Zanimljivosti
Naj kviz: ZNATE LI ODGOVORE NA OVIH 10 PITANJA?
Termin „erudicija“ iz latinskog jezika može da se prevede kao „načitanost; ogromno znanje“. Erudicija se često miješa sa dobrim obrazovanjem. Da, ove riječi jesu sinonimi, ali osoba sa dobrom erudicijom jeste dobro obrazovana, ali dobro obrazovana osoba ne mora imati dobru erudiciju.
Ovaj test će pokazati kom tipu vi pripadate. Sakupili smo široko raširena vjerovanja od kojih su neka lažna, a neka istinita. Vaš zadatak je da napravite što je moguće manje grešaka.
1. Električnu stolicu je izmislio zubar
Istina: Električnu stolicu je izmislio zubar Alfred Soutvik.
2, Antarktik je najsuhlje mjesto na planeti
Istina: Najsušnije mjesto na Zemlji jesu MekMurdo suhe doline na Antarktiku. U nekim područjima nije bilo kiše i snijega 2 miliona godina.
3. Mont Everest je najviša planina na svijetu
Laž: Visina Mont Everesta iznosi 8.848 metara. Međutim, postoji planina koja je visoka 10.058 metara. U pitanju je Mauna Kea na Havajima. Podnožje planine je na dnu okeana, a samo 4.207 metara iznad nivoa okeana.
4. Sidnej je glavni grad Australije
Laž: Glavni grad Australije je Kanbera.
5. Japanci imaju najduži životni vijek
Istina: Životni vijek u Japanu najduži je na svijetu. Slijedeći na listi su Švajcarska, Singapur, Australija i Španija.
6. Veličina ljudskog oka se mijenja tokom života
Laž: Oko je jedini organ koji ne mijenja veličinu.
7. Neki Australijanci radije žive u pećinama nego u kućama
Istina: Mnogi stanovnici grada Kuber Pidi preselili su se iz stanova u pećine kako bi pobjegli od vrele klime. U pećini ima struje, rezervi vode, kanalizacija i ostali neophodni uslovi za život.
8. Udaljenost između Rusije i Amerike iznosi samo 4 kilometra
Istina: Granica između ovih zemalja nalazi se u moru. Međutim, u središtu Beringovog moreuza nalaze se 2 mala ostrva. Jedno od njih pripada Rusiji, a drugo je teritorija Amerike. Ona su udaljena jedna od drugog samo 4 kilometra.
9. Most Golden gejt je napravljen od zlata
Laž: Moderan most Golden gejt nije napravljen od dragocjenog metala. Dobio je ime po moreuzu koji se nalazi ispod njega.
10. U gradu Kalama u Čileu, kiša nije pala 40 godina
Istina: U ovom gradu, kiša je posljednji put pala 1972. godine. Prije te, pala je 400 godina ranije.(Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON