Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Ako vas muče crvenilo i svrab: KAKO LIJEČITI EKCEM NA RUKAMA? (Recepti i savjeti)

Published

on

Ekcem ili atopijski dermatitis je oboljenje kože koje se najčešće javlja još u ranom djetinjstvu. To i nije neobično, jer je dječija koža osjetljiva pa samim tim i sklonija upalama i iritacijama. U pubertetu ova pojava može sasvim da nestane ili da se pojavi povremeno.

Nije neobično ni da se ekcem na rukama javi kod odraslih osoba, posebno onda kada su vam ruke u kontaktu sa određenim supstancama koje vaša koža ne podnosi baš najbolje. U tom slučaju govorimo o kontaktnom dermatitisu.

Crvenilo kože može se javi na dlanovima, na nadlanici, između prstiju, ili sa obje strane šake. Ono što karakteriše svaki ekcem jeste vidljiva promjena na koži i strašan svarb, koji može biti toliko intenzivan da vremenom počinje da peče i da boli.

U mnogim slučajevima, ne zna se tačan uzrok pojave ekcema. Ono što se zna, kada je ekcem na rukama u pitanju, jeste da je on mnogo češći kod osoba koje su ceo dan u kontaktu sa iritantnim supstancama. Te supstance, već smo rekli, mogu da budu: deterdžent, voda, kiseline, rastvarači, hladnoća, toplota i slično. Individualno je.

Da bi ste se izborili sa ekcemom i zauvijek ga se riješili potrebno je mnogo upornosti i samodiscipline. On može biti kombinacija nekoliko uzroka pa u liječenju treba primijieniti holistički pristup problemu – dobro ispitati istoriju bolesti i okolnosti života pacijenta, pa prilagoditi terapiju u skladu sa duhovnim i fizičkim potrebama pojedinca.

Iako je atopijski dermatitis spoljašnja manifestacija, ponekad je njegov uzrok unutrašnji nemir ili stres. To nijedna krema ne liječi. Osim toga, ekcem je često prateća pojava drugih bolesti kao što su astma i polenska groznica.

Jedan od načina da zauvek izlečite ekcem na rukama je modifikacija navika i načina obavljanja nekih poslova. Pored promjena navika, ekcem na rukama liječi se i površinskim tretmanima. Obično dermatolozi za tu namjenu prepisuju kreme sa kortikosteroidima. Iako ove kreme mogu biti efikasne, ne preporučuje se njihovo dugotrajno korištenje jer mogu da istanje kožu i učine je još osjetljivijom.

Ukoliko ovi tretmani ne daju efekta, ekcem na rukama može da se liječi i antihistaminicima, lijekovima koji drže po kontrolom alergijske reakcije, ili antibioticima u slučajevima kada se sumnja da su bakterije uzrok pojave crvenila na koži.

Kortikosteroidi su preparati koji su efikasni, ali nisu baš na najboljem glasu kao bezbjedni za korišćenje. Onda kada vam je potreban dugotrajan tretman za uporan ekcem na rukama, bezbjedniji su prirodni lijekovi, ali i njih uzimajte uz savjet ljekara.

Dakle, i priroda ima svog keca u rukavu kada je liječenje ekcema na rukama u pitanju. Neki od ovih tretmana će ublažiti osjećaj svraba i peckanja, što je veliko olakšanje, dok neki mogu sasvim lijepo da se izbore sa upalama. Sve to zavisi od toga šta je uzrok ekcema.

U većini slučajeva postoji onaj zajednički simptom, a to je da je koža nesposobna da zadrži vlažnost ili joj nedostaju prirodna ulja. Tu ovi prirodni tretmani za liječenje ekcema odlično priskaču u pomoć jer postoje broja prirodna ulja koja su odlična za njegu osjetljive kože, koja možete bezbjedno koristiti duže vrijeme.

Kokosovo ulje je odlično za njegu kože i i pruža joj neophodnu masnoću. Ovo ulje, osim ove prednosti, djeluje i protiv bakterija i gljivica pa može biti odličan pomoć onda kada su mikroorganizmi uzročnik ekcema na rukama.

Ulje jojobe je još jedno od prirodnih ulja koje je odlično za stvaranje zaštitnog sloja preko ekcema. Kao ni kokosovo ulje, ni jojobino ulje nije baš u tečnom stanju na sobnoj temperaturi, već više u formi voska. Odlično je za kožu jer je nasličnije prirodnim uljima koja proizvodi naša koža, odnosno sebumu.

Ulje lavande je odlično za njegu kože. Možete ga koristiti samog, možete ga dodati kokosovom ulju i nanijeti na bolno mjesto.

Med je takođe odličan prirodan proizvod koji može da smanji upale na koži. Iako nije na bazi ulja, pokazalo se da on odlično hidrira kožu i dodaje joj vlažnost, kao i da se odlično bori protiv mikrooorganizama.

Aloe vera gel je poznat kao odličan prirodni preparat za njegu kože. Onda kada vam treba preparat koji će da ohladi upaljeno mjesto i donese umirenje upale, aloe vera je prava stvar.

Krastavac je pun vode i kao takav odlično hidrira suhe dijelove kože zahvaćene ekcemom. Možete ga isjeći na kolutove ili narendati na oboljelo mjesto i prekriti zavojem.

Kupka od kamilice ili od ovsene kaše

Odlično omekšava kožu. Možete ih dodati u vodu, a možete napraviti i šumeće kugle za kupanje od slijedećih sastojaka: šolja sode bikarbone, šolja limuntoza, kašika maslinovog ili lavandinog ulja, kašika ovsene kaše ili suhih cvjetova kamilice
Umijesite sastojke. Ukoliko su previše suhi, dodajte još malo ulja. Nikako nemojte dodavati vodu jer ona podstiče reakciju sode bikarbone i limutoza i masa počinje da pjeni i da se raspada.

Stavite sve to u kalup po želji i koristite kad se kupate. Možete upotrijebiti odmah ili ostaviti i da se osuši i koristiti drugom prilikom. Soda bikarbona djeluje protiv mikroorganizama, ovsena kaša omekšava kožu dok ulja dodaju neophodnu masnoću.

Ako nemate kadu u kojoj možete da se opružite, možete napraviti ugođaj za vaše ruke i u običnom lavoru.

U nekim slučajevima i ishrana može da pomogne da se riješite crvenila i svraba na koži. Konzumirajte riblje ulje, uzimajte vitamine E i A, dok vam od minerala najviše treba cink koji ubrzava proces zacjeljivanja rana. Ipak, nemojte ih uzimati na svoju ruku.

VAŽNI SAVJETI: Kao što ne postoji jedan i jedinstven uzrok ekcema, tako ne postoji ni jedinstvena metoda njegovog liječenja. Svaka osoba je priča za sebe. Ono što izaziva ekcem na rukama jedne osobe, nekima je sasvim normalno. Isto je i sa liječenjem ekcema na rukama i prirodnim tretmanima.

Kortikorsteroidne kreme neće dati bajne efekte ako je uzrok ekcema loš imunitet ili stres. Meditacija i sukobljavanje sa stresom neće pomoći ako je uzročnik genetika ili konktakt sa nekim iritirajućim materijama.

I ne zaboravite, ekcem na rukama je često izlječiv. Nekad je za to dovoljna samo pravilna zaštita i redovna njega. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending