što je običaj u Aziji.

Dobrobiti korijena čička

 1.  Saveznik zdravlja i ljepote 

Zahvaljujući aktivnim sastojcima, korijen čička potiče cirkulaciju te čisti krv i jetru od toksina i teških metala.

Za detoks krvi i jetre najbolje je piti čaj od korijena čička, i to 2-3 puta na dan.

Korijen čička revitalizira jetru i žučni mjehur te stimulira njihov optimalni rad. Pomaže i u liječenju urinarnih infekcija te ubrzava oporavak od hepatitisa i žutice.

Ovaj čaj opskrbljuje krv važnim mineralom željezom, koji je ključan u prevenciji i liječenju anemije.

Ovaj korijen također je odličan saveznik zdravlja i ljepote kože.

Sadrži obilje antioksidansa koji štite stanice od oštećenja nastalih djelovanjem slobodnih radikala te tako sprječava prijevremeno starenje i propadanje stanica kože.

Čičak pomaže i u ublažavanju akni, seboreje i drugih upalnih stanja.

2. Potiče rad probavnog sistema

Čaj od korijena čička potiče probavu i peristaltiku crijeva, a usto stimulira apetit.

Odličan je izbor za sve one koji se oporavljaju od bolesti pa trebaju vratiti želju za jelom. Ublažava i probavne tegobe i bolove.

Ovaj ljekoviti korijen pomaže i u prevenciji čira i nadutosti, a mogu ga koristiti i oni koji boluju od Crohnove bolesti.

3. Ublažava tegobe artritisa i gihta

Istraživanje je pokazalo da konzumacija čaja od korijena čička triput na dan može znatno smanjiti bolove od osteoartritisa u koljenu.

Konzumacijom ovog čaja možete spriječiti daljnju kalcifikaciju zglobova, koja smanjuje i otežava pokretljivost.

Čičak potiče i eliminaciju mokraćne kiseline, čije nakupljanje u zglobovima dovodi do gihta.

Ovaj korijen sadrži i arktin, polifenol koji djeluje tako da smanjuje upalne procese u organizmu.

 4. Pomaže kod holesterola i dijabetesa

Studija iz 2019. pokazala je da polisaharidi iz korijena čička mogu pomoći u regulaciji masnoća u krvi.

Ovaj korijen uravnotežuje i razine glukoze u krvi – on, naime, sadrži visoke koncentracije inulina, koji omogućuje unos zdravog šećera bez naglog skoka inzulina.

Čaj od korijena čička djeluje i kao diuretik te sprječava zadržavanje tekućine u organizmu.

 5. Djeluje kao tonik za živce

Čaj od korijena čička djeluje tako da s jedne strane revitalizira um i tijelo, a s druge umiruje živčani sistem, djelujući kao tonik za živce.

Njegovom konzumacijom možete ublažiti i sindrom kroničnog umora te smanjiti utjecaj stresa na vaš organizam.

 Čaj od korijena čička – priprema

  1. Zakuhajte 500ml vode pa time prelijte 1-2 kašičice sušenog korijena čička (koristite li svježi korijen, trebat će vam 1 kašika).
  2. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, a zatim procijedite. Možete piti 2-3 šoljice na dan.

Čaj ima malo intenzivniji miris, ali je ugodna, slatkasta okusa te djeluje umirujuće.

Po želji, u čaj možete dodati malo meda i limuna.

(Najportal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending