Već 11 godina se bori da povrati bitkoine vrijedne 700 miliona
Džejms Hovels tužio je gradske vlasti Njuporta kako bi pokušao da ih primora da mu omoguće da pretraži deponiju u nadi da će pronaći greškom bačeni hard drajv sa 7.500 bitkoina, vrijednim više od 700 miliona eura.
Otkopavanje deponije
Hovels, stručnjak za kompjutere, već više od deset godina vodi bitku kako bi ispravio grešku. Te povratio bogatstvo koje je izgubio, ali je sada naišao na još jednu prepreku.
Sudija je podržao gradske vlasti koje ne žele da dopuste otkopavanje deponije.
Sudija visokog suda rekao je da Hovelsova tužba nema „nikakvu realističnu šansu da uspije“ ukoliko bi omogućio da slučaj bude nastavljen u prvostepenom sudu.
“Smatram da pojedinosti zahtjeva ne pokazuju nikakve razumne razloge da bi slučaj bio nastavljen. Takođe smatram da tužba nema nikakvu realističnu šansu uspjeha čak i kad bi se nastavio slučaj pred sudom“, naveo je sudija, prenosi Rts.
Argument gradskog savjeta jeste da je hard drajv sada u vlasništvu grada. I da Hovels nema nikako pravo da pokuša da ga povrati.
Kesa za smeće
Court rules on case of hard drive with 7,500 BTC.
A hard drive containing @Bitcoin was accidentally discarded in a landfill in 2013.
James Howells, an IT engineer from Newport, Wales, repeatedly sought court permission to access the closed landfill.
The court ultimately ruled… pic.twitter.com/eTnUWhbI13
— TU_Crypto_News (@TU_Crypto_News) January 9, 2025
“Prema mom mišljenju, argument odbrane (gradskog savjeta) je tačan“, dodao je sudija.
Hovels se u decembru pojavio pred prvostepenim sudom u Kardifu gdje su ga advokati zastupali pro bono.
Kako je hard drajv završio u kesi za smeće?
Rekao je da je u ljeto 2013. godine, tokom sređivanja svoje kancelarije, greškom stavio hard drajv na kom se nalazio digitalni novčanik sa bitkoinima u crnu kesu i ostavio je u hodniku svoje kuće.
Njegova tadašnja partnerka greškom je uzela kesu misleći da je đubre i bacila je u deponiju.
Vrlo brzo je shvatio grešku i od tada moli gradski savjet da mu pomogne u vraćanju hard drajva. Čak je nudio i da sa nadležnima podijeli novac, ali bez uspjeha.
Identifikovano malo područje za otkopavanje
Hovelsov advokat tvrdi da potraga za hard drajvom nije kao da se traga za „iglom u plastu sijena“. Već da su stručnjaci identifikovali malo područje koje bi bilo precizno otkopano.
Ekološki zakoni
Gradske vlasti, sa druge strane, tvrde da je hard drajv postao njihovo vlasništvo kada je završio na deponiji, kao i da je zbog ekoloških zakona zabranjeno da se otkopava deponija.
Ukoliko cijena bitkoina nastavi da raste, Hovels tvrdi da bi do naredne godine vrijednost bitkoina na hard drajvu mogla da dostigne oko 1,2 milijarde eura i zakleo se da će slučaj gurati sve do Vrhovnog suda.