Ana Štajdohar, srbijanska pop-dance pjevačica, nekadašnji prateći vokal Zdravka Čolića, na muzičkoj sceni je prisutna od djetinjstva. Njena prepoznatljiva energija je obilježila mnoge hitove srbijanske pop-rock muzike. Objavila je nekoliko numera, poput “Neko kao ti” i “Beli jablan”, a nosač zvuka nije dolazio na red.
Sabotirala se u kreativnosti
Ipak, sljedeća godina će započeti upravo u njenom znaku, jer će publici predstaviti svoj debitantski studijski album pod nazivom “Psiholuks”. Prilikom potpisivanja ugovora sa PGP RTS-om, koji će i objaviti album u januaru, Ana je podijelila zbog čega se toliko dugo čekalo na njen prvi album:
– Sada, kada bolje razumijem sebe i poteze koje sam vukla, a počela sam da ih shvatam zahvaljujući razgovorima sa psihoterapeutom, mogu da kažem da meni to nije neobično. Prije bih rekla da mi je žao što nisam ranije spoznala sebe i uvidjela šta koči moj stvaralački impuls. Iza mene je gomila nedovršenih melodija i tekstova, koje sam odbacivala tražeći uvijek nešto bolje. Mogla bih slobodno da kažem da sam samu sebe sabotirala u kreativnosti. Perfekcionizam se često pogrešno shvata. On nije prijatelj koji te pozitivno motiviše da radiš i napreduješ, već nevidljivi teret.
Osvrnula se i na duboku poruku koja stoji iza neobičnog naziva albuma:
Plus i minus faze
– Stvaranje albuma “Psiholuks” za mene je bio izazov i neka vrsta psihoterapije. Bio je i luksuz, jer sam tokom stvaranja ovog muzičkog materijala, najzad sebi dozvolila da stvaram oslobođena granica, koje
umjetnici često imaju u vidu kada jure sveopšti ukus, pokušavajući da naprave hit. Umjetnost podrazumijeva slobodu, ne voli okvire. Umjetnost ne juri novac. Imati takav pristup, u poslu od koga živiš je luksuz, otuda i naziv ovog albuma.
Dodaje da je njen prvi album zbirka njenih dosadašnjih umjetničkih saznanja i iskustava:
– Kroz ovaj album, otkrila sam se u potpunosti, podijelila svoje umjetničke i lične “plus i minus faze”,
uspone i padove… Ovaj muzički materijal jeste sublimacija svega što sam primećivala i osjećala u proteklom periodu. U tekstovima sam kreirala likove i situacije u kojima se nalaze. Svi oni i njihove životne epizode, jesu svojevrsna zbirka mojih, ali i iskustava ljudi koje poznajem. To su priče o svima nama.
Zanimljivo je da se Ana upravo sa albumom prvijencem vraća mjestu sa kog je i počela, najvećoj i
najstarijoj muzičkoj izdavačkoj kući na Balkanu – PGP RTS-u:
Vratila sam se kući
– Nemam ni najmanju dilemu i sasvim sam sigurna da je PGP RTS kuća za mene. Na nekim starim izdanjima PGP RTS-a stoji moje ime ili ime horova u kojima sam kao dijete pjevala. U studije PGP RTS-a sam odlazila snimajući pjesme, brojne emisije za djecu, kao i neka klavirska djela, kada sam bila učenica
muzičke škole. Izuzetno sam sretna zbog ove saradnje. Vratila sam se kući!
Album najavljuje singl “Simulacija”, za koji Ana kaže da se lijepo uklapa uz predstojeće praznike:
– Trošimo više nego što smijemo, jedemo više nego što bi trebalo, smijemo se iako nam možda nije do smijeha… Novogodišnji praznici i jesu neka vrsta simulacije realnosti.
Tekst: Slavica Danilović (Naj portal)
Foto: RTS/PGP RTS promo
Pročitajte još: