Tigrova mast je jeftina i mala kutijica dugo traje, ali može da se napravi u domaćoj radinosti. Nastala je u Rusiji 1870. godine i napravio je travar Av Ču Kin, a koristila se za bolove u vratu, leđima i ramenima. Pošto je izuzetno dobro uklanja glavobolju vrlo brzo je postala popularna. Odlična je cirkulaciju.
Nanosi se u tankom sloju na mjesto koje boli i nježno se utrljava. U slučaju glavobolje mažu se sljepoočnice srednjim prstima kružnim pokretima. U prvom trenutku namazano mjesto peče, a vremenom počinje da hladi i uklanja bol. Tigrova mast sadrži kajaput ulje, koje je prirodni antiseptik, pa pomaže kod povreda i rana.
Sadrži i ulje klinčića koje se koristi za dezinfekciju, pa je djelotvorno kod smanjenja otoka na koži. Mast se u Rusiji prodaje u bijeloj i crvenoj boji. Crvena kutijica sadrži mast žućkaste boje jer ima više mentola i kamfora, pa je djelotvornija za jače bolove. Odlična je za uganuća, iščašenja i naročito oštećenja živaca.
Bijela tigrova mast se koristi za blaže bolove, a odlična je za masažu, poboljšanje cirkulacije i opuštanje. Koristi se za glavobolje, bolove u vratu, začepljenje nosa, upale mišića i slično.
POTREBNI SASTOJCI: 5 kapi ulja karanfilića, 10 kapi ulja kamfora, 10 kapi ulja eukaliptusa, 15 grama pčelinjeg voska, 60 ml djevičanskog maslinovog ulja
Prvo se pomiješaju maslinovo ulje i vosak, pa ugriju na pari uz neprestano miješanje metalnom kašikicom (drvena upija ulje) dok se sve ne sjedini. Dodaju se eterična ulja i miješa oko pet minuta. Gotova mast se sipa u sterilisane teglice i sačeka da se dobro ohladi, pa tek onda zatvori. Čuva se na tamnom mjestu.
Upotreba masti za bolove u zglobovima:
Crvena mast se nekoliko puta dnevno nanosi na oboljelo mjesto. Bolno mjesto se prvo opere mlakom vodom, da bi se pore otvorile i mast se utrljava nekoliko minuta kružnim pokretima.(Naj portal/ Foto: Depositphotos)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/giht-zglobovi-kosti-sok-od-breze-je-prava-infuzija-recept/