Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ĆIR NA ŽELUCU: Banana u prahu s medom pomaže kod ulkusa (RECEPT)

Published

on

Čir na želucu izaziva stres, a od njega obolijevaju ljudi svih starosnih dobi. Aktivni čir se često manifestuje kao bol u gornjem dijelu stomaka, a nerijetko je praćen tragovima krvi u stolici ili tokom povraćanja.

Ukoliko se pojavi temperatura, obavezno treba posjetiti gastroenterologa i strogo se pridržavati terapije i dijete koju preporuči. Međutim, neki domaći lijekovi mogu da pomognu. Ovo su narodne recepture:

1. Soda bikarbona
Na vrh noža se uzme soda bikarbona i sipa u pola šolje ključale vode, pa popije.

2. Mlijeko i kaša
Mlijeko ili tečna kaša efikasno otklanjaju bol, pa to treba doručkovati.

3. Sok od kupusa
Korisne bakterije fermentisanih namirnica “drže” loše bakterije pod kontrolom, što smanjuje rizik od nastanka čira. Kiseli kupus i jogurt održavaju ravnotežu dobrih bakterija u crijevima. Sok od svježeg kupusa sprječava i liječi čir na želucu i dvanaestopalačnom crijevu.
Svakodnevno se uzima samo 50 mililitara sirovog soka od kiselog kupusa.

4. Kašičica meda
Med proizvodi vodonik-peroksid, koji ubija štetne bakterije koje utiču na razvoj čira. Dvije kašičice dnevno su dovoljna doza, a ko nema akutni čir, dovoljno je da pojede kašičicu meda dnevno.

5. Banane u prahu
Nezrele banane povećavaju količinu sluzi u probavnom traktu koji stvara zaštitni sloj koji pomaže u liječenju čira i sprječava njegov nastanak.

Najbolji efekat ima banana u prahu, koja se može kupiti, ali pošto obično sadrži šećer, najbolje je napraviti prah kod kuće. Banana se očisti, izreže na tanke kriške i ostavi da se dobro osuši na suncu ili u rerni, a potom se samelje u prah. Banane u prahu se pomiješaju sa kašičicom meda i jedu tri puta dnevno.

6. Bijeli luk
Naučnici vjeruju da bijeli luk drži “pod kontrolom” helikobakteriju, čije razmnožavanje stvara čir na želucu. Ipak, ne treba pretjerivati sa uzimanjem bijelog luka, čije je dejstvo isto kada je u prahu i kada je svjež.

7. Sladić
Sladić podstiče želudac i crijeva na proizvodnju zaštitne sluzi. Međutim, pored čaja, bolje rezultate daju tablete koje se grickaju poput bombona.

Čaj se pravi od korijena: pola kašičice se prelije sa 200 ml ključale vode, poklopi i poslije pet minuta procijedi. Pije se šolja nekoliko puta dnevno, uvijek poslije jela. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending