Noževi su neizostavan alat u kuhinji i oni se vremenom oštete i otupe. Postoje noževi koji vam se još prilikom kupovine čine manje oštrima, a drugi više. Razlog tome je njihova oštrica. Preporučuje se da noževe koje svakodnevno koristite naoštrite nakon svaka četiri meseca.
Na tržištu postoje noževi evropske oštrice i noževi japanske oštrice. Nož evropske oštrice ima 22° ugao, a nož japanske oštrice ima ugao od 16°.
Za naoštriti noževe evropskih oštrica i japanskih oštrica isti je postupak. Potrebno je da imate kamen za oštrenje, podlogu koju koristite za pranje suđa (važno je da podloga ne klizi po površini) i držač za nož sa keramičkim pločicama.
Kamen koji ćete koristiti za oštrenje noževa nije bilo kakav kamen. To je japanski kamen koji možete da nabavite pod nazivom Arkanas kamen za oštrenje. Postoje dvije vrste kamena – onaj koji ima stranu 1000K i stranu 3000K, kao i kamen koji ima stranu 1000K i stranu 4000K.
Gledajte tako da nabavite što veći kamen za oštrenje noževa kako bi cijela površina oštrice mogla da se naoštri, jer sa manjim kamenjem to nije moguće. Prije brušenja potrebno je da pokvasite kamen na 15 minuta.
Za vrijeme brušenja noževa, kamen će početi da se suši. Tada ga samo poprskajte vodom. Čvrsto držite rukohvat jednom rukom, a drugom rukom lagano pritišćite oštricu.
Ponovite postupak sa drugom stranom noža. Ako kamen ima oznaku 3000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje piše 1000K, a zatim na strani kamena gdje stoji 3000K.
Ako kamen ima oznaku 4000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje stoji 1000K, a zatim na strani gdje stoji 4000K. Držač za nož sa keramičkim pločicama koristite za gornji dio oštrice koji se ne brusi kako bi mogli pravilno držati nož te tako i pravilno naoštriti oštricu.
Ako možete sami da držite pravilno oštricu za vrijeme oštrenja, držač sa keramičkim pločicama nije vam potreban. (Naj portal)