Pratite nas

Zanimljivosti

Nerviraju vas tupi noževi: EVO KAKO IH MOŽETE NAOŠTRITI

Published

on

Noževi su neizostavan alat u kuhinji i oni se vremenom oštete i otupe. Postoje noževi koji vam se još prilikom kupovine čine manje oštrima, a drugi više. Razlog tome je njihova oštrica. Preporučuje se da noževe koje svakodnevno koristite naoštrite nakon svaka četiri meseca.

Na tržištu postoje noževi evropske oštrice i noževi japanske oštrice. Nož evropske oštrice ima 22° ugao, a nož japanske oštrice ima ugao od 16°.

Za naoštriti noževe evropskih oštrica i japanskih oštrica isti je postupak. Potrebno je da imate kamen za oštrenje, podlogu koju koristite za pranje suđa (važno je da podloga ne klizi po površini) i držač za nož sa keramičkim pločicama.

Kamen koji ćete koristiti za oštrenje noževa nije bilo kakav kamen. To je japanski kamen koji možete da nabavite pod nazivom Arkanas kamen za oštrenje. Postoje dvije vrste kamena – onaj koji ima stranu 1000K i stranu 3000K, kao i kamen koji ima stranu 1000K i stranu 4000K.

Gledajte tako da nabavite što veći kamen za oštrenje noževa kako bi cijela površina oštrice mogla da se naoštri, jer sa manjim kamenjem to nije moguće. Prije brušenja potrebno je da pokvasite kamen na 15 minuta.

Za vrijeme brušenja noževa, kamen će početi da se suši. Tada ga samo poprskajte vodom. Čvrsto držite rukohvat jednom rukom, a drugom rukom lagano pritišćite oštricu.

Ponovite postupak sa drugom stranom noža. Ako kamen ima oznaku 3000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje piše 1000K, a zatim na strani kamena gdje stoji 3000K.

Ako kamen ima oznaku 4000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje stoji 1000K, a zatim na strani gdje stoji 4000K. Držač za nož sa keramičkim pločicama koristite za gornji dio oštrice koji se ne brusi kako bi mogli pravilno držati nož te tako i pravilno naoštriti oštricu.

Ako možete sami da držite pravilno oštricu za vrijeme oštrenja, držač sa keramičkim pločicama nije vam potreban. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending