Pratite nas

Sudbine

Bugojanske tople priče: NAKON ŠTO SU JOJ UKRALI NOVČANIK, ŽENA NIJE MOGLA DALJE JER NEMA 5 MARAKA!

Published

on

Iako je bio jesenji dan, u Bugojnu se već osjećao dah zime. Ja i zima smo kao neki ljubavni par iz davne prošlosti..

Voljeli smo se jako i strastveno.. Ta je romansa trajala do kraja ljeta 2002. godine.. Tad sam počeo da intenzivno putujem.. Što sam duže putovao sve manje sam volio zimu.. Snijeg i led pod točkovima nisu nešto čemu bi se musafir obradovao, zar ne? Uglavnom, nakon sedamnaest godina putovanja nas dvoje, ja i zima, ne možemo se očima gledati.. Iskren da budem, ne volim ni ljeto.. Ali zato mnogo volim proljeće i jesen..

Ta su godišnja doba prijatelji musafira.. Helem nejse.. Presjedam u Bugojnu. To presjedanje nekad i prisjedne. “Zagrebački” će možda doći na vrijeme, dakle u 19,00 sati, ili će doći oko 19,30, ili možda oko 20,00, ili možda neće doći nikako.. Ništa.. Odloži ruksak na klupu, sjedi i čekaj.. Prošaram malo po facebooku, malo po novinama i onda igram šaha.. Da, šaha.. Old school.. Nisam od onih koji igraju ove moderne igrice na telefonu..

Uglavnom, osim što volim igrati šah, telefon je spas ako želiš izbjeći komunikaciju s putnicima na autobusnoj stanici.. A ja to jako želim. Na poslu za dvanaest sati smjene imam toliko “komunikacije” s ljudima da mi može doteći za mjesec dana.

Te septembarske noći autobus je već kasnio četrdeset i pet minuta pa sam već gubio 0:1 od korejskog šahovskog velemajstora po imenu “Samsung Galaxy J6”. Na klupi, na peronu 6, pored mene je sjedila samo jedna žena, po izgledu bih rekao u kasnim šezdesetim, oniža, optimist bi rekao “ugodno popunjena”.. Nosila je sivi kaput koji je, čini mi se, bio prikladniji za januar ili februar.. I svako par minuta je duboko udisala i otpuhivala zrak.. Kad joj je u jednom trenutku zazvonio telefon, ubrzo sam saznao i za razlog teških uzdisaja.

Onome ko ju je pozvao dramatičnim glasom je objašnjavala kako joj je u jednoj velikoj trgovini u Bugojnu ukraden novčanik.. Govorila je kako su radnici trgovine na kamerama otkrili lopova i kako je sve prijavljeno policiji, i kako je u novčaniku bila lična karta, sto pedeset maraka, ček od mirovine i Ivanova slika iz vrtića.
Pretpostavljam da ju je taj njen sagovornik onda upitao ima li novca kod sebe, jer je rekla: –

“Imam šest maraka u kovanicama koje su mi bile u džepu, a karta do Tomislavgrada je jedanaest maraka. Zamoliću vozača da me primi. Valjda me neće ostaviti ovdje na peronu?”

Kad je završila razgovor spremila je telefon u džep i ponovo duboko uzdahnula. Neugodnu dvominutnu tišinu nakon telefonskog razgovora prekinula je škripa kočnica na cesti pored autobusle stanice, a onda i tup udarac i stravično pseće cviljenje i zavijanje.. Žena je skočila s klupe kao oparena i potrčala prema cesti..

Nakon par minuta donijela je do klupe crnog psa, očigledno lutalicu, kojem je zadnja desna noga bila nekako neprirodno povijena naprijed.. Cvilio je toliko da su me zabolili bubnjići u uhu.. Žena je sjela na klupu, položila psa u krilo, brzo je iz torbe izvadila nekakav duguljasti češalj i veliku gazu.. Cijelo vrijeme je riječima smirivala i tješila psa.. Poderala je gazu na nekoliko tankih traka, zatim je ispravila pseću nogu, što je on propratio još jačim cviljenjem, a onda je uz nogu prislonila onaj češalj i zamotala to trakama od gaze..

Pas je nakon par minuta prestao cviliti.. Kad ga je pustila othramao je u mrak ne osljanjajući se nikako na onu zamotanu nogu.. Gospođa je, gledajući za njim, još jednom teško uzdahnula.. Bio sam oduševljen tim njenim humanim i brižnim činom, a u isto vrijeme i šokiran pribranošću s kojom je sve to obavila..

Tako nešto ne može uraditi loša osoba.. Ova žena sigurno ima dobru dušu.. Sigurno.. Spremio sam telefon u džep. “Korejac” mi je ionako pripremao još jedan mat. Pogledao sam je. Gledala je u mrak ispred perona, a na lijevom obrazu joj se caklila suza..

Ovaj dan je očigledno bio pretežak za ovu dobrodušnu ženu.. Baš pretežak.. Instiktivno sam posegao u džep i izvadio novčanik..

“Gospođo, oprostite, nemojte se naljutiti, slučajno sam čuo vaš telefonski razgovor, molim vas uzmite ovo.. Pružio sam joj kovanicu od pet maraka. Toliko joj je novca falilo za autobusku kartu.

Pogledala me je i osmjehnula se.

“Hvala vam, baš ste ljubazni, ali ja ne znam kako ću vam to vratiti.

“Nećete mi ni vratiti. To vam ionako nisam dao ja. To vam je Neko (naglasio sam ovu riječ) samo poslao po meni. To je u stvari vaš novac. Nečim ste ga vjerovatno zaslužili..

Nasmješila se i zatim uzela kovanicu zahvaljujući se još nekoliko puta..

Dok smo čekali autobus ispričala mi je kako joj je ukraden novčanik i kako ima prijateljicu, koja radi tu na autobuskoj stanici, od koje je mislila pozajmiti novac za kartu ali, kako nevolja nikad ne dolazi sama, prijateljica je danas slobodna i nije uopće u Bugojnu.

A onda je konačno stigao autobus.. Lijepe i prilično tople oktobarske večeri, dvadesetak dana kasnije, stigao sam oko 18:50 sati na peron 6. Nije bilo nikoga.. Spustio sam ruksak na klupu i zapalio cigaretu.. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending