Pratite nas

Zanimljivosti

Muškarac bez auta danas je „nula“ u očima djevojaka: ZAR DA TI DOLAZIM NA SASTANAK GRADSKIM PRIJEVOZOM?

Published

on

Auto, danas osnovno prevozno sredstvo u mnogim porodicama. Dešava se da jedna kuća ima i više automobila, žena jedan, muž drugi. Međutim, kakva pometnja nastaje kada samo jedan partner u vezi vozi auto? Da li je neophodno i nužno da momak ima auto?

“Kad god čujem ili čitam nešto na temu kriterijuma i normi vezanih za partnere, jedan od glavnih bude to da muškarac treba da ima auto… Okej, razumijem, danas su kola nešto skoro pa nužno, imam ih i sam, mada ne mislim da bi bila propast svijeta za mene i da ih nemam, ali mi nije jasno zašto žene svoju potrebu za kolima prebacuju na muškarce?”, započeo je nedoumicu jedan muškarac na popularnom društvenom forumu.

“I onda mi je pitanje ako toliko želiš da neko ima kola i bitna su ti za funkcionisanje u životu – zašto ih onda nemaš sama i zašto ne voziš? Da li je realno da vožnju pravdaju kao mušku stvar i pripisuju je kao nešto što muškarac po prirodi stvari mora da obezbijedi djevojci?”, nastavio je dalje.

Na ovo pitanje navela ga je nedavna situacija kada je čuo kolegenicu koja je spomenula da partner mora da ima kola, dok ona nema ni položen vozački ispit. Ostavila ga je jer nema automobil. Kako kaže, takvih slučajeva je sve više, jer današnje djevojke prvo gledaju kakav auto vozi, koju garderobu na sebi ima, koliko mu je debeo novčanik…

Ubrzo su osvanuli brojni komentari korisnika. Mišljenja su bila podijeljena.

“Ne, muškarac ne mora da ima kola da bi ispunio tuđe prohtjeve i kompenzovao nedostatak istih kod žene…”, ironično je napisao jedan korisnik.

“Malo promijeni društvo, izbjegni pogrešne ‘ribe’. Ako tražiš ‘ribu’ na splavu, dobićeš i taj životni stil. Nije obavezno, okružen si sponzorušama.”, bile su samo neke od kritika, dok je drugi muškarac napisao da je njegovo zapažanje i sam primijetio u srednjoj školi…

Zatim su se oglasile i pripadnice nježnijeg pola.

“Meni to nije bitno, ali sam primijetila da često onda bude problem tom muškarcu, što ja vozim i imam kola, a on ne”, napisala je jedna dama.

“Prestiž, status, vidi se da možda imaš para, više si muško. Samo su neki od ženskih stereotipa o muškarcima”, “Bitno je ako si van većeg grada ili zasnivate porodicu. Praktičnije je imati auto kada stignu djeca”, “U provinciji, auto je moranje, ne možeš da odeš iz provincije, prevoz je nepostojeći, gradski je loš. Tako da ako nemaš auto ili ne voziš, piši propalo”, “Zato što je to pokazatelj da si sposoban da stvoriš nešto u životu. Šta će joj neko da se vucara prevozom, to može i sama”, bili su još neki od komentara. (Naj portal)

Zanimljivosti

Misterije: Kako je grad sa 40.000 stanovnika nestao preko noći?

Published

on

Prije oko 4.500 godina nastao je grad Mohendžo-daro, koji se nalazio na području današnjeg Pakistana. Grad je na svom vrhuncu imao i do 40.000 stanovnika. Onda je iznenada nestao u ruševinama.

Mohendžo-daro je jedno od najvećih gradova civilizacije Harapan ili civilizacije doline Inda. Rakhaldas Bandiopadhiai ga je otkrio 1922. godine.

Parirao velikim silama

Tokom 1930-ih, velika iskopavanja su sprovedena na lokalitetu pod vođstvom Sir Johna Marshalla, D.K. Dikshita i Earnesta MCcaya.

Iskopavanja se i dalje sprovode. Međutim, želja mnogih arheologa je da se ovo nalazište maksimalno zaštiti od spoljnih faktora ili da se zatrpa, jer će brzo nestati.

Ovaj grad je, bez sumnje, parirao velikim silama starog Egipta, Mesopotamije i Krita. Život u ovom gradu je trajao jako dugo, on se razvijao i rastao, dok iznenadan nije pao i nestao.

Drugi gradovi civilizacije u dolini Inda propale su otprilike u isto vrijeme.

Inače, Mohendžo-daro u prevodu na znači “Humka mrtvih ljudi”. Prema UNESCO-u, nalazište se prostire na 250 hektara. Ali je samo trećina arheološki iskopana.

Grad je nastao oko 2.500 godina prije nove ere i njegova izgradnja je bila dobro planirana, na šta ukazuje urbani plan grada. Veći dio grada bio je izgrađen od pečene cigle, koje su bile standardizovani građevinski materijal.

Na svom vrhuncu, metropola je imala ravne puteve koji su se ukrštali pod pravim uglom, stvarajući gradske blokove poređane sa gradskim centrima, javnim kupatilima, kulturnim centrima, sakralnim građevinama za sveštenike, složenim sistemom odvodnjavanja i velikom žitnicom.

Ovo je 10 najljepših svjetskih gradova: POGODITE KOJI JE PRVI NA LISTI

Kuće su bile opremljene kupatilima od cigle, a mnoge su imale i toalete. Otpadne vode iz njih su odvođene u dobro izgrađene kanalizacije koje su tekle duž središta ulica, pokrivene ciglama ili kamenim pločama. Cisterne i bunari fino izgrađeni od pečene cigle su održavali javne zalihe pitke vode.

Pored svega što drevni grad jedne civilizacije može da sadrži bilo bi očekivano pronaći i grad mrtvih, odnosno groblje. Ali groblje nije otkriveno. Umjesto toga pronađeni su skeletni ostaci 40 osoba rasuti po čitavom drevnom gradu.

Napušteni grad

Oko 1800. do 1700. godine prije nove ere, Mohendžo-daro biva napušten. Ranije se mislilo da je grad uništen napadom spoljnih neprijatelja, poput indoevropljana. Međutim, nema tragova požara, niti bilo kakve razorne katastrofe.

U slojevima ruševina, pepela i krhotina nađeno je 40 skeleta. Neki su ležali na ulicama u zgrčenim položajima poput žrtava kastastrofalnog događaja.

U prostoriji sa javnim bunarom, u jednom dijelu grada, pronađeni su skeleti dvije osobe za koje se činilo da su očajnički koristile svoje posljednje ostatke energije da se popnu uz stepenice i da izađu na ulicu.

U blizini su ležali prevrnuti ostaci još dvojice. Na drugim mestima u toj oblasti pronađeni su “čudno izobličeni” i nekompletni ostaci devet osoba, vjerovatno bačenih u jamu.

U uličici između dvije kuće u drugoj oblasti, još šest skeleta je bilo prekriveno zemljom.

Često se ova scena na nalazištu dovodila u vezu sa napadom neprijatelja.

Međutim, fizičko antropološka studija Keneta Kenedija dokazala je da oni nisu ubijeni, već da su umrli od nečega drugog što nije ostavilo tragove na skeletnim ostacima.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Budući da je ona sprovedena jako davno, nije na odmet odraditi ponovo antropološku analizu skeleta sa fizičko-hemijskim analizama, prenosi Nova.

Značajni dokazi

Jedna od novijih teorija jeste da je drevni grad pretrpio velike poplave i da su ljudi umrli od posljedica bolesti koje se prenose vodom, kao što je kolera.

Nedavna istraživanja otkrila su značajne dokaze o poplavama u Mohendžo-darou u obliku mnogih slojeva muljevite gline.

Rijeka Ind je bila sklona da promijeni svoj tok i kroz vjekove se postepeno kretala prema istoku, što je povremeno dovodilo do poplava unutar granica grada.

Zaista, činilo se da su masivne platforme od cigli na kojima je izgrađen grad i utvrđenja oko njegovih dijelova dizajnirani da obezbijede zaštitu od takvih poplava.

Uslovi bi bili idealni za širenje bolesti koje se prenose vodom, posebno kolere, iako se ne može dokazati da su se pojavile epidemije kolere.

Možda je u pitanju neka druga zarazna bolest, za koju su neophodna dodatna ispitivanja skeleta, prenosi “sveoarheologiji”.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending