Dijaspora
Evropski sud pravde odbacio SKY: ŠTA ĆE SE DESITI S POSTUPCIMA U BIH
Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima “nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža Encrochat i SKY”. O ovome izvještavaju brojni evropski i regionalni mediji.
U odluci suda se navodi da bi on jedino mogao da se koristi kada se prvo ispoštuje domaći zakon. Zakon države u kojoj se sudi i pod uslovom da je ta zemlja obavještena o preduzimanju mjera kojima se poruke presreću u odnosu na njene građane.
Velika pažnja
Sigurno da će ova informacija izazvati veliku pažnju u Bosni i Hercegovini. A pojašnjenje odluke ESP-a dala je advokatica Lejla Čović.
– Ovo je odluka koju su svi pravosudni organi, a i učesnici u sudskim postupcima koji se odnose na Sky aplikacije, dugo čekali. Radi se o odluci Evropskog suda pravde koji je zauzeo konačan stav po pitanju zakonitosti dokaza iz Sky aplikacije. Interesantno je da je Sud utvrdio kriterije prihvatljivosti ovakvih dokaza u sudskim postupcima. Tj. u svakoj zemlji kojoj je Francuska dostavila dokaze iz Sky aplikacije.
U svakom predmetu u BiH dokazi su dostavljeni upravo iz Francuske. I sada sudovi, prilikom ocjene prihvatljivosti takvih dokaza, trebaju primijeniti te kriterije. Imajući u vidu zaključke Evropskog suda, već na prvi pogled je jasno da neki od kriterija nisu zasigurno ispoštovani. To će dovesti u pitanje zakonitost dokaza iz Sky aplikacije.
Nevjerovatan sudski proces: Tomas je kriv za prekoračenje brzine, a niti je vozio niti ima automobil
Prvi kriterij je da su dokazi pribavljeni u skladu s domaćim zakonima. To je vrlo upitno imajući u vidu odredbe Zakona o krivičnom postupku BiH. Potom da je domicilna država (BiH) morala biti obaviještena o poduzimanju mjera presretanja protiv njenih državljanja, što u BiH također nije slučaj.
Potvrdila argumente
– Mislim da je ova odluka samo potvrdila argumente advokata u predmetima Sky aplikacija. To je da su pokrenuti postupci preuranjeni. Trebalo je sačekati sudsku odluku suda ovakvog ranga kako bi se uopste moglo ući u raspravu o zakonitosti dokaza sa Sky aplikacije – ističe Lejla Čović.
Podsjetimo, Berlinski sud u Njemačkoj se 19. oktobra 2022. godine obratio Evropskom sudu pravde. Pojasnili su kako treba da postupa sa razgovorima Encrochat i SKY šifrovanih mreža, piše portal Vox news.al.(Albanija).
Vijest je saopštio novinar Artan Hodža, koji piše da je ovaj zahtjev berlinskog suda prihvatio na razmatranje Evropski sud 24. oktobra 2022. godine.
– Sud saopštava odluku u predmetu C-670/22 kojom se utvrđuje da transkripti koje je dobio francuski pravosudni organ predstavljaju “presretanje telekomunikacija” – dio je pomenute odluke.
Ova odluka ESP je u vezi sa zahtjevom Suda u Berlinu (Njemačka), o nekim pitanjima primjene u različitim zemljama EU, transkripata presretanja komunikacija platforme Encrochat koji su sprovedeni od strane francuskih vlasti preko tehničkog uređaja koji se infiltrirao u komunikacioni saobraćaj zasnovan na internetu.
Kamen temeljac
U ovoj Odluci, Sud, iako potvrđuje princip međusobnog priznavanja sudskih odluka zemalja članica, nazivajući ovaj princip „kamenom temeljcem“ pravosudne saradnje u krivičnim predmetima, zahtjeva da dokazi koje je uputio francuski sud sa Evropski nalog za krivičnu istragu, će biti verifikovan od strane pravosudnih organa drugih država ako su pribavljeni u skladu sa postupkom predviđenim domaćim zakonodavstvom i ako su u skladu sa principima prava dotične države, piše Voxnews.
Veliko vijeće ESP je jasno definisalo da prodiranje terminalnih uređaja. Cilj je izvlačenje podataka o saobraćaju, lokaciji i sadržaju razgovora koje obavlja komunikacioni servis zasnovan na internetu, predstavlja „presretanje telekomunikacija“.
– Sud EU uspostavlja dublju zaštitu ovih prava jer, tumačeći član 14(7) Direktive, nameće nacionalnom sudiji krivičnim da, u okviru krivičnog postupka pokrenutog protiv lica osumnjičenog za krivična djela, ne smatra dobijene informacije kao dokaz, ako osumnjičenom i njegovoj odbrani nije data mogućnost da se za ovu informaciju efikasno odbrani ili efikasno iznese svoja zapažanja, koja bitno utiče na ocjenu činjenica – navodi pomenuti portal.
Na osnovu krivičnih procesa koji se vode u Albaniji, rezultati presretanja razgovora osumnjičenih kao korisnika SKY ECC platforme Encrochat, iako su pristigli poštom od francuskih pravosudnih organa, ne mogu se koristiti za opravdanje pritvora i suđenja ovih ljudi.
Masovno presretanje
Ovo zato što su transkripti rezultati masovnog presretanja. Do njih je došlo ometanjem toka razgovora svih sagovornika. Kršenjem odredbi albanskog procesnog zakonodavstva i nepoštovanjem ustavnih garancija za tajnost prepiske. Ali, i svako drugo sredstvo komunikacije.
Odluka koju je ESP objavio 30. april 2024. godine obavezuje sudiju svake države članice da isključi upotrebu transkripata ako način njihovog prikupljanja nije transparentan.
Apelacioni sud
Apelacioni sud u Parizu poslao je albanskom pravosudnom organu samo CD sa transkriptima masovnog prisluškivanja, ne čineći transparentnim, ne samo podatke o uređaju za prisluškivanje i način njegovog korišćenja, već i odluku suda. Francuski sudija koji je dozvolio prisluškivanje.
Isto tako, nisu donijete ni odluke francuskog sudije o produženju rokova ovih presretanja niti ovjera autentičnosti rezultata presretanja.
Dijaspora
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori
Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.
Izrada statuta
Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.
– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.
– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje, kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.
Saradnja s Bošnjacima
– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.
Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?
– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.
– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.
4000 Bosanaca
Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?
– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.
Bato Šišić (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON