Pratite nas

Dijaspora

Iftar u Beču: Jačanje veza između BiH i dijaspore širom Evrope

Published

on

Ifttar u Beču

U Beču je sinoć organiziran iftar za uspješne bh. privrednike kojem je prisustvovalo više od 50 zvanica iz privrednog, kulturnog i političkog života porijeklom iz Bosne i Hercegovine koji žive i rade u Austriji.

Među zvanicama su bili Edin Bajramović, vojni ataše pri ambasadi BiH u Beču, potpredsjednik Muamer Džanković, Consilium Bosniacum, krovni Savez BiH udruženje u Austriji, Admir Mehmedović. Austrijski političar bh. korijena, Mirsada Župani iz gradske uprave grada St. Polten, Ibrahim Jakubović, te mnogi drugi, čime se odražava bogatstvo i raznolikost bosansko-hercegovačke zajednice u Austriji.

Među gostima i Malovčić

Među gostima je bio i poznati pjevač Kemal Malovčić, koji je također klijent osiguravajuće kuće „NV Versicherung” koja je bila domaćin ovog događaja. Potom Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara BiH, koji aktivno radi na jačanju veza između Bosne i Hercegovine i dijaspore širom Evrope.

– Osnaživanje veza sa dijasporom nam je jedan od prioriteta u radu. Posjećivanje naših ljudi od državne vlasti je veoma značajno jer vide da nisu ostavljeni, a pogotovo u svetom mjesecu ramazanu. Njima znači svaki dolazak nekoga iz Bosne i Hercegovine i uvijek budu uspješni domaćini. Ovaj put u Beču nas je ponovo okupio Hurem Avdić, koji zajedno sa kompanijom u kojoj radi tradicionalno organizira iftar.

Pokušavam da, ne samo kao političar, nego i kao čovjek, budem blizak u ovom bitnom mjesecu za muslimane. U sklopu ministarstva za ljudska prava i izbjeglice postoji resor dijaspore. Otkada sam došao na ministarsku poziciju malo sam ga pojačao i doveo nove ljude koji su unaprijedili kontakt sa našom dijasporom. U sklopu ministarstva posebnu pažnju posvećujemo dovođenju naših stručnjaka iz svijeta u BiH i da oni prenose znanje našim studentima. U četvrtak sam u njemačkom Majncu bio na iftar, gdje je bio svjetski poznati Volkswagenov dizajner Omer Halilhodžić i uspio sam dogovoriti da on na fakultetu u Sarajevu održi predavanje – kaže ministar Sevlid Hurtić.

Ovaj već tradicionalni iftar u srcu Beča, u renomiranom restoranu „Galaxie“, organiziran je na inicijativu Hurema Avdića, menadžera prodaje u osiguravajućoj kompaniji “NV Versicherung”.

– Presretan sam i neizmjerno zahvalan da austrijska kompanija u kojoj sam uposlen 15 godina, shvata svoju društvenu odgovornost, radi na izgradnji suživota, te stavlja akcenat na podršku projektima kao što su ovakvi događaji. Bosansko-hercegovačka zajednica najbolje je integrirana.

Simbol tradicije i solidarnosti

u austrijsko društvo, što je prepoznato i od strane Austrijanaca, te je to ključni element koji doprinosi suživotu i međusobnom razumijevanju. Ovaj događaj nije samo simbol tradicije i solidarnosti, već i potvrda integracije i zajedništva, što je od vitalnog značaja za daljnji napredak bosansko-hercegovačke zajednice u Austriji – istakao je Hurem Avdić.

Iftar u glavnom gradu Austrije je upriličen i sa ciljem umrežavanja dijaspore sa maticom BiH, razvijanja poslovne saradnje, realizacije novih projekata i obostranog pružanja podrške u segmentima privrednog i društvenog života.

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending