Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Jedan upozoravajući razlog zašto ne biste trebali spavati s mokrom kosom

Published

on

Inquirer

Jedan upozoravajući razlog zašto ne biste trebali spavati s mokrom kosom

Ako kasno operete kosu i pomislite da je nije potrebno sušiti prije spavanja te da je to odličan način da se rashladite tokom ljetnih vrućina, to zapravo nije najbolja ideja.

Puno slabija kosa

Naime, stručnjaci za kosu iz Faith In Future tvrde da se nećete prehladiti unatoč nekim vjerovanjima, ali da spavanje s mokrom kosom može biti štetno.

– Kosa nam je puno slabija kad je mokra nego kad je suha, što može uzrokovati cijeli niz različitih problema. Mokra ili vlažna kosa savršeno je leglo za razvoj bakterija i gljivica – navode.

Iako možda nećete odmah vidjeti posljedice, to može postati problem ako uvijek iznova odlazite spavati s vlažnom kosom. Dermatitis ili perut uzrokovani takozvanom gljivicom malassezia – dva su stanja koja mogu nastati ako spavate s mokrom ili vlažnom kosom.

U najgorem slučaju, to može izazvati prekomjerno ispadanje kose, crvene mrlje koje svrbe na tjemenu, pa čak i gubitak kose. Stručnjaci su također skrenuli pažnju na lišajeve na tjemenu uzrokovane gljivicama i folikulitisom, bakterijskom infekcijom zbog koje se oko folikula dlake mogu pojaviti akne ispunjene gnojem.

– Spavanje s mokrom kosom također može uzrokovati probleme s kožom, poput akni, na licu i leđima. Kada spavate s mokrom kosom, vaš jastuk također može upiti puno prirodnih ulja vaše kose kako se suši. Kao rezultat toga, vaša kosa može izgledati bez sjaja i osjećati se dehidrirano. Kada je naša kosa dehidrirana, izložena je još većem riziku od pucanja – objasnili su.

Ako i dalje želite spavati s mokrom kosom unatoč ovim rizicima, postoji nekoliko trikova kojima možete pokušati ograničiti štetu.

To uključuje ostavljanje regeneratora u kosi preko noći kako bi je održao vlažnom i istovremeno spriječio bilo kakvu štetu uzrokovanu sušenjem ili prirodnim gubitkom masnoće. Stručnjaci predlažu i upotrebu svilene jastučnice koja može pomoći u smanjenju trenja koje potiče lomljenje kose.

Dermatolozi savjetuju

– Kao opće pravilo, dermatolozi savjetuju da mijenjate jastučnicu barem jednom sedmično, ali ako idete u krevet s mokrom kosom, razmislite o tome da to činite svaku večer – kažu.

Kada jastuci postanu vlažni od mokre kose, mogu postati idealno okruženje za razmnožavanje bakterija, što može imati negativne učinke na kožu i uzrokovati akne. Za one s dužom kosom, najbolje je da je u potpunosti osuše prije spavanja.

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending