U Berlinu optuženi oslobođen po svim tačkama optužnice sa dokazima iz kriptovanih aplikacija
Nakon odluke Evropskog suda pravde (ESP), koji je utvrdio kriterije za prihvatljivost dokaza dobijenih iz razgovora sa šifrovanih mreža Encrochat i SKY, Regionalni sud u Berlinu je donio odluku o neprihvatljivosti ovakvih dokaza u krivičnim postupcima.
Domaći zakon
Ovo je samo još jedna od odluka koje su uslijedile nakon odluke Evropskog suda pravde.
U odluci ESP se navodi da bi se ovakvi dokazi mogli koristiti jedino kada se prvo ispoštuje domaći zakon. Zakon države u kojoj se sudi i pod uslovom da je ta zemlja obavještena o preduzimanju mjera kojima se poruke presreću u odnosu na njene građane.
Tako je sud u Berlinu, u postupku protiv okrivljenog M.N., njega oslobodio po svim tačkama optužnice. Sa dokazima koji su se zasnivali na EncroChat komunikacijama. A advokatica Lejla Čović smatra da je ovo vrlo značajna odluka jer se direktno odnosi i na sudske postupke u Bosni i Hercegovini.
– Sud u Berlinu je 19. decembra u predmetu koji je poznat kao M.N. Tu je postupak zasnovan na dokazima koji se tiču takozvanih EncroChat komunikacija, donio odluku kojom je oslobodio okrivljenog po svim tačkama optužnice. Ovo je vrlo značajan postupak, samim tim i vrlo značajna odluka. Odluka Berlinskog suda je bila očekivana nakon odluke Evropskog suda pravde u Luksemburgu.
Evropski sud
Upravo je i donijeta na osnovu zahtjeva suda u Berlinu, koji je tražio jasne smjernice prilikom odlučivanja o prihvatljivosti dokaza iz Enchrochat aplikacije, odnosno tzv. kriptovanih komunikacija. Sud u Berlinu je samo primijenio odluku Evropskog suda, kao višeg suda, i shodno tome, optuženog oslobodio svih optužbi. Upravo su i odbrane pred Sudom BiH sve vrijeme isticale iste argumente o neprihvatljivosti takvih dokaza i to na identičan način kako je utvrdio Evropski sud – kaže Lejla Čović.
Naša poznata advokatica podsjeća da su slične odluke donijete u više zemalja Evropske unije.
– Sve te zemlje su u svojim odlukama slijedile upute Evropskog suda pravde o neprihvatljivosti takvih dokaza. S obzirom na to da nisu bili ispunjeni različiti pravni kriteriji neophodni za upotrebu takvih dokaza u sudskim postupcima. Ako naši domaći sudovi ne budu dozvolili da se osporava zakonitost radnji koje su druge države preduzimale i ako ne budu dozvolili da se pristupi kompletnim dokazima i originalnom materijalu, to će biti apsolutno i grubo kršenje prava na odbranu i samim tim kršenje međunarodnog prava.
Ljudska prava
Osnovno pravo odbrane jeste da ima mogućnost preispitivanja zakonitosti svih dokaza. Pa tako i dokaza iz kriptovanih aplikacija, a sve kako je utvrđeno brojnim odlukama Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. A konkretno i odlukom Evropskog suda pravde po pitanju kriptovanih aplikacija. Domaći sudovi moraju odbranama omogućiti pristup originalnim dokazima prikupljenim u stranim zemljama. Jer, u suprotnom, postojat će kršenje prava na odbranu zagarantovano članom 6. Evropske konvencije o ljudskim pravima – kategorična je Čović.
Međunarodni tim
Osnovan je jedan zajednički međunarodni tim (Francuska, Italija, Njemačka, Holandija i Crna Gora – Joint Defense Team). Tako bi lakše pratili dešavanja u svim zemljama koje imaju ovu vrstu predmeta. A, kako ističe naša advokatica, BiH će se rado pridružiti takvom timu.
– Mi branioci u predmetima kriptovanih aplikacija u stalnom smo kontaktu sa kolegama iz zemalja Evropske unije. Kao i sa kolegama iz zemalja u regiji. Razmjenjujemo sudsku praksu i naročito je korisna pomoć advokata iz Njemačke i Holandije koje su prve počele donositi odluke u predmetima kriptovanih aplikacija.
Značajna odluka
Moram istaći da nam je kolega iz Crne Gore nedavno ustupio vrlo značajnu odluku Apelacionog suda u Podgorici. On je odbio korištenje dokaza iz kriptovane aplikacije Anom u sudskom postupku koji se vodi pred tim sudom. Takva odluka je upravo proistekla iz prakse njemačkih sudova koji postupaju na identičan način. Iz toga je vidljivo da i sudovi u regionu, čije zemlje još nisu članice EU (kao i BiH), postupaju u skladu sa sudskom praksom evropskih zemalja.
Vjerujem da će i sudovi u Bosni i Hercegovini postupati na isti način kao i njihove kolege u Njemačkoj, Holandiji i drugim zemljama Evropske unije. Naročito shodno praksi sudova u Crnoj Gori koji imaju identičan pravni sistem.
Stav odbrane
Sve ove odluke su potvrdile stav odbrana, a to je da su dokazi iz kriptovanih aplikacija SkyEcc i Anom samo operativne informacije. A nikako dokazi koji se kao takvi mogu koristiti u sudskim postupcima – podcrtala je na kraju Čović.
Pročitajte još: