Pratite nas

Razglednice

Barska “Sveta dama” stara preko 2.000 godina: OVO JE NAJSTARIJA MASLINA U EVROPI

Published

on

U mjestu Mirovica, uz magistralni put koji vodi od Bara do Ulcinja, nalazi se spomenik prirode Stara maslina gdje raste stablo staro više od 2.000 godina i koje se smatra jednim od najstarijih u Evropi. Stara maslina je pod zaštitom države od 1957. godine kada je proglašena prirodnim dobrom.

Tokom 2015. godine, obavljena je na Šumarskom fakultetu Univerziteta Istanbul analiza uzorka debla Stare masline, a rezultati su i zvanično dokazali da je to najstarije drvo na ovim prostorima, posađeno prije 2240 godina.

Za Staru maslinu ili „Staru damu“, kako je još zovu, vezane su brojne legende. Crnogorci su ovom drvetu dodelili i titulu „sveto“ jer su se pod njim mirili posvađani, naročito dok je vladala krvna osveta, pa se zato ovo mjesto zove Mirovica. Pod drvetom su se vjenčavali zaljubljeni a i danas se vjeruje da tri kruga napravljena oko stare masline garantuju zdravlje, ljubav i sreću.

Za vrijeme vladavine kralja Nikole uslov za svakog Baranina koji je htio da se oženi bio da posadi 20 maslinovih stabala. Obaveza čuvanja Stare masline vijekovima je prenošena s koljena na koljeno.

Stariji Barani sjećaju se zabrane kidanja grana ili listova sa njenog stabla, kao i legende o prokletstvu koje bi zadesilo svakoga ko pokuša da je uništi ili posiječe. Tokom II svjetskog rata, nuđen je veliki novac da se maslina izvadi i odnese u Italiju ali je to odbijeno.

U prošlosti je Stara maslina dva puta stradala u požaru, ali se oba puta oporavila i još uvijek daje plodove. Prošle godine je sa nje nabrano 86 kilograma maslina od čega je napravljeno oko šest litara ulja.

Svaka maslina je iznutra šuplja pa je takva i ova koja se nalazi u Mirovici. Prema priči mještana, unutra su mogla da stanu četiri igrača karata i četiri kibicera, koji su u zanosu igre zaboravili na zapaljenu cigaretu i tako su zapalili staro stablo, koje je, na svu sreću, spašeno.

Osim Stare masline, koja je stara preko 2000 godina i čiji je obim 10 metara, u istom dvorištu se nalazi još sedam stabala maslina koje su stare između 500 i 700 godina.

Danas se na području Bara nalazi preko 100.000 maslinovih stabala, a većina zasada su stabla stara po nekoliko stotina godina. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Neobična Crna Gora: BIRAJU ŠAMPIONA LEŽANJA

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending