Pratite nas

Dijaspora

Buduća zvijezda želi pasoš BiH: JE LI BENJAMIN NOVI DŽEKO?

Published

on

Benjamin s ocem i konzulicom Lončar

Generalna konzulica Bosne i Hercegovine u Frankfurtu, Višnja Lončar ugostila je mladog šesnaestogodišnjeg Benjamina Džanovića, a povod i razlog za ovog mladog dečka bio je veoma bitan.

Igra za Eintracht

Naime, Benjamin je buduće velika fudbalska zvijezda frankfurtskog i njemačkog provoligaša Eintrachta. Ali, mladi Benjamin pored toga što je odmah po rođenju dobio njemački pasoš, obavezno želi da dobije i pasoš BiH. Obzirom da su već dozvoljena dvojna državljanstva između Njemačke i BiH, mladi talentirani fudbaler želi da tu papirologiju završi što prije, jer kako nam je rekao velika mu je želja da jednog dana zaigra i za Nogometnu reprezentaciju BiH.

– Kada vratim svoja sjećanja unazad za fudbal sam se zainteresovao kada sam imao samo godinu i pol dana i, tada sam prvi pu šutnuo loptu. Sa tim mojim prvim kontaktom sa loptom odmah sam zavolio fudbal i općenito tu vrstu sporta – rekao nam je na početku razgovora ovaj mladi i supertalentirani nogometaš.

Benjaminov otac je iz Prijepolja, a majka mu je iz Kaknja, odnosno iz Splita. Benjaminova mama Renata Džanić rođena Bešlić je otišla iz Frankfurta u Kakanj, da bi sina upisala u knjige BiH, da bi Benjamin imao pravo na pasoš BiH. Tako Benjamin po rođenju ima pasoš Njemačke, po ocu Edisu koji je iz Prijepolja može da ima pasoš Srbije, a po majci kako pasoš BiH isto tako i pasoš Hrvatske.

U njemačkom Eintrachtu Benjamin igra sredinu, osmicu i desetku. Prije dolaska u Eintracht igrao je fudbalski klub u Oberradu.

– Tokom moje igra za Oberrad jednom sam samo otišao u Eintracht na probni trening i odmah ubrzo sam dobio poziv da dođem i postanem dio njihovog klub U-17. Na početku mi je bilo malo teško, a više puta sam bio među najboljima,pa možda i najbolji. Bilo je potrebno vremena da se naviknem na novu sredinu,ali lopta je ta koja me pokreće i koja mi daje snagu. Osim mene imaju još dvojica naših momaka ,a to su Kristijan Mandić i golman Amir Šiljević. Moja istinska želja je da postanem visoki fudbalski profesionalac – riječi su mladog Benjamina.

Benjamin ide u Sportsku školu, usklađuje treninge sa školom, pa se tako dešava da sedmično trenira pet do šest puta. Na naše pitanje da li namjerava da se dalje školuje odgovorio nam je, da samo želi da postane profesionalni fudbaler.

– Završit ću školu koju moram, a sve ostalo nema nikakvu prednost ispred fudbala – kaže buduća zvijezda.

Tokom razgovora saznali smo da nije jedini fudbaler u porodici, i njegova mlađa sestra je zaljubljenik u fudbala, kojeg igra i sama.

– Moja sestra ima 14 godina, igra za jedan manji fudbalski ženski klub u Frankfurtu i zaista mogu da kažem da je veoma, veoma talentovana. Ponekad zaigramo zajedno, tek malo tako za našu dušu. Pa, onda dijelimo međusobno savjete.

Buduća zvijezda

Zbog čega baš pasoš BiH?

– Mada sam rođen u Njemačkoj, imam pasoš te države, ali moje srce vuče BiH. Moj omiljeni fudbaler je Edin Džeko i on mi je uzor po pitanju fudbalera iz BiH, ali i Miralem Pjanić jer igra sličnu poziciju kao i ja. A, od svijetskih fudbalera od kada znam za sebe to je Mesi. Baš, baš imam veliku želju da jednog dana zaigram i za BiH. Ove godine bih trebao da pređem u U19, pa onda ako dragi Bog da da postanem profesionalni fudbaler.

Sa Benjaminom je u prostorije generalnog konzulata došao i njegov otac Edis, koji nam je rekao da sinu daje svu podršku koja mu je potrebna.

Generalna konzulica BiH Višnja Lončar bila je veoma emotivna pri susretu s mladom budućom zvijezdom i rekla da je sretna svaka zemlja koja ima ovakvu mladost. Poželjela mu je svu sreću ovog svijeta te da ostvari sve svoje želje i zacrtane ciljeve u životu.

Bato Šišić (Naj portal)

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending