Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ANEMIJA: Pijte 2 dcl. domaćeg kupinovog vina dnevno! (RECEPT)

Published

on

Kupinovo vino popularno je dugi niz godina. Pije se kao desertno piće, a u narodnoj medicini slovi za eliksir. Svoju popularnost duguje kako aromi tako i prisutnošću aktivnih komponenata koje dokazano imaju pozitivan učinak na naše zdravlje.

Kupinovo vino cijenjeno je zbog svojih ljekovitih svojstava. Kupine su bogate polifenolima koji prelaze u vino doprinoseći njegovom antioksidativnom potencijalu. Polifenoli potiču stvaranje dušikovog-monoksida. On širi krvne žile i tako snižavaju povišeni krvni pritisak.

Polifenoli također zaštitno djeluju na zdravlje mozga, doprinose zaštiti od pojave raka i sprječavaju prerano starenje. Štoviše, jedna je studija pokazala kako su neke vrste kupinovih vina snažnijeg antioksidativnog potencijala od crnog vina. Tu je i resveratrol antioksidans protuupalnog učinka. Doprinosi smanjenju rizika od pojave raka, a smanjujući stvaranje krvnih ugrušaka i opuštajući žile djeluje zaštitno na krvožilni sistem. Pozitivno utječe i na zdravlje žena u menopauzi.

U narodnoj medicini se kupinovo vino preporučuje protiv anemije i općenito za jačanje organizma. Međutim, valja istaknuti kako je količina željeza u njemu mala. Štoviše, manja je nego u crnim i bijelim vinima. Trebalo bi popiti više od 2 litre kupinovog vina da se zadovolji dnevna potreba organizma za ovom mineralnom tvari.

Ipak, s kupinovim, kao i vinom općenito, ne treba pretjerivati. Primjerena dnevna količina je 2 dl za muškarce, a 1 dl za žene.

RECEPT ZA DOMAĆE VINO OD KUPINA:

POTREBNI JE: 4 kg kupina, 1,5 kg meda, 1 kg šećera

Kupine oprati i samljeti na mašini za mljevenje. Potom mljevene kupine sjediniti s medom i šećerom i dobro izmiješati.

Smjesu presuti u čistu i suhu staklenu posudu, vodeći računa da posuda bude veća kako tokom vrenja sadržaj ne bi iscurio. Poklopiti suhom krpom, prekriti tanjirom, ostaviti na mračno i hladno mjesto, nikako na suncu. Treba da odstoji sedam do 10 dana.

Potom kominu procijediti od soka, te sok vratiti u opranu, suhu staklenu teglu. Prekriti krpom, poklopiti tanjirom i ostaviti da stoji još sedam dana da se talog slegne. Nakon toga opet procijediti kroz gazu i razliti u flaše. Flaše uvezati platnom i sačekati tri dana da vino prestane da šušti, a potom ga zatvoriti čepom.

U kominu od kupina sipati malo vode, poklopiti i ostaviti na suncu da stoji 14 dana. Nakon toga procijediti da bi se dobilo kupinovo sirće. (Naj portal/ Vesna Bosanac, Vesna Bosanac, dr. nutricionizma)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending