Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Milica Grgić, vlasnica studija ljepote “Mica oklagijica” u Lukavici: Masaža oklagijama učinkovita kod celulita, bolova u leđima, detoksa organizma…

Published

on

Maderoterapija ili terapija drvetom postaje sve popularnija metoda u salonima ljepote, kako u svijetu tako i kod nas. Riječ je o terapiji kod koje se za izvođenje pokreta koriste specijalni masažeri, napravljeni isključivo od prirodnog materijala, tačnije od drveta. Iako se uglavnom žene odluče za ovu masažu da bi se riješile celulita, ona je korisna i kod bolova u leđima i, generalno, za detoksikaciju organizma.

Limfni sistem

Prvo što je karakteristično za maderoterapiju jeste specifični set opreme koji se koristi prilikom tretmana. Riječ je o drvenim alatima za masažu koji oblikom, barem većina njih, podsjećaju na modificirano izrezbarene oklagije. Odatle često i naziv masaža oklagijama.

Maderoterapija potječe iz Kolumbije, a na Balkanu se pojavila prije nekoliko godina, prvo u Beogradu pa u Zagrebu te potom i u Sarajevu. Terapija je neinvazivna i 100 posto prirodna, kaže Milica Grgić, vlasnica studija ljepote „Mica oklagijica“ iz Lukavice.

Ova uspješna 29-godišnjakinja, u svijetu ljepote je nekih 15-ak godina.

-Mama mi je frizerka i uz nju se sve ovo nekako zavoljelo, približilo. Moja prva ljubav bili su nokti i trajna šminka, a zadnjih osam godina sam se opredijelila za maderoterapiju i napravila brend od cijele te priče – kaže Milica.

Ona je i vlasnica određenih tehnika te edukatorica koja svoje znanje prenosi drugima putem masterklasova.

-Dajem edukacije drugima. Imam i svoje dvije tehnike, bodi skalping i bodi modeling. Nevezano za celulit,uvijek naglašavam kako i sama maderoterapija nije sinonim samo za njegovo uklanjanje već je riječ o mnoštvu benefita, od poboljšane cirkulacije pa andalje – nadovezuje se Milica.

– Maderoterapija je tehnika masaže ili drenaže kojom skidamo najčešće obim, masne naslage i celulit. Preteča je „made in wood“ terapije koja je bila terapeutska vrsta masaže. Potiče iz Kolumbije. Radi se drvenim elementima različitih oblika i različitih tehnika. Potpuno je bezbjedna, neinvazivna tehnika ako se pravilno izvodi bez ikakvih posljedica na samog klijenta – kazala je Grgić.

Manji obim

Dodala je da se ova tehnika odrađuje tretmanski i tako se postiže rezultat, odnosno dobija se efekat manjeg celulita, obima, prilikom čega se oslobađa tijelo od toksina, viška vode.

Na pitanje koliko dugo se bavi ovim zanimanjem, kazala je da je ovo već osma godina. Istakla je da je bila prva u BiH koja je počela sa ovom tehnikom. Dodala je da nije bilo teško naučiti izvođenje maderoterapije.

– Išla sam na osnovni kurs u Beograd. Međutim, odmah sam tada promijenila način rada i napravila svoju vrstu tehnike. Počelo je moje izučavanje anatomije tijela i dovelo je do toga da stvorim svoja dva patenta i svoje dvije tehnike. Učim svaki dan kada radim i istražujem – rekla je ona.

Dodala je da svake dvije godine objavi javno novu tehniku, koja je njen patent i elemente koji do tada nisu bili poznati na tržištu. Kaže da već pet godina radi edukacije i ima više od 1.000 učenika.

– Maderoterapija nije bolna i ne bi trebala da bude bolna ako sepravilno izvodi. Može da bude neugodno drugi ili treći tretman na onim površinama gdje je začahuren celulit. Najčešće to bude kod žena u srednjim godinama koje dugo sjede na poslu. Vanjski dio butine može da bude bolan. S tim do ne smije da boli toliko da to klijent ne može izdržati. Takođe, ne bi trebalo da se pojavljuju modrice i podlivi – govori nam.

 Drveni elementi

Istakla je da je moguće da se dogodi poneka fleka ili manja modrica na mjestima gdje je celulit izraženiji kod žena.

Dodala je da postoji više od 500 vrsta drvenih elemenata koje se koriste u masažama, s tim što je, kako kaže, maderoterapija postala popularna posljednjih godina na Balkanu.

– Jedan tretman traje zavisno od zone, od 30 do 60 minuta. Radi se po različitim zonama, recimo noge i stražnjica, stomak i leđa. Lice se također može raditi. Povoljno utječe na kožu, jer potiče cirkulaciju. Možemo reći da „ispegla“ bore na neki način, ali rezultati ne mogu biti sa pretjeranim očekivanjima. Svakako, zdravo je i za kožu lica – kazala je Grgić.

Cijene tretmana

Istakla je da se nakon minimalno pet tretmana vidi razlika na koži, odnosno poboljšanje, dok je deset tretmana optimalan, ali ne i krajnji broj tretmana koji se trebaju uraditi.

– Sve zavisi od organizma, vrste problema i krajnjeg cilja. Ono što je bitno kazati je da nije sve do terapeuta, već da i klijent mora da sarađuje sa maderoterapeutom u smislu moje je 50 posto, a njihovo 50. Moraju da ispoštuju određena pravila koja imamo da bi rezulat bio vidljiv – ističe je Grgić.

13 hiljada tretmana

U ovih osam godinama, Milica je odradila, po precizno vođenoj statistici, oko 13 hiljada tretmana. Sve su klijentice otišle kući zadovoljne tretmanom.

-Svaka je klijentica imala pozitivno iskustvo. Nekome tretman pomogne 70% nekome 90, ali u biti, svako vidi pozitivne efekte.

 Tri litra vode

Osim tretmana, Milica savjetuje klijentice i da promijene obrasce življenja, te da, ako ti nije slučaj, krenu s većim unosom vode.

-Najmanje tri litra dnevno je potrebno popiti da bi došli do rezultata, s tim toksini izlaze putem mokraće.

Savjetujem ih da ne piju gazirano, da ne jedu grickalice. Nisam ja nutricionist ali to su neki uopšteni savjeti.

Naprimjer, žene nakon poroda najčešće zadržavaju vodu u nogama, a ova tehnika pokrećući limfne kanale, rješava taj problem.

 Pozitivni učinci maderoterapije

Efekti koje možete očekivati:

Manje vidljiv celulit

Zatezanje kože

Oblikovanje kontura – zadnje lože, struka, bokova, stomaka, ruku, pa čak i lica

Relaksacija i uklanjanje bolova

Izbacivanje toksina

Izbacivanje viška vode iz organizma

Brži metabolizam (Najportal)

Zdravlje i ljepota

UKOČENI VRAT: Sa ovom vježbom stiže olakšanje za 90 sekundi (Video)

Published

on

Ukočeni vrat može nas mučiti kada spavamo u nepravilnom položaju, kada dugo sjedimo za računarom ili u automobilu, ali i kada smo dugo pod uticajem klima uređaja. Saznajte kako da sami u 90 sekundi opustite ukočeni vrat i osjetite olakšanje.

Neprirodan položaj

Bol koju osjećamo kada imamo ukočeni vrat zapravo je posljedica skraćivanja vratnog mišića do čega dolazi kada vrat držimo u neprirodnom položaju, bilo kada smo budni ili kada spavamo.

Tako, na primjer, bol u vratu možemo osjećati kada spavamo na jastuku koji je prenisko ili previsoko te kada spavamo na trbuhu s glavom okrenutom na stranu. U takvim situacijama mišić u vratu se skraćuje i osjećate bol kada okrenete vrat. Da biste opustili ukočeni vrat i potjerali bol pomoći vam mogu i jednostavni potezi uz koje ćete već nakon 90 sekundi osjetiti olakšanje. Tri rješenja za ukočeni vrat donosi američki kiropraktičar, dr. Alan Mandell. Možete isprobati samo jednu vježbu ili sve tri. Vježbe djeluju jer se njima produžava vratni mišić.

Vježba 1
1. Prstima suprotne ruke od strane vrata koja vas boli (desna ruka/lijeva strana vrata, lijeva ruka/desna strana vrata) pritisnite vrata i okrenite vrat u stranu dok ne osjetite bol.
2. Dok pritišćete prstima bolno mjesto, okrenite glavu što više možete u stranu.
3. Zatim prstima povucite mišić vrata prema unutarnjoj strani, odnosno prema ključnoj kosti. Povucite mišić sa što više tačke na vratu.

Vježba 2
1. Kao i u prvoj vježbi, rukom suprotnom od strane vrata koja vas primite se za vrh glave, okrenite glavu za 45 stepeni i povucite glavu prema dolje.
2. Zadržite 15 do 20 sekundi, opustite te opet povucite još više i zadržite 15 do 20 sekundi.

3. Vratite glavu ravno te je ponovno povucite prema dolje, zadržite 15 do 20 sekundi, opustite pa povucite još jače.

Glava na šaku

Vježba 3
1. U ovoj vježbi koristi se ista ruka kao i bolna strana vrata (desna ruka/desna strana vrata, lijeva ruka/lijeva strana vrata). Ruku stisnite u šaku, pritisnite je u vrat gdje vas boli te nagnite glavu na šaku.
2. Pustite da šaka prodre u vrat, a da radite dobro znat ćete kada osjetite bol. Zadržite u ovom položaju 15 do 20 sekundi.

(Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending