Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Bolesti muške polne žlijezde: 20 – DNEVNA BILJNA TERAPIJA ZA RAK PROSTATE

Published

on

Tumori i benigna hiperplazija (uvećanje) najčešće se javljaju u poznijem dobu, veoma rijetko prije čedrdeset pete godine života, a smatra se da su nepravilna ishrana i genetska predispozicija glavni faktori rizika za nastanak bolesti.

Benigna hiperplazija uglavnom nastaje u unutrašnjem dijelu prostate, dok se zloćudni tumori većinom formiraju u spoljašnjem dijelu muške polne žlijezde. Pretpostavlja se da na pojavu raka prostate utiču i bakterijski prostatitis i neke virusne infekcije.

U ranom stadijumu ni benigni ni maligni oblici tumora prostate ne daju nikakve simptome: znaci bolesti javljaju se tek kada se tumor toliko uveća da počne da pritiska mokraći kanal koji prolazi kroz prostatu. U oba slučaja manifestuju se na sličan način – učestalo mokrenje (naročito noću) i otežano uriniranje praćeno bolovima, krv u mokraći, impotencija i bolna ejakulacija, bolovi u kostima, donjem dijelu leđa i polnim organima, te groznica.

Ljekar specijalista, urolog digitorektalnim pregledom otkriva promjene na površini uvećane prostate, dok će analiza krvi pokazati da li se radi o malignom oboljenju jer je u tom slučaju povećan PSA (prostate specifični antigen). Terapija zavisi od stadijuma bolest i životnog doba pacijenta.

Dijagnoza i liječenje
Radikalna prostatektomija je postupak koji se hirurškim putem odstranjuje cijela žlijezda i dio ureter (mokraćne cijevi) a bolest se liječi i zračenjem (radioterapijom) i standardnom hormonskom terapijom. Iako je rak prostate po učestalosti drugo najčešće maligno oboljenje koje se javlja kod muškaraca, ukoliko se otkrije u ranom stadijumu, procenat izliječenja izrazito je visok (oko 98%). Zbog toga je neophodno da se muškarci u rizičnom dobu (poslije 50 godina) redovno bar jednom godišnje, podvrgavaju digitorektalnom pregledu i određivanju vrijednosti prostate specifičnog antigena (PSA)

20 – DNEVNA TERAPIJA ZA RAK PROSTATE

Prvih sedam dana
Pomiješati po kašiku sitno isjeckanog cvijeta i lista kičice, nadzemnog dijela troskota, lista i korijena jagode, kukuruzne svile, hajdučice i trešnjinih peteljki, pa sve preliti sa 1,5 l prokuhale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji dva sata, procijediti i piti tokom dana. U svaku čašu rastvoriti pola kašičice polenovog praha.

Sljedećih osam dana
Pomiješati dvije kašike sitno isjeckanog nadzemnog dijela dimnjiće u cvijetu i kašiku lista koprive, pa preliti sa 7 dl prokuhane vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno 2 sata, procijediti i piti po 2 dl čaja prije doručka, ručka i večere. U svaku čašu rastvoriti kašičicu polenovog praha.

Slijedećih pet dana
Pomiješati dvije kašike sitno isjeckanog lista i cvijeta ivanjskog cvijeća, lista i cvijeta kantariona i po kašiku nadzemnog dijela troskota, peteljki trešnje, kukuruzne svile, lista i cvijeta hajdučice i lista breze, a sve preliti sa 1,6 dcl prokuhale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno 2 sata, procijediti i popiti tokom dana. U svaku čašu rastvoriti pola kašičice polenovog praha.

Sljedećih 20 dana
Pomiješati dvije kašike sitno isjeckanog lista koprive i po kašiku kukuruzne svile, iglica bora, nadzemnog dijela troskota, lista i cvijeta kićice, lista bokvice i rizoma pirevine, pa sve preliti sa 1,5 l proključale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata, procijediti i piti po dva dl prije i poslije jela, zaslađeno medom. U svaku čašu rastvoriti pola kašičice polanovog praha.

VAŽAN SAVJET: Prije upotrebe svake biljne terapije obavezno se konsultujte sa svojim ljekarom. (Naj portal)

 

 

 

 

 

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending