Jedno od blaga koje se čuva u palati je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba pa da ga tada niko nije pročitao.
Smještena na vrhu planine Jormo Zhaxi Ceri na istočnoj obali rijeke Yarlung, Yumbulagang je prva palata i jedna od najranije sagrađenih građevina u Tibetu.
Prema legendi, podignuta je u drugom vijeku prije Hrista, za prvog tibetanskog kralja Nyatrija Tsenpa, a pod vladavinom petog Dalaj Lame postala je samostan škole Gelugpa.
Ime palate znači “majka i sin”, a unutar nje se nalaze murali koji živopisno prikazuju istorijske događaje i priču o prvom kralju Tibeta, kao i prvom komadu obradive zemlje. Palata Yumbulagang ima dva dijela, prednji dio je podijeljen u nekoliko katova, a zadnji dio je četvrtasta kula.
Jedno od blaga koje se tamo čuva je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba, kao i da tada niko nije mogao da ga pročita, ali da će se dešifrovati kasnije, kada za to dođe vrijeme.
U palati mogu da se vide i kipovi Thiesung Sangjie Buddhe, kralja Niečija, prvog kralja Tibeta, Songsten Gampoa i drugih kraljeva. O palati se brine osam radnika koji tu žive i čuvaju je od lopova, kako se istorija ne bi ponovila: prije dvadeset godina lopovi su ukrali vrijedne kipove.
Nedaleko od palate je plodna dolina za koju se smatra da je prvo obrađeno polje u Tibetu. Poljoprivrednici koji posjete dolinu često sa sobom ponesu šaku zemlje kako bi posipali svoja polja kad se vrate kući, osiguravajući tako dobar rod.
Od grada Tsetanga do kojeg se ide prema palati ima od oko 10 kilometara, a posjetioci mogu da biraju da li će ići taksijem, motorom ili biciklom. Neki se čak odlučuju i na šetnju slikovitim krajem.
Ako se odlučite na taksi, potrebno je da kažete vozaču koliko ćete se zadržati u palati – da biste je razgledali trebaće vam najmanje jedan sat, računajte i uspon od deset minuta prema Yumbulagangu. Najbolje vrijeme za putovanje je od juna do avgusta, kada je dovoljno toplo. (Naj portal)