Razglednice
Arapski dragulj: ZAŠTO OMAN ZOVU “NAJVEĆOM ŠOLJICOM KAPUĆINA” NA SVIJETU?
Jedna od zemalja na Arabijskom poluostrvu je zemlja nevjerovatnih prirodnih lJepota i atrakcija, a pjesnički nadareni turisti često je opisuju kao “najveću šoljicu kapućina na svijetu” zbog nevjerovatnih nijansi braon boje koje se prelivaju duž cijele države – od planina do pješčanih dina.
Osim sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Oman se graniči i sa Jemenom i Saudijskom Arabijom. Ima izlaz i na Arabijsko more i na Omanski zaliv, koji povezuje Arabijsko more sa Persijskim zalivom.
Krilatica koja se koristi za ovu zemlju, poznatu po prirodnim ljepotama, zanimljivim lokalitetima i ljubaznim domaćinima, u potpunosti joj odgovara. Oman zaista jeste arapski dragulj, smješten na samom ulasku u Persijski zaliv.
Sve do 70-ih godina prošloga vijeka, zemlja nije bila atraktivna u turističkom smislu. Sultan koji je tih godina stupio na vlast, smatra se najzaslužnijim za turistički procvat Omana. Upravo to i jeste razlog što lokalno stanovništvo taj period smatra renesansom, jer se ubrzano radilo na modernizaciji zemlje.
Ipak, uprkos značajno modernijem uređenju, ne treba izgubiti iz vida da je u pitanju islamska zemlja, u kojoj važe prilično strogi zakoni. U tom smislu se od svih posjetilaca očekuje i njihovo poštovanje, što se odnosi na pripadnike oba pola.
Grad Muskat, budući da je prijestonica zemlje, sasvim sigurno je jedna od atrakcija. Ne samo zbog činjenice da je njegova pozicija zanimljiva, jer se nalazi na lokaciji smještenoj između planina, sa jedne i mora, sa druge strane, već i zato što se može pohvaliti bogatom arhitekturom i znamenitostima. Mnogim turistima sam Muskat liči na tvrđavu, koja je vrlo vješto uklesana u cjelokupni predio.
Jedna od izuzetno zanimljivih atrakcija u Omanu je i Bimmah Sinkhole. Mjesto podsjeća na čuvenu plažu na ostrvu Tasos. U pitanju je vodena površina dimenzija 50×70 metara. Lokalno stanovništvo smatra da je nastala na posve neobičan način i da je pad meteora glavni „krivac“ za njen nastanak. Ulazak na ovu plažu je potpuno besplatan, a u njenoj okolini se nalaze toaleti i omanji, lijepo uređen park.
Plaže u Omanu su posebno atraktivne, ali su wadiji doline mnogim turistima zanimljivije. U pitanju su mjesta sa prirodnim, omanjim jezerima. Smješteni uglavnom u predjelima netaknute prirode, nije ni čudo što se smatraju naročito atraktivnim.
Put do Wadi Shab možda nije naročito lagan, ali uživanje u prirodnim jezercima vrijedi svakog napora. Najprije zato što se radi o gotovo netaknutim prirodnim ljepotama, jedne pretežno pustinjske zemlje.
Posjeta pustinji i uživanje u pješčanim dinama, još je jedna od atrakcija za turiste. Organizuju se i fakultativni izleti do tradicionalnih pustinjskih sela, gdje se turistima nudi mogućnost boljeg upoznavanja lokalne kulture i tradicije. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON