Pratite nas

Parapsihologija

Zašto je Nyos najsmrtonosnije jezero na svijetu? Jezero bomba svakog trena može eksplodirati

Published

on

Veliki oblak ugljičnog dioksida nadvio se nad jezerom Nyos i dolinom koja ga okružuje u blizini granice Kameruna i Nigerije 21. kolovoza 1986. godine. Oblak je usmrtio 1746 mještana obližnjeg sela i više od 3000 životinja. Iako ovo zvuči kao scenarij nekog horor filma, posebno stravičan bio je svim stanovnicima okolnih područja.

Vulkanska erupcija koja se dogodila 400 godina ranije, napravila je veliki krater u jezeru, u kojem se tokom decenija gomilala ogromna količina ugljičnog dioksida.

 Poput boce gaziranog pića

“Duboko ispod površine plin je ‘otputovao’ u podzemlje i kreirao izvore prepune ugljičnog dioksida koji su pomalo curili u jezero”, rekao je dr. George Kling, biolog sa sveučilišta u Michiganu

Problem sa CO2 je što se nakuplja i “podiže” kao u slučaju boce napunjene sodom ili nekim gaziranim pićem, dodaje Kling i naglašava kako se zapravo pravo stanje, taj veliki pritisak, ne može vidjeti sve dok je čep na boci, a kod jezera taj čep je zapravo težina vode.

“U trenutku podizanja čepa, on eksplodira poput boce gaziranog pića koju otvorite nakon mućkanja pa vam tada njezin cijeli sadržaj izleti van, a nakon čega velika količina CO2 izbija u atmosferu”, naglašava. Okidač može biti kiša ili potres, kao što je bilo i u slučaju Nyosa, gdje je prije incidenta zabilježena kiša koja je uzrokovala i velika klizišta i uz sve to zapravo pokrenula ovaj stravičan incident.

Ugroženo oko 5000 ljudi

Nasreću samo su tri jezera u svijetu poznata upravo po ovakvim osobitostima, a samo dvije slične erupcije zabilježene su u istoriji. Prva i puno manja bila je u jezeru Monoun, također u Kamerunu, a u njoj je stradalo 37 ljudi. Dogodila se gotovo na isti dan kada i Nyos, dvije godine ranije. Vulkanolozi i inženjeri pokušavaju umanjiti rizik od CO2 u takvim jezerima, ponajprije uz pomoć cijevi koje bi trebale ispumpati plin.  Iako je gotovo nevjerovatno da bi se isti slučaj mogao ponoviti, nažalost postoji mala mogućnost nove erupcije.

Uprkos naporima koje stručnjaci ulažu kako bi informisali građane i upozorili ih na opasnost koja i dalje u tom području prijeti, mnogo stanovnika ovog predjela vratilo se u svoje domove, ponajprije zbog toga što žive od poljoprivrede, pa žele iskoristiti u tom području jako plodno tlo. Ali opasnost ne leži samo u CO2, opasnost vreba i iz brane napravljeno od vulkanskog pepela i stijena na jednoj strani kratera. Ako se ona uništi mogla bi uzrokovati veliku poplavu koja bi mogla pogoditi Nigeriju i ugroziti živote oko 5000 ljudi, smatra Kling. Scenariji bi mogao biti još gori, ako takav poremećaj dovede do pomicanja jezera a time i ‘probudi’ ostatak CO2 koji je potisnut na dnu. Ova potencijalna dvostruka opasnost potaknula je i razvoj niza projekata kojima je cilj učvrstiti branu.

Velika mogućnost katastrofe

Osim jezera u Kamerunu stručnjaci pomno prate događanja i na udaljenijim i puno većim jezerima u centralnoj Africi sa sličnim atributima. Jezero Kivu, na granici Konga i Ruande, 1600 puta veće je od jezera Nyos i sadrži 1000 puta više plina. Naslonjeno je na Albertine procijep, s prisutnom vulkanskom aktivnosti. Ta opasnost,uz činjenicu kako su količine plina dovoljne, u slučaju erupcije, da ubiju dva miliona ljudi, čini taj dio, kako kaže Kling, “najvećom potencijalnom bombom na svijetu”.

Naučnici se nažalost još nisu uspjeli dogovoriti kako izbjeći tu opasnost. Naime, jezero je toliko veliko da se metode koje su upotrebljene u slučaju jezera Nyon ne mogu upotrijebiti. Umjesto toga vlasti u Ruandi pokušavaju spriječiti katastrofu i kapitalizirati prirodni plin, petu najveću riznicu metana na svijetu. No dok se na široj razini ovaj projekt ne riješi, mogućnost katastrofe i dalje ostaje velika. (Najportal)

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending