Pratite nas

Razglednice

Blaga Tibeta: SA OVOG MJESTA SE NE ODLAZI BEZ ŠAKE ZEMLJE!

Published

on

Jedno od blaga koje se čuva u palati je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba pa da ga tada niko nije pročitao.
Smještena na vrhu planine Jormo Zhaxi Ceri na istočnoj obali rijeke Yarlung, Yumbulagang je prva palata i jedna od najranije sagrađenih građevina u Tibetu.

Prema legendi, podignuta je u drugom vijeku prije Hrista, za prvog tibetanskog kralja Nyatrija Tsenpa, a pod vladavinom petog Dalaj Lame postala je samostan škole Gelugpa.

Ime palate znači “majka i sin”, a unutar nje se nalaze murali koji živopisno prikazuju istorijske događaje i priču o prvom kralju Tibeta, kao i prvom komadu obradive zemlje. Palata Yumbulagang ima dva dijela, prednji dio je podijeljen u nekoliko katova, a zadnji dio je četvrtasta kula.

Jedno od blaga koje se tamo čuva je budistički spis za koji budisti vjeruju da je na krov palate pao s neba, kao i da tada niko nije mogao da ga pročita, ali da će se dešifrovati kasnije, kada za to dođe vrijeme.

U palati mogu da se vide i kipovi Thiesung Sangjie Buddhe, kralja Niečija, prvog kralja Tibeta, Songsten Gampoa i drugih kraljeva. O palati se brine osam radnika koji tu žive i čuvaju je od lopova, kako se istorija ne bi ponovila: prije dvadeset godina lopovi su ukrali vrijedne kipove.

Nedaleko od palate je plodna dolina za koju se smatra da je prvo obrađeno polje u Tibetu. Poljoprivrednici koji posjete dolinu često sa sobom ponesu šaku zemlje kako bi posipali svoja polja kad se vrate kući, osiguravajući tako dobar rod.

Od grada Tsetanga do kojeg se ide prema palati ima od oko 10 kilometara, a posjetioci mogu da biraju da li će ići taksijem, motorom ili biciklom. Neki se čak odlučuju i na šetnju slikovitim krajem.

Ako se odlučite na taksi, potrebno je da kažete vozaču koliko ćete se zadržati u palati – da biste je razgledali trebaće vam najmanje jedan sat, računajte i uspon od deset minuta prema Yumbulagangu. Najbolje vrijeme za putovanje je od juna do avgusta, kada je dovoljno toplo. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending