Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Naučnici usavršili još jedan program: TAČNO POGAĐA POGAĐA KADA ĆETE UMRIJETI I KOLIKO ĆETE NOVCA U ŽIVOTU ZARADITI

Algoritam sličan sve popularnijem ChatGPT (bot vještačke inteligencije koji može da odgovara na pitanja i piše eseje) koji su kreirali naučnici, navodno, može da 78% sigurnosti da izračuna kada ćete preminuti i koliko ćete novca zaraditi za života.

Naučnici su razvili ovaj algoritam koji je sposoban da sakupi sve podatke o pojedincu i da na osnovu dostupnih podataka proceni kako će izgledati njegova finansijska i zdravstvena budućnost. Program ne može da “pogodi” od koje ćete bolesti umreti ili kako, ali, kako se objašnjava, zna kada ćete umreti.

Model pod nazivom “life2vec” daje tačne podatke u 78% slučajeva. Algoritam koji su razvili naučnici u Danskoj testiran je na osnovu dostupnih informacija šest miliona ljudi. Korišteni su podaci kao što su – starost, obrazovanje, trenutna primanja, mjesto prebivališta, povrede, bolesti, bračni status…

Na osnovu svih dostupnih podataka “life2vec” dedukcijom određuje koliko će neko dugo živjeti i kakve su finansijske prognoze, tačnije koliko će pojedinac zaraditi novca do kraja života.

Program za sada pokazuje da se ranija smrt češća kod muškaraca, osoba sa mentalnim poteškoćama ili u profesijama koje zahtijevaju specifične vještine. Osobe koje žive duže su one koje imaju veća mjesečna primanja i koja su na liderskim i vodećim pozicijama u firmi.

Rezultati istraživanja objavljeni su u digitalnom naučnom izdanju “Nature Computational Science”.

“Vrijedno radimo da objavimo još rezultata u budućnosti, ali to zahtijeva da nastavimo sa radom i detaljnim istraživanjem i testiranjem”, rekao je Sun Leman ispred Univerziteta u Danskoj koji radi na istraživanju.

Po riječima naučnika, Suna Lemana, slične tehnologije se već uveliko koriste za analizu društva i ljudskog ponašanja.

“Znam da je smrt neprijatna tema i da niko ne želi da zna kada će umrijeti. Ali, ovakve i slične tehnologije se već upotrebljavaju. Na primjer uveliko se koriste programi koji prate naše društveno ponašanje, i to na veoma precizan način, i na osnovu toga se određuje kako ćemo se ponašati i kako će određeni događaji uticati na nas. Dijalog i duskusija o svemu ovome moraju da postoje u demokratskom društvu”, zaključuje Leman. (Naj portal)