Pratite nas

Razglednice

Bužimsko čudo: U “ABIDOVOM BUNARU” ZIMI VODA VRUĆA, LJETI LEDENA!

Published

on

Nema pisanih tragova kada je otkriven „Izvor ledene vode“ nadomak današnjeg glavnog puta koji povezuje naselja Elkasova Rijeka i Makići sa jednom od najstarijih džamija na Starom gradu, ali ova zdrava, izvorska voda, pominje se u narodnim predajama i „starinskim“ pjesmama bužimskog kraja.

Ne zna se ni ime prvog graditelja bunara na izvoru, ali vremenom narod će mu kumovati dva imena: „Veliki ledeni bunar“, a od 1968.godine i „Abidov bunar“, nazvan po graditeljima Abidu i njegovoj supruzi Sebili Alijagić koji su ostavili iza sebe hajrat prije nego što su „preselili na bolji svijet“.

Bilo nekad

Ono po čemu je ovaj bunar nadaleko poznat je temperatura vode koja je ljeti ledena, a u zimskom periodu neobično topla. U narodu se to kazuje ovako: „Što je vrijeme toplije voda je sve hladnija, što je vrijeme hladnije voda je toplija!“

U daljoj, ali i bliskoj prošlosti, pralje su i u najhladnijim zimskim danima prale ćilime, serdžade i drugu prostirku, jer voda u bunaru je bila, kako bi se govorilo, kao u „toploj banjskoj vodi“. Da je tako bilo dokaz su i tri korita, ili tri tekneta kako neki vole kazati, namjenski građena za ovakve potrebe.

Pitkost vode

Nekad je voda tekla iz dvije česme, sve dok u naše vrijeme dio vode nije „pozajmljen“ gradskim potrebama, pa danas voda iz bunara ističe samo na jednu česmu, ali i dalje uvijek jednakim mlazom, bilo to u ljetnom ili zimskom periodu.

Vjeruje se kako je ovo najpitkija voda na ovom prostoru, a narod joj pripisuje i ljekovita svojstva, od vjerovanja kako otvara apetit za jelom do toga da je bir iladž za spravljanje kahve i himbera, jer mehkoćom i pitkošću čini ove napitke slađima. Nekad je Abidov bunar bio mamac za okupljanja mladih i ašikovanja, a danas maksus navrate stariji koji se žele podsjetiti na mladost i dobra stara vremena u kojima se  sporije, rahatnije i duže živjelo i uživalo. (Naj portal)

Supružnici Sebila i Abid koji su sagradili bunar

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending