Ljekoviti začin kim, za koji su znali i stari Egipćani, Grci i Rimljani, popravlja spermiogram

Kim pomaže u liječenju bolesti jetara i žuči poput ciroze jetre, slabe jetre. Uravnotežuje masnoće, umanjuje tegobe s bubrezima i mjehurom kao što su kamenci…

Sjeme kima pronađeno je u grobnicama egipatskih faraona. Egipćani su ga nazivali “tapnen”, stari Rimljani “cuminum”, a stari Grci “kyminon”. Široko djelovanje Kim se i u Bibliji spominje kao ljekoviti začin.

Da bi otjerali zle duhove i omogućili normalan rast biljci, prilikom sijanja kima stari su Grci glasno psovali i kleli.

Pučka medicina

Kim raste u srednjoj Europi, sjevernom djelu Azije i Afrike. Kim je začin koji je odavno osvojio svijet, ali i lijek dobro poznat pučkoj biljnoj medicini, ponajprije kao sredstvo protiv stvaranja plinova i nadimanja. Mnogo se koristi u liječenju različitih crijevnih bolesti poput aerofagije i meteorizma, ali i preventivno za sprečavanje stvaranja plinova, jačanje i raskuživanje želuca (dispeptičke tegobe).

Kim pomaže i u liječenju: bolesti jetre i žuči (poput ciroze jetre, slabe jetre, uravnotežuje masnoće), tegoba s bubrezima i mjehurom kao što su kamenci, pijesak. Teškoće s mokrenjem, infekcije bakterijama, pri tegobama respiratornih putova, kao što su sklonost infekcijama, prehlada, gripa, kronični bronhitis, astma, upala pluća, kašalj, sluz i katar u plućima, bolesti srca – naročito aritmija, bolesti očiju (za jačanje vida).

Bolesti usta (ispiranje kod infekcija i lošeg zadaha, zubobolje, gingivitisa – upale zubnog mesa), sindroma karpalnog kanala jer smanjuje bol u zapešću ruke – šake, bolesti želuca jer čisti želudac i crijeva od katara. Grije želudac, otklanja nametnike, utječe na varenje hrane u želucu, pomaže pri dispepsiji i lošem zadahu iz usta. Smiruje grčeve, žgaravicu, gastrointestinalne bolove, kod reume i gihta, za jačanje sperme – spermatograma, ženskih bolesti kao što su menstrualne tegobe, regulacija mjesečnice, grčevi maternice, PMS, porođajni bolovi. A pridonosi i pojačanom izlučivanju mlijeka u dojilja te kod zabrinutosti – anksioznosti i napetosti.

Dobar za žene

Kao antioksidans ljekovito je djelovanje snažno izraženo (lutein, karotena, kriptoksantin i zeaksantin), u preventivi karcinoma, sprečava štetno djelovanje slobodnih radikala, štiti od infekcija, degenerativnih neuroloških poremećaja te starenja (mrlje na koži, smeđe mrlje na koži, bore).

Kim je za žene biljka koja podražuje, jača i grije. Ovakvo ljekovito djelovanje kima žene bi svakako morale koristi jer kim ne ostavlja nikakve posljedice, a primjena je jednostavna – dodaje se jelima kao začin ili pijemo čaj od sjemena kima. Za jačanje želuca možemo koristiti i ulje od kima, koje se također koristi za pripremu kupelji za slabu djecu. Bogatstvo dijetalnih vlakana u kimu sprječava zatvor te dovodi do bržeg kretanja sadržaja u crijevima, dijetalna vlakna vežu se s toksinima u hrani te štite sluznicu crijeva i od pojave raka, smanjuje LDL kolesterol…

Najučinkovitije je kim uzimati svakodnevno kao začin hrani ili kao čaj, koji se kod bolesti dišnih organa može miješati s anisom, uz dodatak meda. Njemačka komisija preporučuje kim za djecu kod tegoba zbog nadutosti (Roemheldova sindroma). Ulje se u medicini koristi i za liječenje bolnih mjesta na tijelu – lokalno te u kozmetičkoj industriji. Napitak od kima jača želudac, raskužuje crijeva te uravnotežuje crijevnu mikrofloru.

Kim sadrži obilje minerala (bakra, cinka kalcija, kalija, mangana, magnezija selena, željeza, ) i vitamina (Vitamin A, vitamin C, vitamin E, kao i vitamina B-kompleksa, tiamin, piridoksin, riboflavin, niacin). Kim rabimo kao:; anestetik, antiseptik, antispazmodik, antioksidans, antiinflamatorik, antikarcinogenik, aromatik, digestiv, dispeptik, diuretik, ekspektorant, emenagog, galaktogog, fungicid, karminativ, sekretolitik, stimulant, tonik, vermifug. Kontraindikacije: nisu poznate.

 Sjajan izvor minerala

Kim se može koristiti i kao sredstvo protiv proljeva tako da se sjemenke preprže na suhoj tavi i samelju. Kod proljeva i crijevnih smetnji uzme se jedna četvrtina žličice. Može se koristiti i mlado lišće kima i to u salatama ili kao dodatak varivima i juhama. Kim kao i anis, komorač, korijander i kumin (jira) djeluje protiv nadutosti i ujedno blago stimulira izlučivanje probavnih sokova.

U tradicionalnoj evropskoj kuhinji, kim je jedan od dominantnih začina koji se koristi u velikom broju slanih jela. Veoma aromatičan, kim je član porodice peršuna ili Apiaceae; što je velika porodica biljaka koje takođe uključuje poznato bilje i začine kao što su mirođija, anis, komorač i kumin.

Kim plodovi imaju oblik polumjeseca, tamno braon su boje, imaju do pet traka (rebra) koja prolaze duž njegove površine.

Izvor vlakana

Kim (plod kima) nam je obično dostupan u zrnu, ali postoji i mljeveni kim (mada je najbolje koristiti svježe samljeveni kim koji ste vi sami samljeli) i kim u prahu. Takođe postoji ulje kima i tinktura od kima.

Kim je bogat izvor dijetetskih vlakana. 100 g kima sadrži 38 g vlakana, 100% dnevne preporučene vrijednosti za unos vlakana. Rastvorljiva, kao i nerastvorljiva dijetetska vlakna poboljšavaju probavu i sprečavaju zatvor ubrzavanjem kretanja hrane kroz crijeva. Kim za probavu predstavlja jedan od najboljih prirodnih lijekova, a naročito se koristi:

– Kim za grčeve/gasove

– Kim protiv nadutosti.

Kim sadrži zdravstveno korisna eterična ulja. Esencijalna isparljiva jedinjenja u kimu su karvon, limonen, karveol, pinen, kumuninik aldehid, furfural i tujon – a za njih je poznato da imaju antioksidativno, digestivno, kao i svojstvo protiv nadimanja i protiv nadutosti.

Kim sadrži i flavonoidne antioksidanse kao što su lutein, karoten, kriptoksantin i zeaksantin. Ova jedinjenja djeluju kao moćni antioksidansi, uklanjanjem štetnih slobodnih radikala iz organizma i tako štite od raka, infekcija, starenja i degenerativnih neuroloških bolesti. Kim protiv raka i tumora zaista daje pozitivne rezultate.

Kim začin je odličan izvor minerala poput željeza, bakra, kalcijuma, kalijuma, mangana, selena, cinka i magnezijuma. Bakar je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Željezo je potrebno za formiranje crvenih krvnih zrnaca. Cink je faktor u mnogim enzimima koji regulišu rast i razvoj, varenje i sintezu nukleinske kiseline. Kalijum je važna komponenta ćelija i tjelesnih tečnosti koja pomaže u regulisanju rada srca i krvnog pritiska. Kim protiv visokog pritiska može dosta da pomogne.

Mangan naše tijelo koristi kao ko-faktor za snažan antioksidativni enzim, superoksid dismutazu.

Kim je zaista pravo skladište za mnoge vitalne vitamine: vitamin A, vitamin E, vitamin C, kao i mnogi vitamini B-kompleksa kao što su tiamin, piridoksin, riboflavin i niacin.

(Najportal)