Dijabetes tipa 2 se smatra veoma ozbiljnim stanjem i ako se ne liječi može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Neke jednostavne promjene načina života mogu da pomognu u sprečavanju ili kontrolisanju stanja kod šećerne bolesti tipa 2. Ovaj tip dijabetesa uzrokuje probleme tijelu sa proizvodnjom inzulina. Kao rezultat toga, šećer u krvi može da poraste do rizičnog nivoa. Ako se stanje ne liječi pravilno, može da dovede do oštećenja živaca, pa čak i do srčanih udara.
Doručak može značajno da utiče na smanjenje nivoa šećera u krvi. Kako treba da izgleda prvi obrok namijenjen dijabetičarima?
Prema Američkom udruženju za srce, maksimalna količina dodatih šećera koju biste trebali da unesete u toku dana je oko osam kafenih kašika, a sa tim se slaže i doktor Majkl i nastavlja: “Jaja bi trebala da budu dio ishrane, ali najbolje je kuhati ih bez dodavanja soli ili masti. Na primjer, kuhano ili pečeno, bez dodate soli, umućeno bez maslaca i umjesto pavlake i punomasnih mlijeka koristite ono sa niskim procentom masnoće”.
“Izbjegavajte prženje jaja, jer to može da poveća sadržaj masti za oko 50 odsto”, naglašava doktor.
Ovas je takođe odličan izbor za dijabetičare. Ovseno brašno ima nizak glikemijski indeks, pa pomaže u održavanju nivoa glukoze. Ovsena kaša je bogata vlaknima, što znači da može da uspori apsorpciju šećera u krvi, olakša varenje i bori se protiv gladi tokom ostatka dana.
“Voće može, takođe da bude odlična opcija za doručak. Dijeta koja sadrži dovoljno voća može da smanji nivo šećera u krvi, smanjiti rizik od gojaznosti, srčanih i moždanih udara. Plodovi imaju mnogo vlakana i hranljivih sastojaka što ih čini odličnim izborom za prvi obrok u danu. Dodajte jogurt i malo orašastih plodova koji će vam pomoći da se duže osjećate sitim”, dodaje dr. Majkl.
On naglašava: “Umjesto bijelog hljeba, odlučite se za integralnu verziju poput hljeba sa sjemenkama bundeve, sa žitaricama, sojom i lanenim sjemenkama. Takav hljeb je mnogo bolji izbor za dijabetičare, ali i zdravlje probave.
Ukoliko imate potrebu za slatkim, umjesto džema, isprobajte čist voćni namaz ili pire od banane. Ostali zdravi izbori su sir sa niskim udjelom masti, maslac od badema ili sjeckana banana.
Pri kuhanju koristite što je moguće manje ulja. Kuhajte sa nezasićenim biljnim uljima, poput suncokretovog, maslinovog ili uljane repice.
“Trudite se da jedete povrće što češće kako biste tijelu osigurali dovoljan unos vlakana”, naglašava doktor.