Pratite nas

zdravlje

Brojne dobrobiti čaja od jasmina: Bogatstvo zdravlja u šoljici čaja

Published

on

Kultura ispijanja čajeva postoji već nekoliko hiljada godina. Prema legendi, započela je „slučajnom“ pripremom čaja, kada je kineskom caru Shen Nungu 2373. godine prije nove ere u šoljicu tople vode upalo lišće sa stabla biljke Camellia sinensis. Danas je naučno dokazano da čaj nije samo ukusan nego i vrlo ljekovit napitak. To potvrđuje i stara kineska poslovica koja kaže da je bolje biti tri dana bez hrane nego jedan dan bez čaja!

Svojim izvanrednim okusom, ali i snažnim djelovanjem i ljekovitošću, ističe se čaj od jasmina.

Brojne su dobrobiti ovoga čaja – pomaže u borbi protiv stresa, depresije i anksioznosti, reguliše težinu, ublažava glavobolju, smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti…

Čaj od jasmina nekada se pio samo u Aziji, ali u 16. vijeku trgovci su ga donijeli u Evropu. Tada su čajevi bili dostupni samo višim i bogatijim slojevima, pa su bili i znak luksuza.

Danas su nam dostupni čajevi iz cijelog svijeta.

Dobrobiti čaja od jasmina

 Holesterol i srce

Čaj od jasmina podiže razinu „dobrog“ i snižava razinu „lošeg“ holesterola, koji je povezan sa srčanim oboljenjima i povećanim rizikom od srčanog udara.

 Regulacija težine

Kombinacija zelenog čaja i čaja od jasmina pomaže u regulaciji težine i mršavljenju. Ova dva čaja ubrzavaju metabolizam, potiču sagorijevanje masti i pridonose gubitku kilograma.

 Protiv bakterija

Čaj od jasmina suzbija loše bakterije te potiče rast dobrih bakterija koje su nužne za zdravlje probavnog sistema, ali i općenito za optimalno funkcionisanje organizma.

 Pomoć kod prehlade i gripe

Jasmin ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje te pomaže kod sprječavanja prehlade i gripe. Osim toga, ubrzava oporavak nakon bolesti i jača imunitet.

 Stres

Čaj od jasmina je djelotvoran kod smanjivanja stresa i anksioznosti. Sam miris jasmina djeluje umirujuće na živčani sistem, poboljšava raspoloženje te smanjuje broj otkucaja srca.

 Smanjuje bol

Ovaj čaj ublažava bolove u zglobovima, djeluje protuupalno,  smanjuje oticanje i upalu zglobova.

 Kako pripremiti čaj

Ako ste kupili čaj od jasmina u listićima, jednu čajnu kašičicu prelijte s 300 ml vruće vode (temperature oko 90 stepeni). Ostavite desetak minuta te procijedite.

Čaj nije potrebno zasladiti. Budući da sadrži veću količinu kofeina, pazite da ne pretjerate s količinom. Dovoljne su vam dvije do tri šoljice čaja od jasmina dnevno. Također, nemojte ga piti kasno navečer prije spavanja.

Ako ste kupili jasmin u kuglici, tzv. biser od jasmina, prelijte ga s 600 – 700 ml vruće vode (oko 90 stwpwni) te ostavite 5 minuta. Zatim izvadite cvijet. Čaj pijte ohlađen.

Čaj od jasmina obično se kombinuje sa zelenim čajem, što dodatno pojačava njegovo ljekovito djelovanje.

 Eterično ulje jasmina i aromaterapija

Osim čaja, koristi se i eterično ulje jasmina koje je izuzetno ljekovito.

Ono se koristi za smirenje, njegu kože, ublažavanje respiratornih infekcija, kod bolova.

Može se iskoristiti u obliku kupke, kreme, za masažu i inhalaciju.

 Uzgoj i berba

Postoji više od 200 različitih vrsta jasmina, a najpoznatiji su obični, rani ili kineski, španjolski ili kraljevski i perzijski jasmin.

Jasmin voli toplu klimu, stoga raste u toplim krajevima Evrope i sjeverne Afrike. Cvjeta u proljeće i ljeto (od maja do septembra), a cvjetovi su mu bijeli i zvjezdoliki. Oko biljke se širi ugodan i intenzivan miris.

Ako je klima odgovarajuća, jasmin može rasti vani kao penjačica. Također, može se uzgajati i kao sobna biljka.

Cvjetovi jasmina upotrebljavaju se u kozmetici, aromaterapiji i prirodnoj medicini.

Zahvaljujući intenzivnom mirisu, jasmin se koristi u izradi parfema i eteričnih ulja.

Napomena: ako ste trudni ili uzimate lijekove, prije konzumacije čaja svakako se savjetujte s liječnikom. (Najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending