Pratite nas

Razglednice

Čarobno Smeteško jezero na Kopaoniku: LEGENDA O POPU KOJEG JE STIGLA KAZNA

Published

on

Prelijepo Smeteško jezero se nalazi na 200 metara od Nacionalnog parka Kopaonik. Široko je oko 80 metara, a geolozi tvrde da je nastalo prije više miliona godina.

Posebno čudo ovog jezera su ploveća ostrva sa sve drvećem i rastinjem, koja pomjera vjetar, a vožnja po čarobnim plutajućim ostrvima je moguća! Sve što vam je potrebno jesu vesla ili nešto što će vam olakšati pokretanje ovih neobičnih čamaca. Jer plutajuća ostrva to zaista i jesu. Nesvakidašnji prirodni čamci koji će vam pružiti krajnje jedinstveno i nezaboravno iskustvo!

Smeteško jezero na Kopaniku vodu dobija od dva izvora koji se nalaze iznad jezera. Mještani su se pobrinuli da pored flore, na ovom jezeru buja i fauna pa su ga poribili. Bogat biljni i životinjski svijet savršeno se uklapa u okolni zeleni pejzaž čineći jezero još ljepšim i zanimljivijim.

Jezero u sredini ima oblik lijevka, a mnogi ronioci su dolazili da istraže dubinu, ali se nisu usudili da zarone dublje od desetak metara, jer bi osjetili jaka strujanja koja bi ih vukla u dubinu. Prosječna temperatura vode u jezeru je oko 10 stepeni, a u ljetnim mjesecima se penje i na preko 20 stepeni.

S obzirom na to da jezero nisu uspjeli da ispitaju ni ronioci, starci i mještani ovog kraja vjeruju u dvije legende o nastanku ovakvog čuda.

Prva legenda o nastanku jezera govori o popu koji se oglušio o molbe mještana da ne obrađuje zemlju za vrijeme praznika u čast Svetog Ćirila. Kako nije htio da usliši njihove molbe, popa je stigla kazna i progutala ga je zemlja. Na tom mjestu, voda je izbila iz zemlje i tako je nastalo jezero.

Druga pripovijeda o vilama koje su se nekada ovde okupljale ali i jezivim glasovima misteriozne vodene nemani koja noću prestrašuje slučajne prolaznike, zbog kojih se lokalno stanovništvo zaključava u svoje kuće prije nego što padne mrak. Ipak, mještani tvrde da su se oslobodili straha i da se čudnih zvukova više ne pribojavaju.

Geolozi tvrde da Smeteško jezero Kopaonik krasi već više miliona godina. Stvoreno od lednika, jezero na ovoj poznatijoj planini u Srbiji predstavlja čudo prirode. Neobična plutajuća ostrva i starost ovog čuda prirode nisu još uvijek poznata široj javnosti. Jedan od razloga je i taj što je ovo malo jezero smješteno iza padina planine Kopaonik, na 200 metara od samog Nacionalnog parka. Skriveno od očiju mnogih koji posjete ovu planinu, pješačka tura do jezera je ono što se svima preporučuje. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending