Sudbine
Anel Rahmanović (34), pčelar iz Bihaća: Automehaničar čija je ljubav ka pčeli veća od ljubavi ka autima!
Lijepo je kad ima meda, vlada tad posebna atmosfera i osmijesi kad je medobranje, ali, meni su najljepši momenti pčelarstva kad napravim rojiće i pratim kvalitet zalijeganja matice jer one najbolje i donose med.
Kad su u pitanju zanimanja, profesije, hobiji, veliki korporativni biznisi te zanati, veliki je postotak slučajeva u kojima djeca odluče da budu „produžena ruka“ svojih roditelja. Nisu rijetki slučajevi da djeca pjevača i sami posegnu za mikrofonom, nasljeđuju se pravničke kancelarije i klijenti, djeca ljekara često zavole medicinu od malih nogu, a djeca fudbalera loptu i kopačke. I tako unedogled.
Zašto je to tako – odgovor bi se mogao naći u činjenici da ono u čijem okruženju odrastemo i bude nam blisko, trajno zavolimo. No, najslađi „posao“ koji se najčešće „nasljeđuje“ je zasigurno pčelarstvo.
Nerijetko se naslijede i košnice, pčelarska oprema i cijeli pčelinjaci ali ono što vodi do neraskidivog nasljeđa zasigurno je ljubav prema ovim krilatim stvorenjima, pravom pravcatom daru od Boga. U primjeru našeg sagovornika Anela Rahmanovića iz Bihaća, pronaći ćemo potvrdu svega prethodno navedenog.
-Nekad davno je moj did Murat Raković, držao pčele. Uspješno je pčelario sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka. Zagazivši u pozne godine, sve teže se brinuo o pčelama i tako je nakratko u našoj porodici, pčelarstvo došlo na pauzu. U međuvremenu, ja stasah, mlad momčić sa svojih 16, 17 godina, sve me interesuje. A bi kod nas u Muslićima, selu, jedan did Jusuf, pčelar. Imao je oko 20-ak LR društava i tako, odem ja često kod njega da malo gledam pčelice, da pomognem oko njih. S tim se nekako nastavila ona spona pčelarska, baš se ljubav izrodi. Uđe to u krv. Kad god je negdje roj visoko, Jusuf mene zovne da mu pomognem da ga skine. S tim nekim fazama se ljubav ka pčelama rasplamsala, a pritom, meni su stariji ljudi uvijek dragi insani, puni iskustva i zanimljivih priča. Puno toga sam naučio o pčelarstvu i odlučio da i sam gajim pčele. Aktivno sam u pčelarstvu evo već pet godina – priča nam Anel.
Započeo je s dvije košnice, a trenutno ih ima 30. Osim pčelarstva, bavi se uzgojom sitnih životinja, golubova i peradi, te je aktivni sudija u Savezu BiH za golubove.
-Sudim po izložbama u BiH, a što se pčelarstva tiče, član sam bihaćkog udruženja kod Elvira Šehića, po mnogim mišljenjima, jednom od najboljih pčelara u BiH. Inače sam po zanimanju automehaničar, ali je ljubav ka životinjama veća od one prema autima – kazuje Anel.
Med je vrhunski
Košnice je rasporedio u mjestu Turije kod Bihaća, kraj bogat bagremom, divljom trešnjom, glogom, kestenom…
-Teren pogoduje pčelama, s jedne strane je šuma, s druge livada, pa med bude baš vrhunski – priča nam Anel.
Posebno mu je, ističe, ova godina bila rodna, kako s medom, tako i s proizvodnjom matica.
-Cijena meda je ove godine 25 KM i sve se maltene na kućnom pragu proda. Imam veliku pomoć i porodice, najviše od oca Osmana koji i sam ima 15-ak košnica, pa dosta toga radimo zajedno. Supruga Ena mi je desna ruka, mnogo mi pomaže kad se utapaju satne osnove i vrca med. Ona se takmičila na međunarodnom takmičenju u kvaliteti meda u Tuzli 2021. i osvojila zlatnu medalju – ponosan je Anel.
Ističe kako je pčelarstvo ujedno i lagan i težak posao, hobi, kako ga ko živi i doživljava ali i da se pčelarsko gradivo lakše savlada uz mentorstvo.
-Pčela je vijekovima opstajala u prirodi bez ljudske pomoći tako da ako s te strane posmatramo, ona može sama sve oko sebe, čovjek joj ne treba. Ali kad ih zatvoriš u košnicu, onda se treba ljudski i brinuti o njoj. Poseban bih zato savjet pčelarima početnicima uputio – nađite mentora u blizini da vam praktično neke stvari pojasni. Ja uspješno pčelarim pet godina, otac mi i djed pčelari, pa sam radio na pčelinjaku kod komšije, i opet, ne kažem da sve znam nego poslušam savjete često od Semira Jušića iz Kamenica koji pčelari više od 20 godina. Ma hvala mu za svaki savjet!
U pčelinjak bez halabuke
Neugodnih situacija nije imao u ovih pet godina, a onih ugodnih, njih ne manjka.
-Pored zarade i te kako je bitna i nematerijalna korist: rad i boravak u pčelinjaku u čistoj prirodi, udisanje pare iz otvorene košnice, prepuštanje misli zujanju pčela i upoznavanje tog čarobnog svijeta… Sve ovo je odlično oslobađanje od stresa savremenog življenja. A pčelinji proizvodi su od naročitog značaja za zdravlje. Tako da, kad se sve sabere i oduzme, nema plemenitijeg i korisnijeg zanimanja. Pčelar ne bi ni smio da misli na med na prvom mjestu jer kad pčela ima ljubav i druge optimalne uslove, nagradit će i one naš trud sigurno. Ovo kažem iz vlastitog iskustva – tvrdi Anel.
Anel koristi LR košnice radi lakše nabavke opreme, okvira, nastavaka…Ponosan je i na činjenicu da se nije susretao sa pčelinjim bolestima.
-Ja krećem sa tretiranjem pčela sredinom avgusta; do tad izvrcam šta bude meda za mene, ostavljam dovoljnu količinu u košnici za zimovanje i krećem sa Varoredom, pa organske letvice i u 12 mjesecu oksalnom kiselinom završavam tretiranje. Kad moram da pregledam košnice, uvijek biram da je lijep sunčan dan. Pazim prilikom pregleda da ne ostane slučajno okvir koji pored košnice ili da ne zatvorim dobro košnicu da ne daj Bože ne napravim grabež nesvjesno, posebno kad je bespašan period. Sve su to neke odlike ozbiljnog pčelara. Ovo je posao koji se konstantno uči, dosta toga dođe od mentora, pa kroz praksu. Za mene je ozbiljno pčelarstvo kad pčelar zna proizvoditi svoje matice, uraditi prave poteze ako nesto ne štima u košnici da krene opet kako treba, da se usavršava sa znanjem. Iskusan pčelar je onaj tko zna čitati ponašanje pčela sa leta i blagovremeno reagovati, da radi oko njih opušteno, lagano, bez buke i lupetanja.
Moj način proizvodnje matica
Posebna mi je želja bila naučiti proizvoditi svoje matica i hvala Bogu i mom mentoru Jušić Semiru, danas sam proizvodim svoje matice i zaista sam prezadovoljan sa njima. Koristim jednostavnu metodu.
O proizvodnji matica mogao bih pričati satima i danima, to mi je nešto najdraže u pčelarstvu, ali evo ukratko, radim jednostavnom metodom tako što biram od najproduktivnijih zajednica i koje su u punoj snazi sa puno pčela da proizvedem kvalitetnu maticu za daljni rad; uzimam ram jednodnevnog legla sa pčelama i još jedan ram sa pčelama i hranom i formiram nukleus. Biram da ima dosta brojnosti pčele i to je moj način proizvodnje matica i za sad sam prezadovoljan kvalitetom matica.
Nema pčelarenja na silu
Ovo može biti isplativ posao, bez previše ulaganja, ali samo uz ozbiljan pristup i ljubav prema pčelama. Nema pčelarenja na silu niti brzog bogaćenja, mrzovoljni kraj košnica nema šta da traže.
Da bi se zapčelarilo, potrebne su vam makar dvije košnice, tri bi bilo idealnije i neka ulaganja od 400 do 500 maraka, da se osnovna oprema kupi. To nije nedostižna suma, a dobrodošlo je i ako država, opština, udruženje pa na kraju krajeva i neki pčelar – pomognu početniku. Najsigurnije je da se počne sa tri do pet pčelinjih društava. Bilo bi zarade od meda, ne velike, a prilika je da se posao polako razvija.
(Najportal)
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON