Pratite nas

Razglednice

Čudo prirode : “PODVODNI VODOPAD” MAURICIJUS

Published

on

Mauricijus je vulkansko ostrvo zapanjujuće ljepote koje se prostire u Indijskom okeanu. Od afričke obale udaljen je oko 2000 kilometara.

Posmatrate li ga iz zraka, učinit će vam se kao da se oko njegove obale nalazi spektakularni podvodni vodopad.

Ovo čudo prirode zapravo je optička varka. Mauricijus se može pohvaliti s više od 150 kilometara bijelih pješčanih plaža i laguna koje su od otvorenog mora zaštićene koraljnim grebenom koji okružuje otok.

Do optičke varke dolazi zbog kretanja morskih struja preko pijeska i mulja u podmorju Mauricijusa, ali i nestvarnih plavo-zelenih nijansi vode koja okružuje ovaj rajski otok.

Upravo zato podvodni vodopad je vidljiv samo iz zraka, odnosno iz “ptičje” perspektive.

Kupanje i ronjenje u kristalno plavom moru oko Mauricijusa je najveći turistički mamac, no svjetski putnici rado unajmljuju i privatne helikoptere te hidroavione za razgled ovog nestvarnog čuda prirode iz zraka (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending